א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | "מאות אלפים מחכים ליום פקודה"

"מאות אלפים מחכים ליום פקודה"

חזרה לחדשות

שמשון ליבמן, ראש המטה לשחרור גלעד שליט, מספר על האסטרטגיה של המטה, הקשר עם המשפחה, רגעי השבירה, הקמפיין החדש, "צבא החברים" שמוקם גם בעזרת האינטרנט, ועל הדד-ליין שאחריו יעברו למאבק תקיף יותר. "אנחנו יודעים שאם ישימו על שולחן הממשלה את המספר ואת השמות, רוב השרים יהיו בעדינו"

עידוא דגן

בשבועות האחרונים משהו קורה במטה לשחרורו של גלעד שליט. לא, הידיעות האחרונות בכלי תקשורת בארץ ובעולם על עסקה מתקרבת לא הפיחו תקוות גדולות במטה שבמצפה הילה. גם ראש הממשלה נתניהו הזדרז לצנן את הרוחות. אך התבטאותו של שר הביטחון ברק ברוח "טוב למות" הצליחה להוציא את משפחת שליט מאיפוקה. אירוע יום ההולדת של גלעד לתקתוקי הפלשים של התקשורת הבינלאומית, וברכתו של נשיא צרפת סרקוזי למשפחה, העלו שוב את השאלה כיצד צריכה להיראות המחאה הציבורית ופעילות המטה בכלל.
לראש המטה החדש, שמשון ליבמן, ברור כי תפקיד המטה לנהוג על פי רוח המשפחה, כלומר בנימוס אירופאי ובאצילות מאופקת. "מחאה שקטה", נוחה, תרבותית. למרות שהוא מכיר היטב את המנגנון הישראלי, הוא משוכנע כי זו הדרך, גם במזרח התיכון הרותח.

