א-לה כפר 168 | פתח דבר

פתח דבר

חזרה לוורדה ומדורים 

 

הימים מתארכים הלילות מתקצרים ובשבוע הבא נציין את היום הארוך ביותר בשנה ה-21 ביוני. בין התאריכים 20-23 בחודש, מחצית כדור הארץ הצפוני פונה אל השמש, מעל חוג הסרטן, ונחשפת לאור השמש במשך שעות ארוכות יותר בכל יממה. "היום הארוך בשנה" נקרא כך מפני שיש בו יותר שעות אור, והוא נמשך יותר מאשר ימים אחרים בשנה. כמובן שמשך היום שונה במקומות שונים במחצית הצפונית של כדור הארץ. בזמן בו בחצי הכדור הצפוני קיץ, בחצי הכדור הדרומי – במקומות כמו ארצות דרום אמריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד ועוד, שורר חורף. באירופה מציינים את היום כ"יום אמצע הקיץ" ואף נהגו לחגוג את יום זה מאז ימי רומא העתיקה, אז ציינו באוכל ובשתייה את פסטיבל וסטליה. בשבדיה, הנמצאת קרוב לחוג הקוטב הצפוני, ולכן שעות האור בה עשויות להגיע ל-20 שעות ביממה, נהגו להציב עץ בכל כפר. סביב העץ רקדו, בתקווה שירד גשם, והשדות יניבו יבולים טובים. כיום חגיגות היום הארוך ביותר בשנה הן פסטיבל חשוב ביותר, במהלכו השבדים, הידועים כאנשים מאופקים בדרך כלל, משתחררים, שותים שנאפס ומקיימים טקסים פגאניים כמו ריקודים סביב עץ מקושט. בפינלנד, שאף היא מדינה צפונית מאד, היום הארוך בשנה (23-24 ביוני) הוא האירוע השנתי החשוב ביותר. פינים רבים נוסעים לבית הקיץ שממוקם בדרך כלל על שפת אגם, כדי לחגוג, להבעיר מדורות, לשחות ולשוט בסירות. בברצלונה שבספרד חוגגים בפסטיבל הנקרא "ורבנה דה סנט חואן", ובו מדליקים מדורות וזיקוקים. גם באוסטריה מדליקים מדורות כדי לחגוג את היום. 

בסביבות 3,500 לפני הספירה נבנתה בדרום האי הבריטי תעלה עגולה בעומק שני מטר ובקוטר של כ-100 מ', שהפתח שלה פונה בדיוק מפתיע אל הכיוון בו זורחת השמש ב-21 ביוני, היום הארוך בשנה. מאות שנים אחר כך הונחו במרכז המעגל אבנים גדולות בשני מעגלים. בערך בשנת 2000 לפני הספירה הושלמה בניית האתר כשעשרות אבני ענק הובאו אל המקום וסודרו במעגל. על כל זוג אבנים הונחה אבן משקוף כמו שער. ביום הארוך בשנה נוהרים אנשים אל סטונהנג' כדי לציין שם את התאריך. 

אסיים בשירה של נעמי שמר ירושלים של זהב, לרגל 42 שנה למלחמת ששת הימים, ובתפילה וזעקה שאחרי שלוש שנים יחזור גלעד שליט בריא ושלם במהרה למולדתו וחיק משפחתו. 

 

ירושלים של זהב / נעמי שמר 

אויר הרים צלול כיין 

וריח אורנים 

נישא ברוח הערביים 

עם קול פעמונים. 

 

ובתרדמת אילן ואבן 

שבויה בחלומה 

העיר אשר בדד יושבת 

ובליבה חומה. 

 

ירושלים של זהב 

ושל נחושת ושל אור 

הלא לכל שירייך 

אני כינור. 

 

איכה יבשו בורות המים 

כיכר השוק ריקה 

ואין פוקד את הר הבית 

בעיר העתיקה. 

 

ובמערות אשר בסלע 

מייללות רוחות 

ואין יורד אל ים המלח 

בדרך יריחו. 

 

ירושלים של זהב... 

 

אך בבואי היום לשיר לך 

ולך לקשור כתרים 

קטונתי מצעיר בנייך 

ומאחרון המשוררים. 

 

כי שמך צורב את השפתיים 

כנשיקת שרף 

אם אשכחך ירושלים 

אשר כולה זהב 

 

ירושלים של זהב... 

 

חזרנו אל בורות המים 

לשוק ולכיכר 

שופר קורא בהר הבית 

בעיר העתיקה. 

 

ובמערות אשר בסלע 

אלפי שמשות זורחות 

נשוב נרד אל ים המלח 

בדרך יריחו. 

 

ירושלים של זהב... 

 

קריאה נעימה 

ניר שילה