עיתון כפר ורדים א- לה כפר 186 | ישר מהראש / סיון יחיאלי

ישר מהראש / סיון יחיאלי

אנחנו כאן בגלל האיכות

על התקציב והעלאת הארנונה *  קשר עם שין-שינים, חיילים וצעירים * נושא הגנים הציבוריים * ומילת תודה

המועצה מכינה את תקציב 2011. הפער בין תקציב 2009 לתקציב 2011 הוא כ-2.5 מיליון שקלים. רובו הגדול של הפער הוא תוצאה של הוצאות או שינויים מבניים (תאגיד המים והביוב) אשר נכפו עלינו ועל כלל הרשויות על ידי הממשלה. זהו רגע אמת עבורנו. אנחנו צריכים להחליט איך ייראה כפר ורדים בשנים הבאות. יש בין התושבים החושבים, שהכי קל למועצה להעלות את הארנונה. אין שגיאה גדולה מזו. הכי קשה להעלות את הארנונה. זה לא פופולרי ומתקבל קשה על ידי הציבור. חברי המועצה, כמוני, מעדיפים לבחור בכל דרך אחרת, ולהעלות ארנונה רק אם באמת אין מוצא. זאת בניגוד מלמעלה מ-90 רשויות שהעלו ארנונה בשנת 2010.
כמובן, שכצעד ראשון אנחנו בוחנים התייעלות. בהקשר זה, צריך לזכור כי המועצה קיצצה מאד את היקף כוח האדם המוניציפלי, שירד מכ-39 מישרות בשנת 2002 לפחות מ-20 מישרות בשנת 2009.למעשה, משנת 2003 המועצה קיצצה כל כך, עד שהשירותים נפגעים. אנחנו נמצאים בתת תקן. היעדר מפקח על הבניה, למשל, גורם לבעיה ממנה סובלים תושבים הגרים בשכנות לבתים בבנייה. היעדר פקח במשרה מלאה פוגע ברמת הפיקוח וכתוצאה מכך בשירות לתושב. היעדר מבקר מועצה פוגע במינהל תקין.
אנחנו בוחנים את נושא ההתייעלות ואני שואל, היש בארץ עוד מועצה שכל מחלקת הנדסה ותשתיות שלה היא אדם אחד? היש עוד מועצה בה הפקח, מנהל איכות הסביבה, התברואן ומנהל רישוי העסקים, כולם הם אדם אחד? לפעמים, עם הזמן, קשה להבדיל בין התייעלות לקיצוץ בבשר החי, לפגיעה אמיתית באיכות החיים. לדעתי אנחנו כבר מעבר לגבול. האם להתייעל פרושו להפסיק להשקיע בחינוך? להפסיק לפצל כיתות? האם הכוונה היא להפסיק להשקיע בנוער, בצופים, בספורט, במוזיקה, בגיל השלישי?  מי ירצה לחיות בישוב ללא כל אלה?
תושבי כפר ורדים משלמים ארנונה שנתית של 47.5 שקלים למ"ר. לא מעט, גם לא מאוד הרבה. לשם השוואה, בתל אביב מגיעה הארנונה למגורים עד  ל-90 שקלים למ"ר. צמודי הקרקע בנהריה משלמים 55 שקלים למ"ר, וצמודי הקרקע בעכו 53. כאשר בודקים את הערים ירושלים, חיפה, גבעתיים, רמת גן, רמת השרון, פתח תקוה, חולון, בני ברק, קרית אונו, בת ים, ראשון לציון ורחובות מתגלה כי בכולן הארנונה הממוצעת למגורים גבוהה יותר מ- 47.5 שקלים למ"ר, הסכום שנגבה בכפר ורדים. בערים אלו, בשכונות אשר אינן שכונות מצוקה, הארנונה גבוהה בכמה עשרות אחוזים מזו של כפר ורדים. כל אלו ערים עם אזורי תעשיה ומסחר מפותחים המכניסים לקופתן כסף רב. על אף זאת, הן גובות סכומים גבוהים מתושביהן. מועצת כפר ורדים, אשר אינה נסמכת על אזורי תעשיה ומסחר, יעילה בהרבה מרשויות אלו, על פי כל מדד יעילות ידוע. 
אני לא יודע אם חיסכון בכסף היה השיקול המרכזי והיחיד, של מי מתושבי כפר ורדים כאשר בחר לבנות כאן את ביתו. הרי יש בסביבה ישובים זולים מאיתנו לרוב. אנשים בחרו לגור בכפר ורדים כי רצו איכות! ואני חושב שמגיע להם לקבל איכות! 
אנחנו נבחן לעומק את נושא התקציב של 2011 ובנוסף אנחנו נבצע שינוי אירגוני מתחייב על מנת להעלות את רמת השירות.

 ***

פתחתי בדף הפייסבוק שלי קבוצה בשם "כפר ורדים העורף שלי" כדי לשמור על קשר ביני לבין משרתי שנת שירות, חיילים וצעירים משוחררים. אני חושב כי חלקם מרגיש מנותק מהקהילה בכפר. מרגיש כי מאז סיום י"ב ועזיבת המעגלים החברתיים (צופים, תזמורת, בית ספר), ההליכה לשנת שירות או לשירות הצבאי הביא עימו תחושת נתק מהקהילה. בקבוצה יפורסמו עדכונים לקורה בכפר ורדים, נעדכן לגבי אירועים המתרחשים בקהילה, בצופים ובכלל. ברצוני ליצור ערוץ הידברות ביני לבינכם, אשמח לקבל הצעות, רעיונות ולשמוע דעתכם בענייני היום.

 ***

כפי שניתן לראות בשטח, התחלנו בפיתוח גני השעשועים בכיכר שמונה ובצומת המפה. הם אמורים להסתיים עד סוף החודש. לעומת זאת, הגן בשכונה הצעירה עוד לא שם. הנסיון להקימו על בסיס מתנדבים, ללא הידע המקצועי הנדרש, יצר מצב בו מקימי הגן אינם יכולים לאשר את תו התקן שלו, ללא פירוק של אחד המתקנים וזה חבל. בנוסף, איך לומר בעדינות, הוא פשוט לא ברמה מספקת. הכישלון אינו יתום ולמרות זאת אנחנו נטפל בגן ונשדרג אותו כדי שבסופו של דבר יעמוד בסטנדרט הנדרש. בן עמי מוסק מטפל בנושא. הלקח שאני למדתי הוא שאפשר וצריך לרתום ולהסתייע במתנדבים, אבל, ההכוונה וההובלה של כל פרויקט ציבורי חייבת להיות בידי המועצה, גם כאשר מעורבים בפרויקט אנשי ציבור מהיישוב.

 ***

ויקטור חזיזה התפטר מהמועצה אבל בהחלט מוסיף לסייע לישוב. אני מבקש להודות לויקטור חזיזה ולשר הרווחה השר הרצוג  על עזרתם לישוב בנושאים שונים הנמצאים בתחום אחריותו של השר.

בתמונה:
ההפנינג בגן ברחוב זמיר. למדתי לקח