הבכי וההתפכחות

ליבמן, 58, נשוי לרותי אב לארבעה וסב לשניים, הגיע למצפה הילה לפני 11 שנים מקיבוץ בית העמק. למרות שמשפחת שליט היא מהוותיקות במצפה הילה, הוא לא הכיר אותם עד לאירוע החטיפה. "כשהייתי בדרך לעבודה בבית שאן, שמעתי ברדיו את הידיעה על חייל חטוף ממצפה הילה. מיד במקום הסתובבתי ופניתי לחזור ליישוב, כי השנתי שמשהו קורה. כשהגעתי ליישוב מספר תושבים התכנסו במזכירות. היה לי ברור מהרגע הראשון, לפי התפיסה שלי את מדינת ישראל, שיהיה צורך להיאבק מהרגע הראשון. כולנו מכירים את סיפור רון ארד שהוא פצע עמוק מאוד, ורק השבוע הוא העמיק עוד יותר".
ליבמן מספר על הימים הראשונים: "אני זוכר שאמרתי לנועם, שלא הכרתי אותו לפני כן, שהעיקר בסיפור זה המשפחה. 'תזכור שאתה לא הלאום, אתה ההורים'. זה לא היה מובן מאליו מפני שהרבה מאוד קצינים ואנשי צבא הסתובבו אז בבית המשפחה. בנוסף לכך, בשבועיים הראשונים פתאום פרצה מלחמת לבנון השנייה שטרפה את הקלפים כי התרחשה חטיפה נוספת וזה למעשה עיכב תהליכים שהיו אמורים להתחיל".
תחילת הפעילות של המטה הייתה מינורית. "בהתחלה היינו 3-4 אנשים מהיישוב. היינו נכנסים לביתם של אביבה ונעם שליט מדי פעם בימי שישי ומשוחחים איתם. התמיכה של החברים התרחבה כאשר יהודי יקר בשם עודד קידרון מכפר ורדים בא לפני שנתיים לנועם ואמר לו שחייבים להקים מטה מסודר, ובתור יועץ ארגוני הציע להקים את המטה".
נועם שליט שלח את קדרון לשמואל נואה וליבמן, ומאז התמסד המטה עם ישיבות מסודרות בכל יום שישי. בחור נוסף מהיישוב, אמיר גור לביא, צורף והוחלט שצריך למנות ראש מטה בפועל במשרה אבל ללא שכר כדי שירכז את העבודה, שעד היום נפלה על החברים ועל המשפחה. נואה, איש חיל הים, הביא את תא"ל במיל חזי משיטה איש חיל הים בעצמו שהיה מנכ"ל עמותת "אור ירוק". משיטה הגיע לתקופה קצובה והתחיל להניע את המערכת, בהתנדבות וללא שכר. תקופת כהונתו החלה בחלון ההזדמנויות שנוצר בסוף תקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש ממשלה.
- המשפחה והמטה התבטאו לא פעם נגד ממשלת אולמרט. מה, הוא זלזל בנושא?
"אני רק יודע להגיד שבמבחן התוצאה, בשלוש שנים אולמרט לא החזיר את גלעד הביתה. לא התקיימו פגישות עם המשפחה מטעם משרד ראש הממשלה באופן רציף, השליח המיוחד לנושא מונה בהתנדבות למרות הפצרותינו למנות שליח בשכר והיחס הכללי היה מבזה".
אחרי תקופת אולמרט חברי המטה התפכחו: "חזי משיטה נשאר עוד תקופה לא ארוכה לכהן כראש המטה, והייתה תחושת החמצה קשה מאוד בקרב החברים והמשפחה. שבירת מתח בלתי רגילה, מפני שאחרי כל ניסיונות המו"מ שיצרו את הרושם כאילו הנה זה הולך ונסגר, הייתה נפילה מאוד קשה וכואבת. כשהבנו שאנחנו נמצאים בעצם באותה הנקודה, קיפלנו את הדגלים באוהל המחאה. היה בכי, גם של מאות המתנדבים, ותחושה פסימית קשה. אוהל המחאה מול משרד ראש הממשלה ממשיך לפעול באופן רצוף במשמרות מתנדבים, עד היום. מרגע שחזי משיטה סיים את תפקידו והפך להיות חבר פעיל במטה, החלטנו שאנחנו מגבשים אסטרטגיה חדשה שתותאם לממשלה החדשה שקמה בישראל. זיהינו את המטרה - לשכנע את ביבי נתניהו בהכרחיות ביצוע העסקה".
- לפי אירוע יום ההולדת האחרון, הקו של מטה המאבק הוא יוני. למרות מראית העין של א-פולטיות והומאניות, העמדה הפוליטית המובהקת שיוצאת מתכני הדברים בתקשורת היא שמאל. זה באמת משרת אתכם, כשהממשלה המכהנת נחשבת לממשלת ימין מובהקת?
"היום אני כבר לא יודע מה זה יוני או ניצי. אני חושב שההבדלים טושטשו. אם אתה מתכוון שאלו אנשים הומאניים, אז זה נכון. אם אתה מתכוון לדבריה של אביבה ביום ההולדת על הצד הפלשתיני אז בהחלט זו גישה של משפחה הומאנית. יש מצד אחד פניה אל העם הפלסטיני מעל לראשי המנהיגים שלהם, ומצד שני ההפגנות שערכנו מול מתקני הכליאה ברחבי הארץ, במטרה להשוות את תנאי האסירים עם תנאי הכליאה של גלעד".

