א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | זה לא יתוש, זה נמר

זה לא יתוש, זה נמר

 חזרה לחדשות

מתגרדים? נעקצים? סביר להניח שפגשתם את יתוש הנמר האסיאתי, אימת הקיץ של הגליל המערבי

נא להכיר את המזיק המטריד ביותר של הקיץ האחרון, שממרר את חייהם של תושבי כפר ורדים ושל האזור כולו: יתוש הנמר האסיאתי, או בשמו המדעי Aedes albopictus, נמצא בישראל בעיקר באזור נהריה, כברי, מצפה אבירים, חדרה, הרצליה, רמת השרון, הוד השרון, כפר סבא, אזור בן שמן ועוד. יתוש הנמר האסיאתי ידוע בישראל כגורם למטרדי עקיצות קשים לבני אדם בעיקר בשעות היום מחוץ לבתים. בעולם הוא ידוע כמעביר גורמי מחלה. באסיה, באפריקה ובאמריקה יתוש הנמר האסיאתי מעביר מספר גורמי מחלות (ובניהם קדחת הנילוס המערבי, דנגי, וצ'יקונגוניה, מחלה נגיפית שהתפרצה במספר מקומות בעולם ובניהם באיים באוקיאנוס ההודי, בהודו ולאחרונה באיטליה). בישראל לא ידוע על העברת מחלה על ידי יתוש זה, אך עקיצותיו גורמות לגירוי קשה ביותר המתבטא בתחושת גירוד עזה.
היתוש, שמקורו בדרום מזרח אסיה, התפשט לאזורים נרחבים בעלי אקלים טרופי וסוב טרופי. נראה כי עיקר ההתפשטות של המין בעולם היא באמצעות העברת ביצים ו/או זחלים במים שנקווים בתוך צמיגים משומשים דווקא. כך מועברות אוכלוסיות שלמות הן בים והן ביבשה ממקום למקום על ידי בני אדם הסוחרים בצמיגים משומשים. בנוסף היתוש מתרבה במי גשם שנאגמים בחללים שבעצים. יתוש זה מתפתח היטב גם במכלים מעשי ידי אדם מסוגים שונים, כגון עציצים, אגרטלים וצמיגים. הביצים מוטלות על ידי הנקבות בשולי המכלים מעל פני המים. הביצים יכולות לעמוד בתקופות יובש ארוכות יחסית ולבקוע לאחר הרטבה וחשיפה לתנאים סביבתיים מתאימים.
המשמעות היא שכל היקוות מים קטנה ליד הבית יכולה לשמש בית גידול ללהקת יתושים כאלו: אדניות, עציצים, שלולית המים של המזגן או שלוליות קטנות בגינה - כל אלו יכולים להוות מקור המטרד. המניעה, בהתאם, היא ריסוס יסודי של כל ההיקוויות הללו.
היתושים הבוגרים נכרים בגופם השחור ובפספוס לבן אופייני על הרגלים ועל החזה. הבוגרים פעילים בעיקר ביום, ועוקצים בעיקר מחוץ לבית, אם כי רבים מתושבי הסביבה נושאים באמתחתם סיפורי זוועה על לילות ללא שינה ועקיצות מפתיעות גם על הכורסה בסלון. טווח התעופה של היתושים הבוגרים קטן יחסית (עשרות עד מאות בודדות של מטרים) והם נשארים רוב הזמן בצמחייה בקרבת הקרקע. בקיץ הישראלי משך שרידותם היא כנראה נמוכה יחסית, רק כשבוע עד שבועיים.
הדרך העיקרית להדביר את היתוש היא על ידי ביצוע פעולות מניעה: הימנעות מהשקיית ייתר בגינות, ריקון מים הקיימים בתחתיות עציצים, דליים, חביות, אגרטלים, ניקוז מים עומדים ממרזבים סתומים, לחורר כל צמיג שצובר מים. בעלי פאנצ'ריות שמחזיקים צמיגים משומשים צריכים לאחסנם באופן שמונע הצטברות מים על-ידי כיסוי, קירוי או חיתוך ופינוי לאתר פסולת מסודר. ניתן להדביר במקרה של הצטברות נחילים גדולה בתרסיסים ביתיים. התגוננות אישית: מריחת חומרים דוחי יתושים עשויה להועיל בהפחתת מספר העקיצות בעת שהייה מחוץ לבית. הנמר האסייתי, בניגוד לרוב היתושים, פעיל ביום בעיקר בשחר ובשעות בין ערביים.

בתמונה: יתוש הנמר האסייתי. מתרבה גם בעציצים. צילום: המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן, ארה"ב