א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | אורי בירן

להירתם למען הבטיחות

 חזרה לחדשות 

אורי בירן, מרכז מיזם "ורדים בדרכים" סוקר את החידושים שהונהגו השנה, וקורא להורים לקחת חלק פעיל בשמירה על בטיחות ילדיהם

למה החלטתי להיות פעיל בבטיחות בדרכים?
בגלל הסטטיסטיקה! כאדם שחיי אדם יקרים לו, הדהימה אותי בכל פעם מחדש קלות הדעת שאנחנו בני האדם נוקטים כאשר אנחנו נוהגים, הולכים ברגל, מכניסים ילדים לרכב ומוציאים במקומות לא מתאימים ולא חוקיים ומהצד הלא נכון. ואשר לסטטיסטיקה: בישראל נהרגו בתאונות דרכים מאז קום המדינה 30,400 בני אדם, מתוכם למעלה מ-5,000 ילדים. ובל נשכח שעל כל הרוג בכביש יש כ-300 פצועים, כעשרה אחוז מהם בעלי נכות קשה!
מה מייחד את כפר ורדים בתחום הבטיחות בדרכים?
בית ספר קשת ואשכול הגנים גפן נמצאים על הכביש הכי ראשי בכפר, שעוברים בו כלי רכב רבים מהסביבה כולה. בנוסף, התשתיות במוסדות הללו לא מתאימות לכמות הרכבים המביאים ואוספים ילדים.
מה בדיוק עשיתי בנידון?
לפני שלוש שנים הכנתי תכנית מסודרת, שתכליתה לרתום לענין את כל הגופים שאמורים לתת מענה לבטיחות בדרכי הכפר. פניתי למועצה, למשטרה, לבית הספר, לרכזת הגנים, להנהגות ההורים, לאנשי הכפר שמבינים ואפילו למקצוענים בתחום התחבורה ולאנשי מועדון 50 פלוס.
בעזרת מספר אנשים שנרתמו לרעיון, ערכנו סקר בכפר ובמיוחד באזור מוסדות החינוך ורשמנו לעצמנו את נקודות התורפה, רשמנו סדר עדיפות לטיפול בנקודות השונות, והאמצעים הנדרשים. תוצאות הסקר קבעו חד משמעית: העדיפות הראשונה היא בטיחות הילדים!
היה ברור שהחוליה הכי חשובה כאן היא ההורים. בשיתוף הנהגת ההורים גיבשנו תכנית שבה ההורים ישתתפו בתורנות בהשגחה בנקודות התורפה המסוכנות.
מה מהות התורנות?
כל הורים ימלאו תורנות של חצי שעה פעמיים בשנה. ההורה יתייצב במעבר חצייה, ברחבת הבאת ואיסוף הילדים, מול שער בית הספר, או בתחנות ההסעה, וישגיח על הנעשה בהתאם להנחיות שיקבל מראש.
מה חלקו של בית הספר בכל זה?
רכזת הזה"ב בבית הספר והמשטרה העבירו השתלמות לתלמידי כתות ה' בתחום מעברי החציה, וכן לכל התלמידים בתחום ההתנהגות הנאותה בתוך אוטובוסי ההסעה.
בית הספר מקיים תכנית לימודים שנתית בתחום הזה"ב ויוצא ביוזמות נוספות. בכל יום בצהרים עומד מורה תורן ליד אוטובוסי ההסעות ומשגיח ביחד עם ההורים התורנים.
מהו המיזם "ורדים בדרכים"?
כשראינו שהתוכנית קורמת עור וגידים, החלטנו לחפש שם למיזם. ערכנו תחרות בקרב התלמידים, וזה השם שנבחר. אחד ההורים עיצב לוגו בהתנדבות והמועצה הקציבה לנו סכום כסף לקניית אפודים ומעילי גשם צהובים עם הדפס של הלוגו.
מה התחדש השנה?
השנה התחילה בצורה חיובית ביותר. קיבלנו לגיטימיות רשמית של מליאת המועצה. ראש המועצה וצוותו עושים מאמצים משמעותיים בתחום הבטיחות בדרכים, אם זה בתקציבים ואם בהתנדבותם האישית ובעזרה בכל נושאי הפרסום והתקשורת עם התושבים. קיבלנו עמדה במועצה ובה יש לנו מחשב, דוא"ל וטלפון. העמדה תנוהל על ידי מתנדב, ועבודות שונות יבוצעו על ידי תלמידים מחטיבת 'אמירים'.
האם המיזם יפעל השנה גם באשכול הגנים "גפן"?
כן! ביום הראשון ללימודים קיבלו את פני ההורים שלטים ובהם הנחיות לחניה בטוחה ובהתאם לחוק ובהם הדגשה ברורה: לא להחנות בחניה כפולה! כמו כן קיבלו את פני ההורים והילדים שלטים קטנים ובהם סיסמאות שונות בנושא בטיחות בדרכים".
מהו לדעתי הטיפ החשוב ביותר?
לא להחנות בחנייה כפולה! אם לפני שנכנסתם לחנייה אתם רואים שאין מקומות חנייה - עשו סיבוב נוסף בכביש וחיזרו כעבור דקה או שתיים. זה לא יגרום לכם לאחר, רק להיפך, במיוחד אם כולם ינהגו כך.
אנחנו גם ממליצים להורים להחנות רחוק יותר בחניות שברחוב שניר או בחניית הקאנטרי.
במה עוד יטפל המיזם השנה?
השנה נצרף לפעילות שלנו גם את חטיבת "אמירים". בגדול, הבעיות בחטיבה פחות חמורות.
מהו החלום הוורוד שלי?
בחלומי הוורוד אני רואה את הממשלה, ובמיוחד את משרד האוצר, מתחננים בפני אנשי המקצוע בתחום הבטיחות בדרכים: "קחו עוד תקציבים ככל שיידרש, רק תסלקו את הרעה החולה הזו שנקראת תאונות דרכים!

* אורי בירן הוא גימלאי, סבא של יובל, אופיר וליאור, מתנדב במטה לבטיחות בדרכים בכפר ורדים, ויוזם ומרכז המיזם "ורדים בדרכים"

בתמונה: בירן בפעולה. הכי חשוב לא להחנות בחנייה כפולה