גיוסים בפייסבוק

הקמפיין החדש שמוביל המטה נושא את השם "התגייסתי", וחתומים עליו "צבא החברים של גלעד". השם הזה אולי מלמד על קו קצת יותר מיליטנטי ואקטיבי מקמפיין ה"הצילו". ליבמן: "בתקופת אוהל המחאה האסטרטגיה הייתה רגשית. גם השימוש בכתב ידו של גלעד נועד לפנות אל הרגש. היום אנחנו רוצים לסחוף מלמטה, מהעם. זו אסטרטגיה עממית - גיוס לצבא החברים של גלעד (בכתובת: www.gilad.org)".
בקמפיין החדש מיטב הסלבס קוראים להתגייס לצבא החברים של גלעד. "המטרה שלי היא להגיע למיליון איש פקודים בצבא הזה. בנינו רשת חברתית ואני מקווה שכשם שאובמה נבחר לנשיאות בעזרת האינטרנט גם בעניין גלעד האינטרנט יביא את השינוי. אנחנו מקיימים קשרים גם בפייסבוק. הגיעו אליי חבר'ה צעירים שמחזיקים בפרופיל שלהם למען שחרורו של גלעד כרבע מיליון איש. אם יהיו מאות אלפים בתוך הצבא של גלעד, אף אחד לא יוכל להתעלם מכך, קל וחומר בנימין נתניהו, משום שהוא בודק תכופות את דעת הקהל בסקרים".
- הוא דווקא צינן את הרוחות בנוגע לפרסומים שהיו לאחרונה בלבנון. אולי הוא חושב כמו שר הביטחון אבל לא מרשה לעצמו להתבטא כך?
"ישנו עיתונאי גרמני שיושב כאן בארץ וניזון ממה שהולך כאן, כך שהפרסומים בתקשורת העולמית הם באמת לא מדד. אסור לנו להיתלות בכאלה דברים. כל פעם מתרגש איזה ספין כזה או אחר, שיכול להיות שהוא אמיתי, אבל לרוב חולף. כש'מעריב' פנו אלי היום לתגובתי אמרתי שאנחנו לא מגיבים. הגרמני כתב, אז מה? ביבי ידע להגיב ברציונאליות והבהיר שזה ייקח עוד זמן כי יש פערים".
- מה עמדתכם בנוגע לפערים האלה?
"במידה שלא יחול שינוי משמעותי תוך זמן קצר, ואני מדבר על שבועות ספורים, המשפחה והמטה ישנו את דפוסי ההתנהגות".
בחדשות שישי של ערוץ 10 נראה שמשון לאחרונה כשהוא מפנה בכוח את פעילי המטה מההפגנות מול בית הסוהר במגידו. "החבר'ה לא רצו לקום", הוא מתאר, "ואני אמרתי שאני לא מוכן להשאיר אותם למשטרה. בהפגנה שהייתה בכלא הדרים נעצרו כמה חבר'ה וישבתי שם חצי יום כדי לשחרר אותם. הסיפור הוא לא אלימות. אני לא מסוגל להוביל אלימות וזה לא המנדט שלי. אני לא אהפוך פחי זבל ואדליק אותם".
- אבל בעצמך אמרת שאתה מכיר את המנגנון הישראלי ושכדי להזיז אותו צריך לצעוק, להפגין, להכאיב.
"הבולדוזר הוא לחצים פוליטיים. צריך ללחוץ בנקודות החלשות. כמו שביבי ביטל את המע"מ על הירקות, כך הוא נוהג בכל עניין - רגישות לרחשי לב הציבור. אנחנו חייבים ליצור דעת קהל. כיום 70 אחוז מהציבור בעד ביצוע עסקה לשחרורו של גלעד. אין לנו ספק שבנימין נתניהו והשליח שלו (חגי הדס) הם בכיוון הנכון. כבר מהשנה הראשונה ביקשנו מאולמרט להעסיק בשכר את השליח עופר דקל, אבל זה לא קרה ודקל עשה סבבי שיחות לצד פעילותו בעסקים פרטיים. נתניהו מינה מיד שליח בשכר".
