עיתון כפר ורדים א- לה כפר 186 | תכירו: הוואדי הקסום / לידיה גרינפלד

תכירו: הוואדי הקסום / לידיה גרינפלד

   

בט"ו בשבט הקרוב ניטע עצי פרי בוואדי שרובכם עדיין לא מכירים

החורף עוד לא כאן, אז איך יגיע אביב? קשה להאמין שנחגוג את ט"ו בשבט ב-20 בינואר, כלומר בעוד כחודשיים וחצי.
למרות כל מה שאומרים על התחממות הכדור, אנחנו דבקים באמונתנו שהשמש תזרח מחר ושט"ו בשבט אמנם יבוא. אם כך, כדאי להתכונן לקראתו. חברי ועדת ההיגוי של הוואדי הקסום, עדנה פישר, אמנון שניר ואנוכי, המלצנו שהשנה יינטעו עצי פרי בוואדי.
הוואדי הקסום הוא הוואדי המשתרע ממעביר המים בתחילת רחוב ארבל במזרח, ועד מעביר המים מתחת לרחוב כרמל במערב. הוואדי מנקז את מי הגשמים שיורדים ברחובות הסמוכים ובחורף יש שם נחל שוצף שזורם לכל אורכו. בדרכו מרחוב ארבל מערבה, אחרי ירידה תלולה, הזרם מתפזר על פני כתריסר טרסות עתיקות. ממעביר המים ברחוב כרמל זורמים המים לאמפיתיאטרון קטן שבמוצאו מעביר מים נוסף. משם זורמים המים לוואדי יחיעם.
הירידה לוואדי הקסום קשה למדיי ומדרונותיו, המצויים לאורך רחוב כרמל והרחובות חסרי המוצא המתפצלים מרחוב ארבל, הם תלולים וסלעיים. לכן, הנגישות היא מוגבלת ביותר ורק מיטיבי לכת מטיילים בו, פרות משוטטות בין הסלעים, עזים אוכלות מכל הבא לפה וחזירי בר משאירים עקבות חפירה ונבירה.
לפני כשנתיים פניתי לראש המועצה בהצעה, להנגיש את הוואדי למטיילים, כולל הכנת שביל שיאפשר טיול עם עגלות ילדים, לפחות בחלק מן השטח. יש שם חורשות לצל ואפשר להתקין ספסלים לישיבה. המקום הוא פינת חמד, בלב הכפר, ואם נקפיד לשמור על אופיו, יוכל לשמש יעד לטיולים בחיק הטבע.
הוקמה ועדת היגוי בת שלושה חברים והוחל בתיכנון הראשוני בעזרת האדריכל אמיר בלום, ממשרד מילר-בלום ושות' בחיפה. הבעיה העיקרית שניצבה בפנינו הייתה להנגיש את הוואדי הקסום למטיילים מבלי לשנות את יופיו הראשוני. לכן נקבעו כמה עקרונות: התערבות מינימלית, שיקום טרסות קיימות ושתילת בוסתן, הסדרת ערוץ הזרימה ושביל ראשי לאורכו, הכשרת שבילי גישה (גם לנכים), והכנת שילוט דידקטי לצמחייה.
ועדת ההיגוי לוואדי הקסום פנתה לקרן הקיימת ונערכו סיורים משותפים. אנשי הקק"ל הכירו בחשיבות הפרויקט ונרתמו לעזור במימושו. בינתיים לא נמצא התקציב הדרוש ולכן ביצוע העבודות מתעכב. המועצה מצדה כבר הקימה גדר לאורך רחוב כרמל כדי למנוע פלישת בקר והרס הצמחייה.
האדמה בוואדי היא אדמת סחף טובה ומשערים שבוואדי היה בעבר בוסתן שבו גידלו עצי פרי על טרסות. התוכנית של ועדת ההיגוי לוואדי היא לשקם עד ט"ו בשבט חלק מהטרסות כדי לאפשר נטיעת עצי פרי. השתילים קיימים זה שנתיים במשתלה של המועצה, רובם ייחורים שנאספו, הושרשו והוכנסו לשרוולי פלסטיק. בשנה האחרונה הייתה השלמת שתילים מן הקק"ל. כ-250 שתילים של עצי פרי מיועדים לנטיעה בוואדי: תאנה, רימון, גפן, תות, שזיף פיסרדי, שקד וחרוב. אחראי להם אמנון שניר, תושב הכפר, שניהל חוות מחקר של משרד החקלאות (מכון וולקני) לעצי פרי נשירים.
אנחנו מקווים לשתף בנטיעות ט"ו בשבט בוואדי הקסום את ילדי חטיבת הביניים. לשם כך נערכת ועדת ההיגוי לפגישות עם הנהלת החטיבה ועם עידו חגאי, מנהל מחלקת חינוך במועצה, כדי לתכנן את החגיגות, כולל הדרכת התלמידים. עידו חגאי הביע את רצונו לשלב את חטיבת הביניים בפרוייקט כתהליך רב שנתי מתמשך, שנקודת הפתיחה שלו היא אירוע נטיעות בט"ו בשבט.
הבורות והשתילים בוואדי יוכנו מראש. בכל בור יתנוסס סרט שצבעו יצביע על סוג העץ שיש לנטוע במקום. הילדים המשתתפים בנטיעות ישפכו דשן לבור, יבחרו את השתיל המתאים, ייטעו את העץ ובסופה של המלאכה אף יחפרו גומה סביב כל שתיל. אחרי הנטיעות אמור כל עץ להיות מכוסה בשרוול פלסטיק להגנה מפגעי מזג האוויר ובעלי חיים. אחרי תום עונת הגשמים תונח מערכת השקייה להשקיית הבוסתן במשך שנתיים.
יש רצון טוב של כל הנוגעים בדבר לקידום פרויקט הוואדי הקסום. נקווה שההיערכות המוקדמת לט"ו בשבט תקבל תמיכה גם ממזג האוויר, שיביא לנו סוף סוף חורף אמיתי, גשם אמיתי, והנחל בוואדי הקסום יגעש שוב לפני ט"ו בשבט ואחריו, יציף את הטרסות ויחיה את הצמחים, לקראת השלב הבא של הפרויקט.

בתמונה:
קטע אופייני בוואדי. טראסות עתיקות ובוסתן מחודש