עיתון כפר ורדים א- לה כפר 187 | האשכול יכול

האשכול יכול

   

השנה הראשונה לקיומו של "אשכול הגליל המערבי" הביאה להקמת מספר פרויקטים: תעסוקה, חממת עסקים, הכשרה מקצועית, הסעות לחינוך המיוחד, אנרגיה סולרית, צרכנות ואפילו שירה בציבור. חלק מהפרויקטים בתחילת דרכם ואחרים בתכנון. את התוצאות המשמעותיות, בכל מקרה, אנחנו אמורים להרגיש בשנים הקרובות. מנכ"ל האשכול, אריק מויאל, מסביר מה מסתתר מאחורי האשכול: "זה אחרת כשאתה מתייצב במשרדי הממשלה כנציג של 100,000 איש, מאשר כנציג של עיר בת 20,000 תושבים"

ענת יתח

"מדובר ביוזמה חסרת תקדים שאין לה אח ורע בשום יישוב אחר בארץ. עד כדי כך שהוזמנתי השבוע להרצות על האשכול בכנס 'גלובס' לעסקים". את הדברים האלה אומר השבוע מנכ"ל אשכול גליל מערבי, עו"ד אריק מויאל (34), במהלך עוד מפגש של מועדון הזמר שאורגן על ידי האשכול.
אשכול גליל מערבי הוא למעשה התאגיד האזורי הראשון מסוגו בארץ שהוקם במטרה לקדם ולפתח את הגליל המערבי מבחינה כלכלית. התאגיד מהווה זרוע מבצעת של הרשויות בגליל המערבי, יהודיות וערביות כאחד, וחברות בו שמונה רשויות: כפר ורדים, מעלות תרשיחא, מועצה אזורית מעלה יוסף, מועצה אזורית מטה אשר, מגדל תפן, חורפיש, שלומי, כיסרא-סמיע, פקיעין ובית ג'אן. הרעיון הוא לדאוג לשירותים אזוריים, כאלו שכל רשות בפני עצמה לא עוסקת בהם אם מחוסר יכולת או מחוסר אינטרס מובהק. ראשי הרשויות מהווים את הדירקטוריון המנהל את האשכול. בראש הדירקטוריון נמצא כעת ראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט, שגם הגה את האשכול. בעתיד אמורים כל ראשי הרשויות לשמש כיושבי ראש בשיטת הרוטציה.

 


שלא ימכרו לי סיפורים

לאשכול ולעומד בראשו תכניות מרחיקות לכת, שאם יתממשו הן יכולות להפוך את הגליל המערבי לאחד האזורים הצומחים והמשגשגים ביותר בארץ. השאלה היא אילו דלתות פתוחות בפני האשכול, שאינן פתוחות בפני ראשי הרשויות. הכוונה היא לאותן דלתות שכרגע פתוחות למה ששלמה בוחבוט מכנה "מדינת חדרה עד גדרה".
את השאלה הזאת אני מניחה לפתחו של מויאל שמזדרז להגן בלהט על פרויקט חייו: "רגע, את לא מבינה. עליי לא יכולים לעבוד בשלטון המרכזי. אני מכיר את המערכת ואת הדרך שבה היא מתנהלת מלפני ולפנים, ולכן אף שר לא יכול למכור לי סיפורים. עובדה, הם מכירים בחשיבות היוזמה ומעודדים אותה, מזמנים אותי להרצות בכנסים כלכליים יוקרתיים על מנת להציג את הרעיון משלבי התכנון ועד הביצוע ומתארים אותי כפורץ דרך, לא פחות. בפועל גם מוזרמים תקציבים. צריך להבין שהאשכול הזה מייצג כ-100 אלף תושבים, והכוח של האיחוד הזה גדול עשרות מונים מכוחה של כל רשות בנפרד".
-בוא נדבר על עובדות. ספר לי איך השתנו חיינו או ישתנו בקרוב בזכות האשכול. ואני לא רוצה לשמוע שוב על מועדוני זמר עם שרל'ה שרון.
"במהלך השנה הראשונה לקיומנו צברנו לא מעט הישגים. ערכנו יריד תעסוקה בתפן שנחל הצלחה רבה מאוד. השגנו תקציבים חוץ-ממשלתיים ממקורות כמו מגבית בריטניה, הג'וינט ואחרים לצורך הקמת מרכז מעסיקים אזורי. אתר האינטרנט של המרכז יושק בינואר הקרוב והמרכז עצמו יפעל בצורת שלוחות בכל רשות מקומית באמצעות מנהלי מחלקות רלוונטיים. הרעיון במקרה הזה הוא להשתמש בכוח עבודה שקיים כבר ברשויות המקומיות ולהיעזר בו כחלק מהפרויקט, במקום לשלם משכורות נוספות ולהעמיס על הקופה הציבורית. רוב העבודה תיערך באופן מקוון וריכוז הפרויקט כולו יופקד בידי המועצה התעשייתית בתפן.
"פרויקט נוסף הוא הקמה של חממה עסקית לעסקים קטנים ובינוניים בשיתוף מט"י גליל מערבי, משרד התמ"ת ומנהלת פארק קורן. האשכול זכה במכרז שפרסם התמ"ת בעניין הזה וכרגע אנו נמצאים בשלבי התכנון של הפרויקט שיסייע רבות לבעלי עסקים ביצירת קשרים ושיתופי פעולה בינם לבין עצמם.
"בפרויקט אחר זכה האשכול במכרז נוסף של התמ"ת לצורך הקמה של מרכז הכשרות אזורי למפעלים, שיסייע לעובדים להתמקצע כל אחד בתחומו ולעשות זאת כאן בגליל, במקום שיצטרכו לנסוע למרכז לצורך ההשתלמויות, כפי שנהוג היום משום שהמפעלים אינם מסוגלים לערוך הכשרות מיוחדות לשניים או שלושה עובדים. אנחנו נסייע ונאסוף את כל בעלי המקצועות המסוימים בכל המפעלים והמכללות המקצועיות הפועלות במעלות, שלומי ובאזור יערכו את ההשתלמויות.

