א-לה כפר גיליון 199 אוקטובר 2011 | מנהל הקאנטרי: העלאת הארנונה תאלץ אותנו לסגור את הבריכה בחורף

מנהל הקאנטרי: העלאת הארנונה תאלץ אותנו לסגור את הבריכה בחורף

טוען: המועצה העלתה לנו את התעריף ב-400 אחוז. ראש המועצה: העלינו את התעריף למינימום הקבוע בחוק

ענת יתח

 

מפעיל קאנטרי קלאב כפר ורדים, רוני קובה, הודיע כי ייאלץ לסגור את בריכת השחייה בקאנטרי אם המועצה תממש את החלטתה להעלות את תעריפי הארנונה שהוא משלם. לדבריו, בכוונתו לסגור את הבריכה בין ה-1 בנובמבר עד סוף מרץ, כלומר לתקופה של חמישה חודשים. המועצה עומדת על דעתה להעלות את התעריף, אך בימים אלו נעשים מאמצים למצור פתרון שיאפשר את העלאת הארנונה לצד הפעלת הבריכה גם בחורף.

קובה: "לאחרונה קיבלתי הודעה מהמועצה המקומית על כך ששיעור הארנונה שאנו משלמים יעלה בכ-400 אחוז, החל מה-1 בינואר 2011, באופן רטרואקטיבי. רק כדי לסבר את האוזן: אם עד עכשיו שילמתי כ-17 שקלים למ"ר, אאלץ מעתה לשלם 60 שקלים למ"ר. ברור שזה אבסורד, ואין לי כל כוונה להפסיד כאן כסף. כואב לי שיש לא מעט מנויים שייפגעו מההחלטה הזאת, אבל אם זאת המגמה אין לי ברירה אלא לסגור את הבריכה בימי החורף. הפעלת הבריכה כרוכה בעלויות גבוהות מאוד של מים וחשמל וגם תעריפים אלה עלו מאוד בחודשים האחרונים.

"חשוב לי לציין ולהדגיש את הפגיעה שעלולה להיגרם לציבור לא קטן של מנויים שהבריכה מהווה עבורם שיגרה חשובה. חלקם מבוגרים המגיעים לכאן עם המטפלים שלהם והשחייה היא הפעילות הגופנית היחידה שלהם ולעתים גם היציאה היחידה מהבית. יש ציבור רחב של מנויים שהשחייה חשובה להם מבחינה רפואית, ויש גם אחרים שפשוט אוהבים לשחות, משלמים דמי מנוי וזו זכותם המלאה. אבל במצב שנוצר יש לי שתי אופציות: או להעלות מחירים, או לסגור את הבריכה בחורף. ומאחר שאיני מעוניין להעלות מחירים נותרנו עם אופציית הסגירה".

לדברי קובה הסיבה להעלאת התעריפים היא עיוות שנעשה בחישוב הארנונה לפני שנים, וכעת מוצאת המועצה לנכון לתקנו. קובה: "השקענו במקום הזה סכומים לא מבוטלים של כסף ולכן לא נסכים שהמועצה תגרום לנו להפסדים. הבריכה גם לא מקורה באופן קבוע, ולדעתי התעריף צריך להיות שונה מזה שנקבע".

ניסית להידבר עם המועצה, להגיע לאיזו פשרה?

"לא, אבל אני יודע שיש קבוצה של מנויים שהתארגנה באופן עצמאי ולקחה על עצמה את ההידברות עם המועצה. לטובת כל הצדדים המעורבים, אני מקווה שיימצא פתרון, מוקדם ככל האפשר".

ואכן, בקרב המנויים פעלה קבוצה קטנה שניהלה משא ומתן מול המועצה. אחד מהם הוא דרור פלטין: "לאחרונה ניהלנו דיונים עם המועצה בנושא הזה ואני שמח לומר שהצלחנו לגבש איזושהי הצעת פשרה עקרונית, שמקובלת על שני הצדדים. כל פי ההסכמה המתגבשת המועצה אכן תעלה את הארנונה, אבל תקנה מהקאנטרי שירותים שעלותם דומה או זהה להפרש בשיעור הארנונה. לדוגמה: המועצה תשכור את הבריכה לשימוש בתי הספר במועדים מוסכמים מראש, תשתמש בחדרים לצורך אירועים שונים ועוד. בימים אלה אני מעלה את הסיכומים העקרוניים על הכתב. אני מקווה ומאמין ששני הצדדים יחתמו על ההסכם ללא עיכובים".

ראש המועצה סיוון יחיאלי: "מזה שנים משלם הזכיין ארנונה שתעריפיה מצויים הרבה מתחת למינימום שקובע החוק. משרד הפנים מחייב אותנו לפעול על פי החוק, ולכן הודענו על העלאת התעריף למינימום הקבוע בחוק. בעקבות פנייה של מנויים בניסיון להגיע לפשרה, אכן סוכם שהמועצה תקנה שירותים מהקאנטרי על מנת לכסות חלק מההפסדים שייגרמו לזכיין עקב העלאת התעריף. חשוב לציין כי לפני שהדברים יסגרו סופית, אנחנו נבדוק היתכנות פרקטית של פתרון זה".