גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | טור סיון

ישר מהראש - סיון יחיאלי

חזרה לורדה ומדורים

תנופת פיתוח

את המאר"ג כבר בונים, לאזור תעשייה יש תקציב תכנון ובקרוב ייצאו מכרזים לבית ספר תפן ולאולם הספורט * וגם: על גזירות הממשלות, נושא המים, האנטנות הסלולריות, הקתדרה ובעלי תפקידים חדשים

מנהל מקרקעי ישראל אישר ותקצב תכנון מפורט של אזור התעשייה המשותף של מעלות וכפר ורדים. אזור התעשייה מתוכנן לקום על כביש עין יעקב מערבית לתרשיחא וגודלו כ-300 דונם, עם 250 אלף מ"ר בנוי. שר המסחר והתעשייה ביקר בתפן והביע את תמיכתו בהקמתו המהירה של אזור התעשייה.

תושבים רבים בוודאי תוהים מהי הגדר בצומת תבור מירון. ובכן, החלה בנית המאר"ג. המאר"ג נבנה עבור עמותת כוכב והמועצה על ידי קרן רש"י, וישמש אוכלוסיות מיוחדות ואת תושבי הכפר כולו. התכניות של בית הספר תפן, אולם הספורט, כבישי הגישה והחניות יושלמו בשבועות הקרובים והמועצה תצא למכרז לבנייתם.

יהיה קשה

הממשלה גזרה גזירות קשות מאוד על השלטון המקומי בישראל. רשויות רבות טרם שילמו משכורות ואחרות ייתקלו בבעיה בקרוב. אל הגזירות מתווסף אובדן ההכנסות ממשק המים והביוב ומתווספת העלות של המים לגינון הציבורי. נדמה כי בירושלים יושבים פקידים אשר אינם מכירים כלל את מדינת ישראל. הם אינם מבינים את השירותים אותם נדרשות הרשויות לקיים ואינם נאלצים לפגוש את תושבי המדינה. משימה זו מותירים הפקידים לרשויות המקומיות תוך שהם מקצצים את השתתפות הממשלה בתקציביהן. אני חושב, כמובן, שלתושבים מגיעה אותה רמת שירותים. 2010 אינה מתוכננת להיות שנה קלה.

מים יקרים

תאגיד המים והביוב הוציא את החשבונות הראשונים שלו. בחשבונות הייתה טעות, התאגיד חייב אגרת ביוב גם בגין מים לגינון. אילן, גזבר המועצה, עלה על הטעות מיד עם קבלת החשבון וטיפל בה מול התאגיד אשר התחייב לזכות את חשבונות התושבים בגין חיוב היתר בשובר הבא. בציבור סערו מעט הרוחות. לדעתי, שלא לצורך, כיוון שכאמור, הבעיה נתגלתה וטופלה מיד.

אני מבקש מכולם לשים לב כי תאגיד המים לא חייב מס בצורת בגין צריכה עודפת. אני ממליץ לתושבים לוודא כי הם מוכנים לתשלום זה, אשר במקרים של צריכה גבוהה עלול להגיע לאלפי שקלים.

חשוב להבין כי תאגידי המים הם תאגידים סטטוטוריים אשר הוקמו מכוח חקיקה ראשית. זו אינה בחירה של המועצה בכפר ורדים או בכל מקום אחר בארץ. תעריפי המים אשר התייקרו במידה משמעותית גם הם אינם בשליטת המועצה או התאגיד. מדובר במחירים אשר הוכתבו על ידי מינהל המים. במילים אחרות, הכתובת לטענות בנושא המים היא הכנסת ושם אני וראשי רשויות אחרים פועלים על מנת לנסות לבטל את מס הבצורת, להעלות את מכסות המים ולהוריד את התעריפים.

מים מושבים

כתוצאה מעלית מחירי המים אנחנו בודקים את האפשרות להשתמש במים מושבים, מטיהור שלישוני מעולה, לגינון הציבורי. מדובר בסוגייה מורכבת מבחינה תברואתית ולכן נפגשנו עם מהנדסת המחוז של משרד הבריאות. ככלל, מתנגד משרד הבריאות לפתרונות מעין אלו במיוחד באזור הצפון עקב סוג הקרקע והחילחול המהיר של המים אל תוך מי התהום. למרות התנגדותם העקרונית הם הסכימו כי נגיש לבדיקה ארכיטקטורות אשר יאפשרו השבה של חלק ממי הביוב בכפר לצורך הגינון הציבורי.

ובעניין האנטנות

אני מאוד שמח שהאנטנה ברחוב לוטם הוסרה. מצד שני נושא האנטנות הסלולריות לא באמת ירד מסדר היום, שכן חברות הסלולר עדין רשאיות להציב אנטנות ומתקני גישה בשטח המועצה ולנו אין אפשרות חוקית להתנגד לכך. לא במועצה ולא בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כיוון שכך, אני עדיין סבור שהדרך הנכונה להתקדם בנושא זה הוא הגעה להסכמות עם חברות הסלולר על אנטנה מרכזית בישוב.

פתיחה תרבותית

הקתדרה פתחה את עונת החורף בערב מהנה. "קתדרה בכפר" היא מפעל תרבותי מרשים אשר מעשיר את החיים בכפר ורדים. בערב הופיע הרכב של בני נוער מתזמורת כפר ורדים אשר ניגנו מספר יצירות ג'אז להנאת הקהל. אחריהם הופיעה השחקנית עדי בילסקי במופע המאה של הצגת היחיד "סיפור אהבה ארץ ישראלי". ההצגה הייתה נהדרת ואני ממליץ עליה בחום. אני מזמין את כולם להשתתף בפעילות הקתדרה ומודה למארגנים מקרב לב.

בחירה ואמירה

נוגה כוכבי נבחרה להיות רכזת התרבות והחלה לעבוד במועצה. זוהי אמירה שלנו כישוב שתרבות הפנאי והקהילה חשובה ונמצאת גבוה בסדר העדיפויות של מועצה. נוגה בעלת ניסיון רב בתחום ואני מאחל לה הצלחה רבה ולכולנו פעילות תרבותית פורה.

רכזת למתנדבים

דרורה וינר תרכז את המתנדבים במועצה במקביל לעבודתה בבית הירוק. דרורה תעבוד בצמוד אל נגה כוכבי. דרורה מתנדבת כבר שנים ופעילותה ברוכה. נושא ההתנדבות מפותח מאוד בכפר ורדים וריכוזו יאפשר לעשות עוד יותר. אני מאחל לדרורה ולקהילת המתנדבים עבודה קשה והרבה הצלחה.

האדם המתאים

פרויקט התעשייה חזר לכפר. אריה דהן מוביל אותו יחד עם מנהלות בתי הספר. אין מקום יותר מתאים לפרויקט התעשייה מכפר ורדים, ואין מתאים מאריה להובילו. נעקוב מקרוב..

בתמונה:

הרכב הג'אז. חלק מערב פתיחת השנה של הקתדרה