- אם ביבי במוקד הפעולה שלכם, עם שרה נתניהו כבר דיברתם?
"לא נכנס לזה, אבל השיח עם שרה הוא בהחלט נושא חשוב".
כחלק מאופיו התרבותי של מאבק המטה בתקופתו של אולמרט, כמעט שנתיים וחצי המטה והמשפחה לא דיברו על החלפת שבויים. "הצענו כל מיני הצעות כמו הפעלת מנופי לחץ. ידענו שהולכת להיות בעיה כמו שקורה היום, מיד כשמתגלגלות השמועות אז חלק מהמשפחות השכולות נפגעי הטרור מרימים את זעקתם".
- אבל ברור שאם יש מצב לסגור עסקה הכל מתגמד, כולל אפילו מחאת המשפחות השכולות.
"הולך להיות סיפור לא פשוט עם המשפחות. אנחנו פועלים לקבץ את קבוצת המשפחות השכולות שאיתנו, וזו קבוצה ענקית, כדי להתכונן לשעת השין. אין פה טובים ורעים. זה ויכוח כואב בין תחושת הנקמה לרצון להציל. הפחד שהאסירים שישוחררו ימשיכו לרצוח או דברים דומים זה קשקוש".
- אז מבחינתכם יש דד ליין?
"בהחלט".
- אבל זה לא איום על הפלת הממשלה. זו מחאה נחמדה שהפוליטיקאים יוכלו לחיות איתה.
"כאשר מאות אלפי אנשים יביעו את מחאתם לא ניתן יהיה להתעלם".
- אבל לא תאיימו להשתמש בכוח האלקטורלי של ההמונים האלה, אז איפה השיניים? יזעקו זעקה, ידליקו נרות?
"להגיד שהדתיים היום מצליחים להשיג את מבוקשתם באמצעות ההפגנות האלימות? אני לא חושב שהם מצליחים. איש תקשורת פופולרי אמר לי שעניין גלעד שליט הפך לאובססיה לאומית, ככה הוא קרא לזה. אין פינה, חנות, רחוב, סלון שלא מדברים על גלעד שליט".
- וזה משרת אתכם?
"במבחן התוצאה לא הצלחנו להחזיר את גלעד, אבל השאלה היא אם המשפחה הייתה נוהגת אחרת מה היה קורה. יש לדוגמה את אמא של יוסקה גרוף, שישבה במסדרונות משרדי הממשלה ולא זזה, בכתה כל הזמן, הטלוויזיה צילמה אותה ובסוף בנה שוחרר בעסקת ג'יבריל המפורסמת, במסגרתה שוחררו 1,000 אסירים. זה היום הפחד הגדול של הממשלה, שניאלץ להגיע לזה, וזה גם מה שתקוע בפסיכולוגיה של מקרה רון ארד. גם במקרה של גולדווסר, מה שמיקי וקרנית עשו היה הרבה יותר חריף ממשפחת שליט. לא בחרו את המשפחה הזאת, וזה האופי שלה, להתנהל יותר בשקט, בדרכי נועם, ולכן אנחנו תומכים בהם בצורה הזו".
לתפיסתו של ליבמן, לנושא שליט עוצמה פוליטית ממילא: "אי אפשר היום לנהל שום דבר בתחום שבינינו ובין הפלשתינים מבלי לפתור את עניין גלעד שליט. זהו אחד הנכסים הכי חשובים של החאמאס, וזוהי אולי גם הבעיה".

