א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | אורנג'

אורנג' הסכימה לפרק את האנטנה ברחוב לוטם

 חזרה לחדשות

 

בהודעה לבית המשפט הבהירה חברת פרטנר כי החליטה להיענות לבקשת המועצה, ולהסיר את אנטנת המחלוקת למעשה ללא תנאי. * ובינתיים: תושבים מנעו הצבת מתקן חילופי זמני במחסני המועצה

אייל כץ

אחרי כשלוש שנים תוסר ככל הנראה האנטנה של חברת אורנג' ("מתקן גישה") הממוקמת על גג הבית ברחוב לוטם 8. כך עולה מהודעה שהגישה השבוע חברת פרטנר, מפעילת אורנג', לבית המשפט המחוזי בחיפה. ההודעה ניתנה במסגרת מאבק משפטי שמתנהל בין החברה לבין הוועדה המקומית לתכנון ובנייה "מעלה גליל", והיא ניתנה לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות.
בהליך פתחה הוועדה המקומית, אשר ביקשה מבית המשפט להוציא צו הפסקה שיפטי נגד האנטנה. בית המשפט דחה את הבקשה, והוועדה הגישה ערעור על ההחלטה במחוזי. ההודעה של חברת פרטנר ניתנה במסגרת הערעור. בהודעה כותב עו"ד יעקב כהן, המייצג את פרטנר: "מיום הגשת הערעור מתקיים בין פרטנר לבין קברניטי מועצת כפר ורדים משא ומתן ענייני בכדי למצוא מיקום חילופי להצבת מתקן שידור, אשר יהא מוסכם על קברניטי המועצה. לאחרונה נמצא מיקום כאמור והמשיבה (פרטנר) שוקדת על רישיון".
על פי ההודעה המוסכמת, שככל הנראה תקבל בקרוב תוקף של פסק דין, פרטנר תסיר את המתקן תוך 50 יום מרגע הגשת ההסדר, "ללא כל קשר ותלות להליכי רישוי כלשהם", כלומר ללא תנאי.

הקרב של תושבי חרצית

מספר ימים לפני העברת ההודעה לבית המשפט, מנעו תושבי רחוב חרצית הצבת אנטנה במחסני המועצה. האנטנה הזו נועדה להיות פתרון זמני, עד למציאת פתרון הקבע. ביום שני 31.8 התקיים מפגש בין ראש המועצה, סיון יחיאלי, לבין תושבי רחוב חרצית. למחרת, בשעת ערב מאוחרת, הגיע למחסני המועצה מנוף גדול וצוות עובדים בשליחות חברת "פרטנר". הדבר נודע לתושבי רחוב חרצית, ותוך דקות ספורות התייצבו כמה עשרות מהם באתר, והפריעו בגופם לעבודות. העבודות הופסקו ולמקום הגיעו כוחות משטרה ואף ראש המועצה. חלק מהתושבים נסעו למשטרת מעונה להגיש תלונה, בטענה שהאנטנה אמורה להיבנות ללא היתר, טענה שהתבררה מאוחר יותר כלא נכונה.
במקום התפתחו חילופי דברים קשים, כשמצד אחד התושבים שמוחים בתוקף על הצבת אנטנה בסמוך לבתיהם, ומצד שני סיון, שמנסה להסביר להם שמדובר בחלופה זמנית, וכי משפחה אחרת ביישוב סובלת מאנטנה הממוקמת מטרים ספורים מביתם כבר יותר משנתיים.
בני משפחת טליסמן, הסובלים העיקריים מהאנטנה שברחוב לוטם, נכחו אף הם במקום, ומחו על האדישות של תושבי הכפר למאבקם במהלך השנתיים האחרות.
לאחר ויכוחים שהתפתחו גם לצעקות, החליט סיון לעכב את הצבת האנטנה בשבוע לפחות, במהלכו יוחלט כיצד לנהוג. נכון למועד שליחת העיתון לדפוס, לא ברור מה יעלה בגורל האנטנה הזמנית.
מהמועצה נמסר: "ראש המועצה סיון יחיאלי פועל לכך שסוגיית האנטנה תוסדר כחוק ובצורה משביעת רצון לרווחת התושבים. המועצה חייבת להגיע להסדר עם חברות הסלולר כדי להימנע ממצב שבו יותקנו מתקנים פיראטיים בבתי התושבים, ופועלת מול חברות הסלולר לפתרון הסוגיה. ראש המועצה מתנגד לכך שיוצבו אנטנות סלולאריות במקומות שונים בשטח המועצה. את האנטנה יש להקים במקום אחד, המרוחק מבתי התושבים. יצוין, כי התושבים ידעו מראש על הצבת האנטנה ונציגי התושבים עודכנו על כך באופן אישי וכי הכנת התשתית על הצבת האנטנה נעשתה יום קודם. חשוב להדגיש כי שעות הצבת האנטנה לא נקבעים על ידי המועצה אלא על ידי חברות הסלולר. המועצה ארגנה לאחרונה כנס מיוחד בנושא עם מומחה בתחום ורק 30 תושבים הגיעו. נשמח אם התושבים יגלו מעורבות רבה יותר בנושא זה".

בתמונה: סיון מתעמת עם תושבים במהלך ההפגנה, על רקע ניידת משטרה