יש גם פעולות שחורגות מתחום הכלכלה והתעסוקה?

"בהחלט. יוזמה נוספת שלקחנו על עצמנו היא ההסעות לתלמידי החינוך המיוחד באזור. עד היום דאגה כל רשות להסיע את התלמידים הגרים בתחומה. היום כבר פועל מערך הסעות מסודר שעובר בין כל יישובי האשכול ואוסף את התלמידים למוסדות החינוך. במקום שעשר רשויות ישלמו עשר פעמים, משלמות כל העשר פעם אחת בלבד.
"פרויקט נוסף שיזרים כספים לקופות הרשויות מדבר על התקנת מערכות לקליטת אנרגיית השמש. המערכות הללו מותקנות היום באלפי בתים פרטיים, ואנחנו לקחנו את זה צעד אחד קדימה. החלטנו להתקין מערכות כאלה בכל מבני הציבור ברשויות המקומיות. לצורך כך נשכרו שירותיו של יועץ חיצוני שמיפה את כל מבני התעשייה ברשויות המקומיות וכעת, כשיש לנו רשימה מסודרת, אנו נערכים להכנת המכרז לרכישת המערכות ופרסומו.
"בחודש אפריל הקרוב ישיק האשכול מועדון כלכלי אזורי חדש שיעניק לתושבי האזור הנחות והטבות משמעותיות ברוב הרשתות: תקשורת, ביגוד והנעלה, מסעדות, אתרי בילוי וכן הלאה. ובנוסף לכל זה, תרצי או לא, קיימים גם מועדוני הזמר. אגב, בכל הערבים הצלחנו למכור את כל הכרטיסים".

איש של פריפריה

כשאריק מויאל מדבר על זה שלא יכולים לעבוד עליו בשלטון המרכזי הוא מתכוון לניסיון הרב שצבר בתפקידים קודמים. הוא נולד וגדל באחד מיישובי עוטף עזה, השייכים, כמה סמלי, למועצה האזורית אשכול. בתום השירות הצבאי גויס לשירות במשרד ראש הממשלה, שם עסק במגוון תפקידי שטח בארץ ובעולם. במהלך העבודה סיים שני תארים במשפטים והתמחה בדיני חברות ותאגידים. עבודתו הפגישה אותו עם נשיא המדינה, שמעון פרס, שכיהן אז כשר הממונה על המשרד לפיתוח הגליל והנגב, ומויאל הצטרף לצוות המשרד כיועץ לשר ולאחר מכן כממונה על התקציבים במשרד, תפקיד שבמהלכו עבד בצמידות עם משרדי ממשלה אחרים, רשויות מקומיות וגופים שונים. כמו כן, כיהן מויאל כדירקטור במכון הגיאו-פיזי, במרכז למחקר ופיתוח כלכלי ובמשרד לפיתוח הגליל והנגב.
משרדי האשכול ממוקמים בסמוך למועצה המקומית כפר ורדים וחוץ מאריק מויאל מועסקים באשכול מנהלת הלשכה ורכזת תעסוקה.
מאז מונה למנכ"ל האשכול בשנה שעברה, הוא מקבל עשרות הזמנות להרצות בכנסים ובוועידות שונות לצורך הצגת המודל שפועל כיום רק בגליל המערבי. בחודש שעבר הוזמן, בין היתר, להשתתף בכנס ישראל לחברה שנערך בשדרות, שם התבקש לתאר את פעילות האשכול במסגרת פנל בו ישבו מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, שר התמ"ת בנימין בן אליעזר ומנכ"לית המשרד לפיתוח הגליל והנגב אורנה האוזמן-בכור. כמו כן הוא משמש כחבר בעמותה לקידום החייל הדרוזי ואף ייסד עמותה שבמסגרתה הוא נפגש בהתנדבות עם בני נוער, מכוון אותם ומייעץ להם מול מעסיקים, גופים עסקיים וגופים המעניקים מלגות לסטודנטים.
האשכול מבחינתו הוא לא עוד מקום עבודה, אלא שליחות של ממש: "אני איש של הפריפריה. גדלתי בה ולמרות שחציתי את הארץ לאורכה מהדרום אל הצפון, אני חש כחלק בלתי נפרד מהצפון ואני מבין היטב את המשמעות של להיות תושב פריפריה. כמי שהיה חלק ממערך מקבלי החלטות ומי שהיה מעורב מקרוב בתהליך קבלת ההחלטות, אני מבין היטב את המושג 'מדינת תל אביב' ואני נמצא כאן כדי לשנות את זה, כדי שהפריפריה המאוחדת תהפוך לגוף שאי אפשר להתעלם ממנו. זה אחרת כשאתה מתייצב במשרדי הממשלה כנציג של 100,000 איש, מאשר כנציג של עיר בת 20,000 תושבים. אני נהנה גם מרוח גבית של עשרה ראשי רשויות, וללא תמיכתם ההישגים של האשכול לא היו מתאפשרים".

