א-לה כפר גליון 192. פסח | טור אישי - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

לקחים מיפן

על האיפוק היפני והפורנוגרפיה הישראלית * תכנון לטווח ארוך ואמון ציבורי * על ניקיון, מיחזור  ובטיחות * וחג שמח גם לשכנינו

הפעם, לכבוד חג הפסח, נטלתי לעצמי חירות וחרגתי מגבול כפרנו הקט ואף מעבר לגבולות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. אבל לפני הכל, כחבר בפורום קו העימות, אני שמח לומר כל הכבוד ויישר כוח ל רפא"ל ולמפא"ת. אנחנו רואים את כיפת ברזל מוכיחה את עצמה בשדה המערכה ולא מאמינים למראה עינינו. הצלחה גדולה של אנשי רפא"ל ומפא"ת.

***

רק חודש אחד חלף מאז רעידת האדמה האיומה אשר טילטלה את יפן. קשה היה להזיז את העיניים מתמונות הצונאמי וההרס אשר גרם. מצאתי שאני מתקשה להפסיק ולהתרשם מהאסתטיקה של הזוועה. עבורנו, בצידו השני של העולם, מדובר בהזדמנות לנסות וללמוד מנסיונם הקשה של אחרים. אתחיל בעובדה שלמרות האסון הנורא נראתה ההתנהלות היפנית מרוסנת ומסודרת להפליא. השקט שלהם עשה את שלו, ללא היסטריה, ללא התלהמות וללא צילומי זוועה. איפוק יעיל ומעורר כבוד. ובארץ, בנסיון מביך ונואש לקבל קצת תשומת לב מהתקשורת העולמית, שיחררו לפרסום צילומי זוועה מפיגוע הטרור הנורא באיתמר. בעיני זו הייתה פורנוגרפיה של השכול. ההחצנה הבוטה שלנו בלטה עוד יותר אל מול האיפוק היפני. אני חושב שיש כאן לקח חשוב למערכת החינוך ולחברה שלנו בכלל. החינוך לאיפוק, למתינות ולסולידריות חברתית הוא מרכיב חיוני בחוסן החברתי וביכולת התמודדות בשעת משבר.

עוד למדנו, כי למרות שרעידת האדמה ביפן הייתה חזקה פי 8,000 מזו אשר היכתה בכריסט צ'רץ', ניו זילנד, לא נפלו בה גורדי שחקים ולא התמוטטו. זוהי ללא ספק תעודת כבוד להנדסה היפנית, ואף יותר מכך, למחויבות חסרת הפשרות שלהם לסטנדרט הבנייה המחמיר שהם עצמם קבעו, כנגד רעידות אדמה. אנחנו, במדינת ה"מייד כאן ועכשיו ובוא לא נבזבז שקל על הטווח הארוך" שלנו, מתקשים מאוד לבצע את תמ"א 38, אשר נועדה לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה ומפגינים מעט מאוד מחוייבות לנושא. טוב, יאמרו האומרים, אין זה פלא, יפן סובלת מרעידות אדמה מרובות ובישראל הן נדירות. לעומת זאת, בישראל החמה והיבשה, סובלים משריפות ולכן משקיעים רבות בכיבוי אש... לא?

***

בעצם למה לא השקיעה הממשלה בכיבוי אש? למה ההשקעה החסרה במשטרה? מדוע השקעת החסר בתחבורה, בכבישים, בתחבורה הציבורית? השקעה ציבורית בתחומים אלו כדאית מאוד ובכל זאת אינה מספקת בארץ. אל תפנו אותי למבקר המדינה ולוועדות החקירה למיניהן. לא בעודף משפטיזציה נמצא תשובה. מדיניות ציבורית נכונה ואחראית מחייבת תכנון לטווח ארוך גם על חשבון הישגים מיידים. תכנון וביצוע של תכניות ארוכות טווח לא בא לנו טבעי, הוא לא ב-DNA שלנו. אם זה לא מיידי, אנחנו לא מאמינים שזה יקרה. לא מאמינים, לא עושים! לא רק לממשלה לא מאמינים, גם למועצה. אני תמיד מופתע מעט כאשר אנחנו מדברים על תכניות שלנו והציבור חסר אמון. ישנם תחומים רבים בהם ניתן להראות תוצאות מיידיות ובאחרים אין זה המצב. לאבד אמון פרושו לאבד דרך. אנחנו עושים ונמשיך לעשות תהליכים לטווח ארוך. בחינוך, בפיתוח ובניית מבני ציבור, באיכות סביבה, בשת"פ אזורי ועוד. תנו אמון, זה יעשה טוב לכולנו.

חזי לוי, מי שהיה דובר מכבי אש בשריפה בכרמל צפוי לבוא לכפר לביקורת. יתלוו אליו ציון דרור ויעקב זיו. במסגרת ההיערכות למניעת השריפות, קק"ל מוכנה לטפל גם בעצים אשר נמצאים בחצרות הפרטיות בשיתוף עם התושבים, במידה שהעצים מהווים סיכון. הסיור יתקיים אחרי הפסח. נעדכן.

***

ד"ר יפעת שאשא-ביטון נכנסה לתפקידה כמנהלת תחום חינוך וקהילה במועצה. יפעת היא ד"ר לחינוך, שימשה כמורה וכמרצה במכללת תל חי ואוהלו, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך בעיריית קריית שמונה. אני מאוד שמח שיפעת בחרה לבוא לכפר ורדים ולממש את חזונה החינוכי כאן. נאחל לה כולנו עשיה חינוכית פורייה והצלחה רבה.

***

חג הפסח מתקרב והארץ עוטה חג. בימים הקרובים יגדלו פלאים כמויות האשפה הביתית והגרוטאות. אנחנו נערכנו על מנת לפנות אותה. נא לשים לב לימי הפינוי. זוהי הזדמנות נהדרת לשפר את כישורי המחזור שלנו ולמחזר ככל האפשר.

ואם כבר פסח, אני מזכיר שהילדים בחופש. גן המשחקים ליד כיכר 8 הוא נקודת תורפה בטיחותית. בימים הקרובים נתקין גדר אשר תמנע חציה לא מבוקרת של הכביש ותאפשר את החציה במעברי החציה בלבד. הגדר גם תמנע את החניה לאורך הגן במקומות המסוכנים. נא השתמשו בחניית פעוטוני החורש ובחניה של המאר"ג, ובינתיים, עד התקנת הגדר, השגיחו על הילדים שם השגחה יתרה.

***

אנחנו אומרים שירה ומסביב יהום הסער, המדינות הסובבות אותנו סוערות וגועשות, קולות של דמוקרטיה וחירות נשמעים שם ומהדהדים בעולם כולו. איש עדיין אינו יודע כיצד יפול דבר, אולם ברוח הימים האלה, נאחל גם לשכנינו הערבים חג חרות שמח. זה בטח יהיה טוב להם ואנחנו תקווה שטוב גם לנו.

חג פסח שמח, חג אביב פורח ומלא חדווה לכולם.

שלכם,

סיון

 

בתמונה: תמונה מטקס הפרידה של משלחת צה"ל ליפן. ילד מקומי מעניק לאל"מ ד"ר אופיר כהן-מרום אוריגמי, המשול לאורך חיים ובריאות. צילום: דובר צה"ל