א-לה כפר גיליון 202 ינואר 2012 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

כך מתנהלת חלם 

על השביתה הצפויה והתעללות הממשלה ברשויות המקומיות * התקציבים שקיבלנו ביום האחרון לשנה * ועל חיבתן של נשים ערביות בגיל העמידה לתא לחץ לצוללנים, על פי ההיגיון של משרד התרבות והספורט 

אנחנו עומדים בפני השבתה חסרת תקדים של השלטון המקומי החל ב-16.1. כך זה נראה. פגיעה בתקציבים ממפעל הפייס, איסור על קבלת תרומות לרשויות, הצעות חוק אותם יאלצו הרשויות לשלם ללא כיסוי ממלכתי והגדלת הפטורים מארנונה ללא שיפוי. ההתעללות של הממשלה ברשויות אינה יודעת גבול. הפעם מתוכננת השבתה מלאה של כל השלטון המקומי, כולל חינוך וחינוך מיוחד.

לאחר מאבק ארוך קיבלנו 535 אלף שקלים ממשרד הפנים. 450 אלף מרזרבת שר ועוד 85 אלף מרזרבת מנכ"ל לפיתוח. סכומים אלו התקבלו לאחר שאנשי אגף תקציבים באוצר והנהלת משרד הפנים הכירו במצבו הייחודי של כפר ורדים, כיישוב משגשג מאשכול סוציו-אקונומי 9, המתמודד עם מיעוט הכנסות. ההכרה נבעה, בין היתר, מהעובדה שהמועצה מנוהלת היטב ובעלת גרעון נמוך ועומס מלוות הולך ופוחת, נוף חריג בקרב רשויות הגליל. בישראל של שנת 2012 מקבלים ישובים של בני מיעוטים, המהווים פחות מ-20 אחוז מהאוכלוסייה, יותר מ-40 אחוז ממענקי משרד הפנים. ישובים חרדיים מקבלים הרבה יותר מכפול ביחס לשיעורם באוכלוסייה. פרט מעניין הוא שההחלטה של משרד הפנים התקבלה ביום האחרון של השנה. שימו לב, תקציב שוטף לשנת 2011 אשר מוענק ביום האחרון של השנה. אם תהיתם איך מתנהלת חלם, אז בדיוק כך!

זה לא מסתיים כאן. משרד הפנים אישר באותו היום, היום האחרון של 2011, להעלות את הארנונה של שנת 2011 במספר רשויות. רשויות אלו נאלצות לגבות את כל הפער רטרואקטיבית שנה לאחור. זוהי פשוט התעללות של הפקידות ברשויות. בושה וחרפה שכך מתנהל משרד ממשלתי.

משרד התרבות והספורט סירב לבקשת המועצה לתקציב לשיפוץ מגרש הקט רגל. ידענו שיסרב, הרי מלכתחילה שמו שם קריטריון שמגביל את הרשויות עד לסוציואקונומי 6. למרות זאת שלחנו בקשה מנומקת ומכתב מעורך דין המסביר מדוע הצורך אמיתי ועלינו לקבל את הכסף. כמו משרד הפנים גם משרד התרבות והספורט השהה את תשובתו עד לימים האחרונים של השנה ולבסוף קיבלנו מכתב סירוב כתוב למופת. מופת של מדיניות ציבורית אחראית. כתבה אותו היועצת המשפטית של המשרד אשר הסבירה כי למשרד התרבות והספורט מדיניות שיוויונית ולכן הם תומכים באוכלוסיות מאשכולות סוציואקונומיים נמוכים. כל כך יפה היה הטיעון שלרגע האמנתי בו בעצמי. אוכלוסייה ממעמד סוציואקונומי נמוך נוטה להשמין יותר מאשר ביישובים המבוססים, כתבה היועצת, בעודה מצטטת מחקר של מחלקת המחקר של הכנסת. עיון באותו מחקר מראה שמדובר בהשוואה בין נשים בגיל העמידה ביישובים יהודים לבין נשים ביישובים של בני מיעוטים. מתברר שנשים ערביות בגיל 55 עד 64 שוקלות קצת יותר מחברותיהן היהודיות ומשרד הספורט שש לתקן את הבעיה. עובדה זו בוודאי מסבירה מדוע בראש רשימת המתקנים אותם הוא מתקצב נמצא תא לחץ לצוללנים. צלילה, כידוע, היא ספורט נפוץ מאוד בקרב נשים ערביות בגיל העמידה. תשובת המשרד, מדוע יש להעדיף, נוגעת בלב ליבה של הבעיה של כפר ורדים עם הממשלה. היא פשוטה, פופוליסטית, הגיונית ומוטעית. אנחנו נצטרך להחליט האם נכון להביא את הנושא למבחן בבג"ץ.

מנהל מחלקת הספורט אורי בר צורי ואני נפגשנו עם ראש מועצת מעיליא איליא עראף, וסיכמנו שקבוצות הכדורסל ילדי ונערי כפר ורדים ישחקו את משחקי הבית שלהם באולם הספורט במעיליא. וזאת עד להשלמת בניית אולם הספורט בבית הספר קשת בכפר ורדים. ראש המועצה של מעיליא שמח ובירך על שיתוף הפעולה. לדעתי, החיים בגליל מחייבים שיתופי פעולה ואנחנו צריכים להשקיע אנרגיה בנושא ולא לצפות ששיתופי הפעולה יקרו מעצמם. אנחנו נמשיך לשתף פעולה עם מעיליא ועם יישובים אחרים בסביבה גם לאחר שהאולם בקשת יושלם.

המועצה מתכננת לשפר את הבטיחות ברחוב תבור. מהנדס תחבורה הכין תכנית והיא תשפיע על הגישה אל חלק מהשכונות הסמוכות לרחוב. אנחנו מפרסמים את התכנית באתר המועצה מתוך כוונה לשמוע את הציבור בטרם התכנית תאושר ותהפוך למציאות. זה חשוב לנו וחשוב לכם. פעמים רבות אנחנו מיידעים בשלב התכנון, לא מקבלים תגובה רק כדי לגלות שתושבים מופתעים כאשר אנו פונים לביצוע. יש תכנית, היא מפורסמת, אנחנו רוצים לשמוע, תשמיעו.