א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | פתח דבר

פתח דבר

חזרה לורדה ומדורים

 

אחרי החגים, הסתיו בעיצומו, החצבים פרחו וכעת גם הסתווניות והחלמוניות מקשטות את האדמה בשלל צבעים. מצטרפים אליהם עלי השלכת שצובעים את העצים ואת הקרקע בצבעי צהוב, כתום, אדום וחום ובחורש הטבעי שסביבנו יוצרים הרמוניה מופלאה עם ירוקי העד. תחילת הסתיו השנה היה מבורך בגשמים. החל מתחילת השבוע אנו מתפללים לגשמי ברכה. מי ייתן והשנה תהיה אכן ברוכה ומאגרי המים יתמלאו, הנחלים יזרמו והכנרת תעלה על גדותיה, אמן כן יהי רצון. עד אז עלינו להמשיך לחסוך ובעיקר לא להיות שאננים ולהכין את התשתיות הנדרשות להתפלת מים בכמויות גדולות. בעתיד הקרוב נזדקק למים אלו גם בשנים ברוכות וגשומות.
בשבת נקרא בתורה את פרשת בראשית בה מתוארת בריאת העולם. גם על פי פרשה זו יש לנו, בני האדם, אחריות מיוחדת לטבע, לסביבה ולשימור הבריאה: "ויברך אותם אלוהים ויאמר להם אלוהים פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשה ורדו בדגת הים ובעוף השמים ובכל חיה הרמשת על הארץ".
בשבוע שעבר נפטר מארק אדלמן, אחרון מנהיגי גיטו ורשה. חלק גדול מחייו הקדיש אדלמן למאבקים. בשנת 1943 היה כאמור ממנהיגי מרד גטו ורשה נגד הכובש הנאצי ומאוחר יותר הצטרף למאבק של תושביה הפולנים של ורשה כנגד החיה הנאצית. מאוחר יותר היה פעיל במאבק נגד הקומוניזם. בכל חייו דבק מארק ביהדותו, בערכיו ובמולדתו פולין, ולהבדיל מכל מה שלמדנו על יהודי הגולה הוא היה יהודי גלותי גאה, אדם עם אומץ לב בלתי רגיל. יהי זכרו ברוך.
עוד בשבוע שעבר נתבשרנו שהפרופסור עדה יונת זכתה בפרס נובל לכימיה. כולנו נתמלאנו גאווה רבה. סיפור חייה של פרופ' יונת, שספק אם היה ידוע לוועדת הפרס, הוא לטעמי הסיבה המרכזית להעניק לה את הפרס. כל הכבוד ומזל טוב לפרופ' יונת ואנו, תושבי מדינת ישראל, צריכים להפיק לפחות שני לקחים. הראשון: אין תירוצים לחוסר השכלה ולאי מצוינות. השני: עלינו להשקיע עוד ועוד במשאב האנושי שלנו, כי זה האוצר הדגול והכמעט יחידי של מדינתנו.
ערב חג סוכות קבלנו דרישת שלום בצורת קלטת של גלעד שליט. כולנו שמחנו לראותו בריא ושלם והתרגשנו יחד עם משפחת שליט. נתפלל שגלעד יחזור הביתה במהרה בריא ושלם.
אסיים בשירם של אחינועם ניני וגיל דור החיים יפים.

החיים יפים/ אחינועם ניני וגיל דור

סתם, חיוך ללא סיבה
תום, ימים של אהבה
שיר ישן לאור ירח
וריח משכר שלך
וכך אותך אני זוכר

גל שוטף את העולם
חום הולך ונעלם
צחוק מאיר את השמיים
מזכיר שהמשחק נמשך
והחיים יפים כל כך

לה לה לה....

בך אסתכל מתוך עיניו
אחבק אותך ויחד ננצח במשחק
בין מציאות לחלומות
בין האושר לדמעות
תמיד אוהב אותך מאוד

עם הקסם שבלב
בוא נשכח את הכאב
רק עוד רגע ובינתיים
נזכור שהמשחק נמשך
והחיים יפים כל כך

לה לה לה...

רק עוד רגע ובינתיים
נזכור שהמשחק נמשך
והחיים יפים כל כך.

קריאה נעימה
ניר שילה