א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | פלורידה גלריה טל

נעליים, סנדלים ואהבה

חזרה לחדשות 

בגלריה טל נפתחה התערוכה פלורידה של טל גרינפלד, על שמו נקראת הגלריה. האוצרת עדי גרינפלד, אמו של טל, על הפתיחה ועל התערוכה

בשבת 3.10 נערכה פתיחת תערוכתו של טל גרינפלד "פלורידה" בגלריה טל. בפתיחה נכחו בני משפחה, חברים קרובים ורבים מתושבי הכפר שבאו להביע תמיכה והזדהות. באירוע נשאו דברי ברכה ראש המועצה סיוון יחיאלי, האמנית דליה מאירי ואני. קטעי נגינה מיצירות באך ושופן נוגנו על ידי ז'נה מקלין והשלימו את האווירה המיוחדת.
לפני קצת יותר משבע שנים נפתחה כאן תערוכה מעבודות טל במסגרת בית פתוח לאמני כפר ורדים. מאז הוצגו תערוכות רבות, במקצתם שולבו עבודות טל כחלק מתערוכות קבוצתיות. חשבנו שהיגיע הזמן לחזור ולהציג עבודותיו לקהל הקבוע ולמבקרים חדשים ששאלו והתענינו בביקור בגלריה.
התערוכה מציגה בחלל המרכזי את מוטיב הנעליים הצבאיות שטל צייר בתקופת שירותו הצבאי כחובש קרבי בגבעתי. מוטיב זה חזר בעבודות גם לאחר שנים, בביקורו בארה"ב. התערוכה מדגישה את הניגוד בין הנעליים, המסמלות את ההגבלות של המסגרת הצבאית לעומת החופש והבחירה המיוצג דרך הסנדלים על חוף קסום בפלורידה. עוד בתערוכה עבודות על אהבה וזוגיות ודמויות בנוף.
יש הרואים בעבודתו של טל השפעות שונות, מואן גוך, מונק, רייזמן, קופפרמן, הנדלר ויוסל ברגנר. טל לא הושפע במודע מתולדות האמנות. הוא למד והכיר אולם בעיקר צייר באופן אינטואיטיבי ואינסטינקטיבי. הוא נהג לרשום את התחושות, החוויות ואחר כך העביר אותן לבד בסערה. בעבודתו ניתן לראות חיפוש, התנסות בחומרים שונים, מקוריות. כל אחד יכול למצוא משהו המדבר אליו, משהו מרגש. אם טל היה חי, הוא ודאי היה עושה את האמנות והתערוכות בדרכו.
אבל אנחנו, הוריו, בחרנו בדרכנו להתמודדות עם החסר הנוראי. חשוב לנו לקיים מקום שהוא זיכרון אבל גם חי ודינמי והעשייה האמנותית משככת את הכאב.
במהלך התערוכה יתקיימו שתי הרצאות בנושאי אמנות. במוצ"ש 21.11 בשעה 20:00 על האמן משה קופפרמן; ובמוצ"ש חנוכה 19.12 על אמנים מציירים נעליים. פרטים באתר גלריה טל www.talgallery.co.il.

בתמונה: סנדלים על החוף, עבודה של טל גרינפלד