נוציא את ההמונים בזמן

בחודשים האחרונים המאבק של מטה גלעד שליט העלה הילוך, ושמשון מבטיח שיעלה הילוך נוסף. גם המשפחה מבינה שלא תהיה ברירה, ואם הממשלה לא תעמוד בדד ליין אז תחול תפנית בפעילות דרמטית בפעילות המטה.
- אתם לא פועלים גם במסלולים חשאיים, בנוסף לפעילות הציבורית?
"למשפחה אין כוח כמו למדינה. הציעו לנועם עד היום כל מיני הצעות מחתרתיות כאלה או אחרות. בסופו של דבר אנחנו אזרחי המדינה והריבון חייב לנו, ומולו צריך להתנהל".
- להיות חבר בפייסבוק בקבוצת גלעד שליט זה סוג של מעורבות אזרחית מאוד מינורית. אולי אתם צריכים לשאול את עצמכם מה היעד של מטה שליט? להכשיר את הציבור, לסחוף דעת קהל, או לשחרר את גלעד - ואז כל האמצעים כשרים, כולל לחסום עורקים ראשיים במרכז וליצור עצבנות במדינה.
"זה לא מתאים למשפחה. מאגרי המידע של תומכי שחרורו של גלעד זו מאסה קריטית של אנשים הנכונים ליום פקודה. אני יכול לספר לך, וזה בהחלט פעם ראשונה שאני מדבר על זה, פנו אלי חיילי סדיר שרצו לארגן מחאה עם כמעט מאות האלפים שרשומים אצלם בפייסבוק, ואני מנעתי זאת מהם. כי אם חיילים בסדיר, אפילו באלפים, יצאו להפגין זו פצצה. אנחנו נצא להפגין ברגע הנכון, המילואימניקים כבר מתארגנים אבל עם חיילי הסדיר צריך לחכות.
"אני רוצה להוציא את כל ההמונים כאשר המחלוקת תהיה על השולחן והנושא יהיה חם. כאשר הממשלה תצטרך לאשר את הרשימות, זה הזמן הנכון. בכנות, אני לא מסוגל למלא היום את כיכר רבין, ואנחנו לא צריכים עוד פעם הפגנה עם נרות וזמרים ברפרטואר שירי מולדת".
- אפילו ההומואים מילאו את הכיכר, לפי הערכות המשטרה היו 70,000 בכיכר אחרי הפיגוע במרכז הקהילה.
"דיברתי עם מנכ"ל העירייה והוא אמר לי שהיו פחות מ-20 אלף. אני מניח שיש מכפיל שנהוג לתת בהערכת המשתתפים באירועים מעין אלו. אני לא רוצה שזה יראה כך. כאשר העניין יהיה חם, יגיע המועד להפציץ עם ההמונים, שיידעו בדיוק על מה הם יוצאים להיאבק".
- מה אתה מצפה מתושבי האזור הסמוכים למצפה הילה, מה המסר שלך אליהם?
"מה שהכי חשוב לי היום הוא הצטרפות לצבא החברים של גלעד שליט. ואני חייב לציין, שבמשך כל שלוש השנים שבט הצופים בכפר ורדים איתנו כל הזמן, מנחם מרגוליס מגיע עם כל החבר'ה הצעירים, גם אם זה לנסוע להפגנות בירושלים. הם הדבר הכי צמוד אלינו, עושים עבודה עקבית במשך כל הזמן הזה, ואני רוצה להודות להם על כך".
- מה היעד המרכזי שלכם - הביאו לנו ראיות, תנו לנו סימן חיים, או החזירו אותו עכשיו?
"הפסקנו לבקש 'סימן חיים'. אנחנו רוצים את גלעד שליט בחזרה, סוף לסיפור. אי אפשר לדבר על סימנים אחרי שלוש שנים וחצי. זה טירוף. אחרי שהוקמה הממשלה, התחדש הדיאלוג בין המשפחה לממשלה, ובממשלה הזאת יש התייחסות שונה ממה שידענו בעבר. המשפחה מרגישה שביבי מתייחס לנושא ברצינות. ועדיין, אנחנו לא בונים על זה, אנחנו עובדים גם בחו"ל, בעיקר בקרב יהדות ארה"ב, שנתניהו מייחס לה חשיבות רבה. יום ההולדת של גלעד שליט צוין גם במספר קהילות יהודיות בארה"ב, וגם שם מתגייסים לצבא החברים של גלעד. הסוכנות ושרנסקי בראשה עוזרים לנו מאוד. עברנו את כל חברי הכנסת, ואנחנו יודעים היום שאם ישימו על שולחן הממשלה את המספר ואת השמות, רוב השרים יהיו בעדנו וביבי יוכל להעביר את זה".

