א-לה כפר 168 | טור סיון

ישר מהראש - סיון יחיאלי

חזרה לוורדה ומדורים 

 

התחלה מוצלחת  


המעבר ליום פינוי אחד בשבוע מסתמן כמהלך מוצלח ♦ מתגבשים פתרונות לבעיות הקשורות למתקנים סלולריים ♦ מתכוננים לפעילות הקיץ, כולל סיירת הורים ♦ על שתי תאונות דרכים ♦ ופרידה מרגשת מ-ט' בוגרים 

 

תודה לתושבים! הורדנו יום פינוי אשפה. השבוע, בפעם הראשונה, פונו פחי האשפה בישוב פעם אחת בלבד. במהלך החודש האחרון פיזרנו ברחבי הישוב מספר רב של מיכלי מיחזור פלסטיק ונייר. נראה כי המיכלים מתמלאים במהירות והשימוש רב. תושבים רבים הביעו חששם ותהו האם ניתן יהיה לבצע את המהלך. נדמה שהיום אנו יכולים לומר כי התשובה היא כן. המהלך מצליח. כמות האשפה פחתה וכמות המיחזור גדלה. אחרים שאלו מה הקשר בין הורדת יום הפינוי לבין הגדלת המיחזור. התשובה היא שביסוד ההחלטה עומד הנתון הבא: נייר, קרטון ובקבוקי פלסטיק מהווים יותר מ-75% מנפח האשפה. אשפה אורגנית, זכוכית ואריזות ביחד מהווים כ-24% מהנפח. המשמעות היא כי ניתן לצמצם את הנפח בצורה מאוד משמעותית ולהסתפק ביום פינוי אשפה אחד. את היתרון לסביבה משלים החיסכון הצפוי בסך של כ-300 אלף שקלים. לא מעט עבור מועצה קטנה כמו כפר ורדים, וחשוב במיוחד לנוכח הגזירות הקשות אשר הממשלה משיתה על השלטון המקומי בחוק ההסדרים. בודאי עוד יתכנו קשיים ולבטים בהמשך, אבל אנחנו כאן, יחד עם התושבים, וחשוב לנו לשמוע את דעתכם, לזהות בעיות, לשתף בלבטים ולחפש פתרונות יצירתיים. 

אני מבקש להוסיף כי התושבים מתבקשים להוציא ביום פינוי הגזם גם פסולת אלקטרונית וגרוטאות מתכת, עץ ופלסטיק. אלו נאספים על ידי המועצה וממוחזרים בצורה מרוכזת. שוב, תודה רבה מאוד לתושבים על שיתוף הפעולה, אי אפשר בלעדיו. 

 

♦♦♦ 

 

הגענו למתווה מוסכם על ידי ועדת איכות הסביבה והמועצה בנושא אנטנות סלולריות. המהנדס רם דישון ביצע את החישובים שהובילו למיתווה. אנו מבקשים כי האנטנה בינוח תוגבה ב-20 מטר וחברות הסלולר ישתמשו בה. במידה ולאחר מכן יימשכו בעיות הקליטה, יינתן אישור מותנה להקמת אנטנה צפונה לגבעת העפיפונים. המיקום המוצע נמצא במרחק של 175 מטרים מבתי הכפר. האישור להפעלת האנטנה מותנה במדידות שיערכו בבתים הקרובים אליה ובסף קרינה הנמוך מאחוז אחד (מאית) מהתקן. רם דישון מעריך כי בפועל רמת הקרינה בבתים תהיה כאלפית מהתקן ולטענתו מדובר במתקן בטוח ביותר. המתווה הוצע על ידי לויד אפטר, שעוסק בנושא תקופה ארוכה, ואני מודה לו מאוד על עבודתו המסורה.  

אנחנו מטפלים בהסרה מיידית של המתקן הסלולרי של חברת פרטנר ברחוב לוטם. נושא כאוב ורגיש. מתקן דומה של חברת סלקום הוסר על ידה ללא תנאי. בהוראת מנכ"ל פרטנר מגיע לכפר סמנכ"ל החברה, לפגישה בה אציג לו את עמדת הישוב. המאבק מתבצע בשיתוף פעולה עם הוועדה המחוזית וגורמים אחרים. אעדכן בהמשך. 

 

♦♦♦ 

 

נושא משרת רכז/ת תרבות, פנאי וקהילה מושהה כרגע כיוון שהמועצה ממתינה למקור תקציבי כפי שאושר בתקציב המועצה. 

הקיץ כבר כאן, עוד מעט מתחיל החופש הגדול ובצד ההיערכות לפעילויות השונות, אנחנו מתחילים להתמודד עם תופעות לא רצויות כמו ונדליזם ואלימות נוער. אני קורא להורים להצטרף לסיירת הורים שתופעל בקיץ. הבקשה מופנית במיוחד להורי חטיבת הביניים. שי ברש, רכז הנוער, ירכז את הפעילות. אני מתכוון להתנדב ללילה אחד בשבוע בסיירת ההורים, תושבים מוזמנים להצטרף אליי לסיורים.  

 

♦♦♦ 

 

חמור מאוד! שתי תאונות דרכים היו בכפר בשבועיים האחרונים. בשתיהן פגעו נהגים רשלנים וחסרי אחריות בעמודי תאורה. במזל גדול, לא נפגעו הולכי רגל. בתאונה הראשונה ליד כיכר 5 היו מעורבים נערים ממעלות והיא הסתיימה ללא נפגעים. בתאונה השנייה ברחוב הדס היו מעורבים נערים מהכפר. נער אחד נפגע ונלקח לבדיקה על ידי הוריו. 

אנחנו לא יכולים להרשות לנהגים להתפרע בכבישי הכפר. אני מבקש להתריע שיש גם מבוגרים, כולל הורים המסיעים את ילדיהם לבית הספר, המעורבים בנהיגה פרועה ומסכנת חיים. אני מבקש את שיתוף הפעולה של ההורים, הנערים והקהילה כולה. נאמר לנהגים בפה אחד: סעו בזהירות, לא נשלים פה עם נהיגה פרועה ומסכנת!  

 

♦♦♦ 

 

ט' בוגרים מסיימים החודש את הלימודים. הם כבר בני 21 וזוהי השנה האחרונה שלהם במערכת החינוך בכפר. ט' בוגרים היא כיתת השילוב הראשונה מסוגה בארץ. הכיתה שהוקמה בכפר בשנת 1995 פרצה את הדרך והפכה למודל עבור המדינה כולה. התרגשתי מאוד במסיבת הסיום שלהם. המון ברכות ואיחולי הצלחה בהמשך לבוגרים. אנחנו ממשיכים במורשת ומקימים כיתת שילוב חדשה במערכת החינוך. כבוד לאומץ ולחזון של המקימים, כבוד לצוותי החינוך, כבוד למערכת החינוך, כבוד לכפר. 

 

♦♦♦ 

 

לסיום, חופש נעים ומהנה למורים, לגננות ולכל עובדי מערכת החינוך. חופש מהנה ובטוח לילדים ולהורים. שימרו על עצמכם, שימרו עלינו. 

 

שלכם,  

סיון
  

 

בתמונה:הגרפיטי נגד המתקן ברחוב לוטם לפני כשנה וחצי. סמנכ"ל אורנג' מגיע לכפר 

.