מויאל נשוי לשירה, מורה לחינוך מיוחד, ואב לשתי בנות: עמית, (5) ורעות (2.5). יום העבודה שלו מתחיל בשש בבוקר עם ריצת בוקר של חמישה קילומטרים. אחר כך הוא מקפיד לקחת בעצמו את הבנות לגני הילדים ואז הוא מגיע למשרד ליום עבודה שמסתיים בדרך כלל בשעות הערב המאוחרות, למעט ימי שלישי, אז הוא משתדל להגיע מוקדם כדי להספיק לצפות בפרק חדש של "הבורר".
"מאחר שאני לא מצליח לבלות מספיק עם המשפחה, אז סופי השבוע מוקדשים רק לשירה ולבנות ובדרך כלל זה קורה מחוץ לבית. או שנוסעים למשפחה המורחבת, או שיוצאים לטיולים רגליים, פעילויות מיוחדות לילדים, או ירידים.

ספר טוב שקראת לאחרונה, הצגה, יש זמן לזה?

"מפנים זמן. אני קורא עכשיו את ספרו של בן מזריץ על ה-FACEBOOK ומייסדו, מארק צוקרברג ולאחרונה צפינו בהצגה 'אישה, בעל, בית' של התיאטרון הקאמרי".

כמי שמכיר היטב את התנהלות משרדי הממשלה, איך הגענו לדעתך בשבוע שעבר למצב שבו לא הצלחנו להשתלט על שריפה אחת גדולה?

"אני שמח ששאלת את השאלה הזאת, כי האסון הזה משקף היטב את דרכי הפעולה השגויות של האוצר. ככה זה כשמסתכלים רק דרך החור הקטן של הגרוש. אז אולי חסכו כסף, אבל הפקירו חיים של עשרות בני אדם. אין ספק שסדרי העדיפויות של האוצר חייבים להשתנות ויפה שעה אחת קודם. זאת גם דוגמה להתנהלות של האוצר בעניין הטבות המס. ברגע שקולטים שיישוב כזה או אחר מבוסס ומאוזן מבחינת הרשות המקומית, מיד מפעילים את נשק הקיצוץ, אף אחד לא עוצר לבדוק, אולי גרים ביישוב הזה אנשים פחות מאוזנים שההטבה הזאת עוזרת להם לסיים את החודש? חשוב לי שתושבי האשכול יידעו שאנחנו לא נחסוך כל מאמץ כדי להסיר את איום הקיצוץ בהטבות המס לתושבי האזור".

שורת הסיום שלך?

"תרשי לי לסיים בקריאה לסיים את הסיוט של חייל אחד שיושב בעזה ומחכה שהמדינה ששלחה אותו לשמור עליה, תיזכר שהיא הייתה אמורה לשמור עליו. אני רוצה לומר שהמחיר אינו פקטור. אני מאמין במדינת ישראל ובטוח שהיא תדע לשמור על עצמה מפני כל מחבל שישוחרר במסגרת עסקה כזו או אחרת. לא מקובל עליי הטיעון שמחבל שמשתחרר יכול להוות איום אסטרטגי על ביטחונה של המדינה, ואפילו שזה נכון, זה לא מספיק טוב. הילד הזה נמק בשבי זו השנה הרביעית, בעוד משפחתו נמקה במאהל מול משרד ראש הממשלה זה חמישה חודשים רצופים! הגיע הזמן שנביא אותו הביתה, לפני שנספור את השנה החמישית. הרבה לפני".