א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | מאסטרו

הופסקה פעילות עמותת מאסטרו בכפר

חזרה לחדשות

המועצה הפסיקה להעביר תקציבים, ועתידן של כיתות הצ'לו והכינור אינו ברור. העמותה עצמה סובלת מקשיים תקציביים

עידוא דגן

קרע בין עמותת "מאסטרו" למוסיקה לבין המועצה המקומית. העמותה, שפעלה בכפר בשלוש השנים האחרונות טוענת כי המועצה המקומית הפסיקה להעביר את חלקה לפרויקט המשותף, והפסיקה לאחרונה את פעילותן של כיתות הצ'לו והכינור שפעלו כאן.
עמותת "מאסטרו" הוקמה ב- 2004 על ידי אביבה חיימוביץ ויינשל ובן זוגה במטרה לקדם חינוך מוסיקלי בפריפריה. לפני כשלוש שנים הפעילה העמותה גם בכפר ורדים סדנאות וכיתות אמן עם מוסיקאים מקצועיים ואנשי אקדמיה בתחום המוסיקה הקלאסית בסיוע ותמיכה של המועצה בגובה 30 אלף שקלים בשנה. תוך פרק זמן קצר קמה בכפר כיתת צ'לו, שלא קיימת באזור הצפון, וכן כיתת כינור. אלא שבסך הכל כללו הכיתות 15 תלמידים, שרק שבעה מהם תושבי הכפר. "ההצלחה", אומרת אביבה, "הייתה בזכות מורים מיומנים ומוכשרים וכמה משוגעים לדבר מהישוב ומחוצה לו. זאת למרות שאין תשתיות מתאימות או מנגנון ארגוני מסייע. מאסטרו העניקה חוויה תרבותית עשירה לישוב ובעיקר פעלה נמרצות לגשר על הפער הגיאוגרפי ממרכז הארץ וממרכזי התרבות שלה לטובת תושבי כפר ורדים". תוך שנה מאז תחילתו של הפרויקט בכפר, התקיים קונצרט קאמרי משולב של נגני כלי הקשת וקבוצת הפסנתר המקומית.
עם כניסתו לתפקיד, הפסיק ראש המועצה סיון יחיאלי את ההקצבות לפרויקט. בסדרת פגישות של ראשי העמותה עם יחיאלי, ניסו הראשונים לשכנעו להמשיך ולתמוך בפרויקט ולהעביר את חלקה של המועצה על פי מודל השותפות שנבנה עם קודמו, רון מוסקוביץ. בינתיים, נמשכה פעילות העמותה בכפר במימונם של בני הזוג ויינשל-חיימוביץ בלבד, עד שבסוף שנת הלימודים הקודמת, לאחר שהתקציבים מהמועצה לא הגיעו וגם לא נמסרה החלטה בנידון, הופסקה הפעילות.
אביבה: "מאסטרו הוא מפעל ציוני שעושה שימוש במוסיקה ובמוסיקאים. 90 אחוז מההשקעה, כחצי מיליון דולר, באים מההון הפרטי שלי ושל בן זוגי. אנחנו אנשים מהיישוב, לא מיליונרים גדולים, ומכרנו את כל רכושנו לטובת המפעל הזה. מראש שמנו את הכסף הזה מבלי לצפות לתמורה. היה לנו ברור שההשקעה תחזיר את עצמה רק מורלית".
מן המועצה נמסר: "נפגוש את אביבה ונדבר איתה, ולאחר מכן נגיב".
המשך פרויקט מאסטרו הארצי מוטל אף הוא בספק, לאור מצבהּ‏ הכלכלי של העמותה. לטענת חיימוביץ' ויינשל, העמותה זקוקה ל-200 אלף דולר בשנה על מנת להמשיך לפעול. נכון לרגע זה משרדי הממשלה אינם מממנים את העמותה ועוד לא נמצא תורם.