א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | דן וולנר

התשובה לאירן: שיתופי פעולה אזוריים במימון אירופאי

 חזרה לחדשות 

חושבים על פרויקט בינלאומי? אם אתם עונים על הקריטריונים, אולי תזכו למימון של האיחוד האירופי

עידוא דגן

דן וולנר, תושב כפר ורדים, עובד כבר שנים רבות עם האיחוד האירופי כיועץ לארגונים בעניין הגשת בקשות לסיוע ומימון בפרויקטים שונים. "מיעוטים בישראל" הוא הפרויקט שתמך בפסטיבל עכו, במשלחות נוער לאירופה שאחת אפילו יצאה מהכפר לפני כשנתיים. עכשיו הוא מודיע על השמנה של האיחוד להגיש הצעות לתמיכה בנושאי איכות הסביבה. היקף התמיכות בפרויקט: שני מיליון אירו.
"מיעוטים בישראל" הוא אחד הפרויקטים שדן וולנר מעורב בהם בתמיכת האיחוד האירופי, ומטרתו לקדם מיעוטים החיים בישראל. "כולם ישר חושבים על הפלשתינים", אומר דן, "אבל הכוונה לסוגים שונים של מיעוטים: אתיופים, רוסים, אנשים בעלי מגבלות, חינוך מיוחד ועוד".
- איזה שירות אתם בעצם מציעים?
"אנחנו מייעצים לגופים, ארגונים ועסקים ועוזרים להם לגייס כסף מהאיחוד עבור פרויקטים בנושאים שהאיחוד רוצה לקדם. מדובר בנושאים כמו קידום מיעוטים, זכויות האדם ואיכות הסביבה, אלו הם התחומים שבדרך כלל זוכים למימון".
- אילו פרויקטים קידמתם באזור?
"בפסטיבל עכו תמכנו בפרויקטים של דו קיום ערבי יהודי, הרמנו פרויקטים באלו"ט עם מתנדבים בהוסטלים, וגם פעילות לנוער, בעיקר חילופי משלחות עם מספר מדינות. בנוגע לאיכות הסביבה, בנושאים כמו המשבר במשק המים, כל שנה אנחנו מוציאים משלחות לחו"ל לכנסים בהם משתתפות משלחות מעוד מדינות. גם מהכפר יצאה משלחת לפני כשנתיים. החודש, למשל, אנחנו שולחים מתנדבת מהכפר, שלי ויסין, לעבוד עם צוענים ברומניה. היא תתנדב במשך חצי שנה בקרב ילדים ובני נוער בסיכון".
- איך מגידים לאיחוד בקשה למימון? כיצד מתנהל התהליך?
"אנחנו מנחים את העסקים איך להציג ולהציע פרויקטים לאיחוד, מסבירים להם מה בדיוק מחפשים באיחוד ובסופו של דבר עוזרים ליזמים מהתחומים החברתי והכלכלי לקבל סיוע ומימון מהאיחוד האירופי".
-מה עומד עכשיו על הפרק?
"הפרויקט 'אירופה כשכונה - שיתוף פעולה בינלאומי'. זהו פרויקט של עד ארבע שנים בהיקף מימון של כשני מיליון אירו. ארגונים מישראל, בשיתוף פעולה עם עוד ארגונים ממדינה אחרת מהמזרח התיכון או אירופה, צריכים להגיש תכנית שיתוף פעולה בפרויקט בינלאומי בהשתתפות ארגונים משלוש מדינות לפחות, מעבר לים ומהמרחב המזרח תיכוני".
ארגונים, חברות עסקיות ואוניברסיטאות מוזמנים להגיש את הצעותיהם לפרויקטים משותפים הנוגעים לנושאי התוכנית. הפרויקט מבוסס על רעיון של קידום כלכלי באמצעות ארבעת התחומים הבאים: איכות הסביבה ואנרגיה אלטרנטיבית; מחקר - שיתוף פעולה מחקרי בין אוניברסיטאות מעבר לים; תרבות - חילופי תרבות ותרבות כגשר לשלום; והנושא הרביעי הוא כבר ביזנס - שיתופי פעולה עסקיים בתחומי תיירות, חקלאות, איכות סביבה ועוד.
לדברי דן ישנם פרויקטים נוספים בעלי מימון גדול יותר בהיקף של 5 מיליון אירו, שימשכו שנים רבות יותר, אבל הנושאים הם פחות או יותר אותם הנושאים. דד ליין להגשת הצעות: אמצע אוקטובר 2009. ניתן לפנות לדן וולנר בדואר אלקטרוני [email protected].

 

בתמונה: דן וולנר. "נושאים שבדרך כלל זוכים למימון הם קידום מיעוטים, זכויות אדם ואיכות הסביבה"