עיתון כפר ורדים א- לה כפר 187 | סיון יחיאלי / ישר מהראש

סיון יחיאלי / ישר מהראש

   

לצעוק צעקה גדולה

על השריפות בכרמל * השריפות באזור שלנו * הארנונה והתקציב * הפגיעה בהטבות המס * נערי האוצר * והקשר בין כל הנושאים

השריפות בכרמל זעזעו את הארץ וגבו מחיר כבד בחיי אדם, ברכוש ובנכסי טבע. הלב כואב. הן חשפו את גודל המחדל הלאומי של שירותי הכבאות. בדיון אחד בו נכחתי שמעתי במו אוזני את נציג האוצר, איש אגף התקציבים, אומר בפה מלא: "אנחנו לא מוכנים לתת כסף לנושא הכבאות בשלב הזה". בשלב הזה, רצה לומר בטרם רפורמה. חבר'ה חכמים שם, באגף תקציבים. למדו כלכלה ולמדו גם את תורת המשחקים. יודעים תורה כלכלית ומכירים את כל המשחקים. בדרכם הם מכתיבים את המדיניות של המגזר הציבורי כבר הרבה זמן. מתנים תקציבים מאושרים. שמים רגלים לתכניות והגרוע מכל, בהעדר ממשלה מושלת, בהעדר משילות, קובעים נערי האוצר בעצמם את המדיניות.

***

 

אני חוזר לשריפה. אלי ישי, שר הפנים, אינו האשם במחדל. כידוע איני נמנה על מצביעי ש"ס ואיני חשוד בתמיכה באלי ישי, אבל האמת צריכה להיאמר: משרד הפנים שבוי בידיהם של נערי האוצר ומשותק לחלוטין ללא הסכמתם. זוהי התמונה העגומה של המגזר הציבורי בארץ. אלי ישי יכול היה לצעוק כאוות נפשו. אין זה נושא פוליטי, זהו נושא מקצועי, עליו לא מפרקים קואליציה בישראל. כאשר עולים לירושלים למחות, צריך לעבור על פני משרד הפנים ולהמשיך מאה מטר לכיוון הכנסת. שם, מול משרד האוצר, יש לצעוק צעקה גדולה.

***

כפר ורדים שוכן בתוך יער ובמהלך השריפה בכרמל עלה חשש אמיתי מהצתות בסביבת הישוב. ביצענו סיורים ותצפיות כפעילות מונעת. בלילה הראשון סיירנו, עובדי מועצה וחברים בלבד. היה שקט עד שהוצת היער סמוך לכביש 89. בלילה השני והשלישי, עד בוא הגשם המבורך, הסתייענו באנשי סיירת ההורים ובמתנדבים רבים. אני מודה לכל המתנדבים על ההתנדבות. במישור הזה התברכנו, כשצריך עזרה, לא צריך לבקש פעמיים.

***

סבר פלוצקר כתב בידיעות אחרונות מאמר מצוין בשם "צבועים נמאסתם". הוא מתחיל ממשל השמן והרזה של שר האוצר בשנת 2002, בנימין נתניהו. השמן הוא המגזר הציבורי, השמן וחסר היעילות. הרזה הוא המשק הפרטי, היעיל. ב-2002 היה המגזר הציבורי 42% מהתוצר המקומי. מאז חל קיצוץ אדיר ובשנת 2009 מהווה המגזר הציבורי 36% מהתוצר המקומי. למעשה המגזר הציבורי האזרחי בארץ הוא בתחתית המדינות המפותחות. האזרח חש את הקיצוץ על בשרו בפגיעה החמורה בשירותים. במאמר מונה פלוצקר את השרותים שנפגעו. הוא מסיים בקביעה שאלף כבאים לא יספיקו לכבות שריפה, כאשר נדרשים אלפים. זוהי אמת מתמטית, אמת מוחלטת. אבקש את אישורו לפרסם את המאמר באתר האינטרנט של המועצה.

חבל שלא כתב את המאמר בטרם הדיון על הארנונה. טוב שנכתב לפני דיון המועצה על התקציב. מועצת כפר ורדים תומכת בתקציב של כ-39.5 מליון שקלים. התקציב כולל את תקציב המועצה, חוויה ואגודת הספורט. במועצה 14.8 מישרות מוניציפלות שעלותן היא 7.4 אחוז מהתקציב. קיצצנו, התייעלנו, פיטרנו ואם נאמר את האמת, אנחנו רזים מידי. אתם יודעים את זה.

***

כתבתי למעלה על נערי האוצר אשר בהעדר שלטון שולט, קובעים מדיניות. זה המקרה בנושא הטבות המס. הממשלה לא הגדירה מדיניות למתן הטבות מס ליישובי קו העימות והפריפריה. בהעדר מדיניות קבעו נערי האוצר את המדיניות. למזלנו, למזלה של מדינת ישראל, הם לא מצליחים להעביר את הצעתם בכנסת. אנחנו ממשיכים לעסוק בנושא כל העת. אתם יכולים לעזור לנו, תמשיכו להתפקד.

***

קיבלתי אימייל בנושא תעריפי המים אשר גובה תאגיד מעיינות זיו. נטען שם כי אנחנו מחויבים במחירי מים מופקעים. מקומם ומרגיז אמרה הכותרת. התקוממתי והתרגזתי. עד שהספקתי לברר את הנושא כבר קיבלתי את תגובת התאגיד. כותבי האימייל טעו. אין לי שום ספק שלא הייתה פה כוונה רעה אלא מעורבות חברתית ואכפתיות. חשוב לי לומר זאת. מצד שני, אני חושב שיש צורך להפגין קצת יותר איפוק ואחריות בטרם שליחת מייל כזה לתושבים. אין זה קמפיין פוליטי, זו שאלה טכנית אשר בפנייה ישירה לתאגיד, או אפילו למועצה, ניתן לקבל תשובה מוסמכת ואולי להתקומם ולהתרגז קצת פחות. וזו, חברים, אחת מהמטרות המרכזיות בחיינו, להתקומם ולהתרגז קצת פחות.

שלכם, סיון

בתמונה: השריפה ליד מלון אסיינדה.
צילום: סיון יחיאלי