א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | דיאטת אורז

מחקר באסף הרופא: דיאטת אורז מפחיתה לחץ דם

חזרה לחדשות 

מאחורי המחקר עומד, בין השאר, הנטורופת אופיר פוגל מקיבוץ תובל. בקרוב סדנאות לציבור הרחב

מחקר שהתקיים במרכז הרפואי אסף הרופא ובדק 135 משתתפים שסבלו מיתר לחץ דם מראה כי דיאטת אורז מלא, בשילוב שינויים באורח החיים, יעילה יותר בהפחתת תופעות של יתר לחץ דם - בהשוואה לדיאטה הקונבנציונאלית ולהמלצות הרפואיות המקובלות כיום בעולם המערבי.
במהלך המחקר, שארך 3 שנים, חולקו המשתתפים לשתי קבוצות: קבוצת הביקורת טופלה לפי ההנחיות המקובלות כיום בעולם המערבי על ידי ה-NIH (רשות הבריאות האמריקאית), וקבוצת הניסוי טופלה בסדנה שפותחה בשיר"מ (שירותי רפואה משולבת) במרכז הרפואי אסף הרופא, לפי עקרונות שניסחו מובילי הסדנה ואשר כללו דיאטת אורז מלא, יוגה ועוד.
דיאטת האורז מוכרת בעולם מזה עשרות שנים. בעבר, לפני שהומצאו התרופות לטיפול ביתר לחץ דם, אף שימשה כטיפול היחיד למחלה. עם זאת הדיאטה לא נחקרה מעולם באופן מדעי. ד"ר דן קרת, מיוזמי ומפתחי הסדנה, מספר כיצד התפתח הרעיון למחקר: "בלימודיי בארצות הברית נתקלתי בשימוש בדיאטת אורז בשנות ה-30 של המאה הקודמת כטיפול שהניב תוצאות מצוינות. כשחזרתי נוכחתי בהצלחתה שוב ושוב, כשמטופלים הפחיתו או אף הפסיקו לחלוטין את הטיפול התרופתי שלהם".
את הסדנאות לטיפול ביתר לחץ דם באסף הרופא, הובילו יחד עם ד"ר דן קרת, הנטורופת אופיר פוגל, ראש תחום נטורופתיה במרפאת שיר"מ, ועינת בודנשטיין, נטורופתית שהצטרפה בהמשך לצוות המדריכים והוסיפה מניסיונה העשיר בהנחיית קבוצות. את התאמת הסדנה לתנאי המחקר הנוקשים המקובלים ביצע עמוס זיו,M.Sc מאגף המחקר בשיר"מ.
מהתוצאות עולה כי בקרב משתתפי הסדנה היה שיעור המגיעים לערכי היעד בלחץ דם (ו/או הפחתה של הטיפול התרופתי) גבוה פי שניים מזה שנרשם בקבוצת הביקורת. בנוסף דיווחו המשתתפים בסדנה על שיפור ניכר באיכות חייהם. קרוב ל-80 אחוז ממשתתפי הסדנה שמרו על ערכי לחץ דם תקינים גם חודשים ארוכים לאחר סיומה. נתונים נוספים, הכוללים פרופיל כללי של גורמי סיכון למחלות לב מנותחים בימים אלה על ידי צוות המחקר.
אופיר פוגל: "השיטה שיצרנו מעניקה מענה אופטימלי לשלושת הגורמים העיקריים שלתפיסתנו אחראים ללחץ דם גבוה: חוסר תנועה, עודף מתח ותזונה לא בריאה. התוצאות לא איחרו לבוא. כבר מהסדנאות הראשונות הבחנו בשיעורי הצלחה יוצאי דופן, שהניעו את המוטיבציה לבדוק את השיטה הנטורופתית בכלים מחקריים-מדעיים".
בימים אלה פותח פוגל סדנאות דומות שיתקיימו בקיבוץ תובל, מקום מגוריו.