 

 חתונות אזרחיות וחגים בנוסח משפחתי
 

בחייו הפרטיים ליבמן מחתן זוגות בטקס אזרחי וכותב נוסחים אלטרנטיביים לחגי ומועדי ישראל

בחייו הפחות ציבוריים מוכר ליבמן לרבים כמי שעורך טקסי חתונה חילוניים ואף ניסח טקסים לחגי ישראל. "טקסי נישואים זה אחד התחביבים שלי", אומר ליבמן. "זה לא הפרנסה".
- מה פתאום?
"זה התחיל עם הבת שלי ולאחר מכן המשכתי לערוך חתונות לזוגות אחרים. בקיבוץ הייתי מאוד פעיל בנושאי תרבות ומורשת במשך שנים רבות. אני נוהג להמליץ לזוגות לערוך טקס חתונה כהלכתו ברבנות ולערוך חופה וקידושים כהלכה, ובאולם לערוך טקס אלטרנטיבי אישי. במדינת ישראל עדיין נישואים כדת הם ההליך החוקי היחידי, אז אני מעדיף להיות הגון מהבחינה הזאת".
- איך מתנהל טקס כזה?
"אני בונה עם בני הזוג את אופי הטקס, את מהלכו ואת התכנים שבו. אנחנו מוצאים את הדברים המשותפים - מכתבי אהבה, חוויות מטיול משותף, ועורכים כתובה משותפת שהם מקריאים בטקס. נושא שבירת הכוס הוא לפי נטיות הלב של הזוג. חיתנתי, למשל, בחור עם אישה שיש לה ילד. אני מגיע אליהם הביתה והילד כועס. הוא ברוגז על הסיפור הזה. אז אמרתי להם, תנו לי לדבר איתו. נכנסתי אליו לחדר והגעתי איתו להסכם שהוא שובר את הכוס עם החבר. אז הוא שבר את הכוס, מצאנו גם קטע שהוא קרא והוא היה בעניין. אותם בני זוג גם לא רצו טבעות, אלא צמידים עם השם. אני כמובן מביא גם דברים מהיהדות בכתיבת התכנים, אבל כמובן שאין לזה תוקף רשמי. זה דבר שדומה מאוד לתפקידו של מאמן (קואצ'ר): צריך לגרום לזוגות להציף את הדברים המשותפים, החוויות, הרעיונות ששניהם מתחברים אליהם, ההרגלים, כדי לצור מהחומרים האלה עדות טקסטואלית לביחד שלהם, עם הקשרים תרבותיים ושורשיים. כשזה נעשה נכון, החתונה הופכת למשהו מדהים".
- אילו טקסים נוספים באמתחתך?
"אני שותף בעריכת הלוויות, להבדיל אלף אלפי הבדלות מטקסים של אנשים חיים. בבית אני מחזיק שני נוסחים לקידוש: קידוש מסורתי וקידוש חילוני, שאני כתבתי. החברים שלי מכירים אותו, הילדים שלי והנכדים שלי כבר מדקלמים אותו, וזה בעצם משהו פשוט על החיים. לפני כל חג אנחנו יוצרים מקראה לחג".
- יש לך איזה טיפ לראש השנה? כיצד ניתן להכניס בו איזה טוויסט ולחוג אותו קצת אחרת?
"אצלנו, בכל שנה נותנים לכל אחד לכתוב מה הוא היה רוצה להשיג ומה הוא רוצה שיקרה בשנה הקרובה. את הדפים הכתובים אנחנו גונזים, ובכל שנה מקריאים את מה שכתבנו בשנה שעברה. זה מאוד נחמד ומגבש משפחתית, ואפילו לפעמים מצחיק או מדהים לגלות איפה אני עומד לעומת מה שאיחלתי לעצמי".

 

בתמונות:

ליבמן עם הסטיקר "התגייסתי"

 "אנחנו לא צריכים עוד פעם הפגנה עם נרות וזמרים ברפרטואר שירי מולדת"

 "זו בהחלט גישה של משפחה הומאנית"

נעם שליט עם תמונת גלעד. "אמרתי לנעם, תזכור שאתה לא הלאום, אתה ההורים"