עיתון כפר ורדים א לה כפר 183 | שלישייה למצוות

שלישייה למצוות


איך זה לחגוג בר מצווה בשלישייה? ההורים אסנת ורן כלתי ושלישיית האחים גיא, זיו ותומר, מספרים על החוויה הספציפית ועל ענייני שלישייה באופן כללי

קרן דרוקמן אדיב

בתחילת חודש יולי חגגו במשפחת כלתי מכפר ורדים בר מצווה משולשת: תומר, גיא וזיו, שלושת הבנים, עלו לתורה בבית הכנסת בכפר ורדים. את הפרשה חילק המורה שמעון אמזלג לשלושה חלקים. "הסדר נקבע לפי סדר הלידה. מדובר אמנם בהבדלים של כמה דקות מאחד לאחד, אבל עדין יש משמעות לסדר ולבכורה", מסבירה האם אוסנת.
גיא הבכור יצא לפני אחיו בהפרש של דקה או שתיים וקיבל את הכבוד לפתוח. אחריו עלה לתורה זיו ואחרון חביב תומר. "הוא גם קיבל את החלק הארוך יותר", מלינים אחיו התאומים.

הפתעה משולשת

לפני 13 שנה, לאחר טיפולים לא מעטים, נכנסו אסנת ורן כלתי להריון. "התרגשנו מאוד", הם מספרים. "עד השבוע השמיני ידענו שיש לנו תאומים לא זהים ואז, במהלך בדיקה שגרתית, חיכתה לנו הפתעה. הרופא הודיע שיש עובר נוסף שהוא תהום זהה. גיא וזיו הם תאומים זהים ואילו תומר תאום לא זהה".

השלישייה נולדה בשבוע ה-34. זיו נולד במשקל 1.170 ק"ג, גיא 1.760 ותומר במשקל 2.265. משקלו של תומר היה כמעט כפול ממשקלו של זיו. "את השמות הכנו מראש. התלבטנו קצת בין זיו לאיתי. גיא ואיתי נשמע לנו קרוב מידי לכן בחרנו בזיו. אי אפשר להסביר את זה, אבל כשהסתכלנו עליהם מיד ידענו מה השם המתאים לכל אחד. לא היה ויכוח בינינו, פשוט ידענו".

בשל היותם קטנים נשארה השלישייה בהשגחה בבית החולים ולאט לאט הבנים התחזקו, גדלו ולפי התפתחות משקלם חגגו ההורים בהפרשים של מספר שבועות אחד מהשני שלוש בריתות. "המדינה עוזרת בתשלום למטפלת בחודשים הראשונים, ולמרות ששנינו נרתמנו במלוא המרץ לגידול הילדים זוג שלישי של ידיים מאוד עזר", נזכרת אסנת. "הם היו קטנים והערנו אותם כדי שיאכלו. אחרי ארבעה חודשים חזרתי לעבודה, ולסיים תואר שני, ואת הילדים שמנו בבית התינוקות בקיבוץ. הם היו תינוקות נעימים, אבל כדי שאשאר שפויה הייתי חייבת לחזור לשגרה, כמה שיותר מהר".

בגוף שלישי יחיד

"מרגע שהם נולדו הקפדנו לא לקנות או להלביש אותם אותו דבר. אם היינו קונים משחק, דאגנו שלכל אחד יהיה משחק דומה, אבל שונה. זו גם הייתה אחת הסיבות שהחלטנו לעבור לכפר ורדים", מספרים ההורים. "רצינו להפריד קצת ביניהם, לבדל אותם אחד מהשני. היה חשוב לנו שלכל אחד יהיו חברים משלו, תחביבים משלו ועיסוקים שונים. כתינוקות בקיבוץ הם גדלו יחד בבית ילדים, כי לא הייתה אפשרות אחרת. בכפר ורדים דאגנו שהחל מגן חובה ועד היום בבית הספר כל אחד ישובץ לכיתה נפרדת".
הרצון להיות שונה, טוב יותר, ראשון, בולט בשיחה עם הבנים. להיות אחד מתוך שלושה זו משימה לא פשוטה. אסנת: "אצל זיו וגיא, שהם תאומים זהים, היו דפוסי התפתחות דומים. לא תמיד בזמנים מקבילים, אבל כשזה קרה זה היה דומה". והתאומים מעידים: "לפעמים אנחנו חושבים על אותם דברים, בדיוק באותו זמן".
"תמיד מזהים אותנו כשלישית כלתי, גם כשאנחנו כל אחד בכיתה נפרדת", מספר תומר. "בגלל זה החלטתי לצאת לצפונבורי אפילו שהאחים שלי לא יצאו, ולהיות רק עם החברים שלי".
זיו: "אבל יש גם יתרונות כשיש לך אחים תאומים. במיוחד כשמישהו מאיתנו חולה אפשר להשלים חומר ולהיעזר בספרים מהאח".
"וגם כשאין מה לעשות או שאין חבר פנוי יש להם אחד את השני", מוסיף האב רן.
"אנחנו אוהבים לשחק פלייסטשיין ועושים בבית טורניר", מספרים הבנים. על השאלה מי מנצח בדרך כלל עדין אין הכרעה בין זיו לגיא.
ואם כבר מדברים על מי היה ראשון ובמה, אז מה שבטוח ועליו אין ויכוח הוא: גיא יצא ראשון (הבכור), זיו התחיל ללכת ראשון, ותומר התחיל לדבר ראשון.

שלושתם אוהבים לשחק כדורסל, זיו התחיל ראשון והאחים הצטרפו. תומר מדגיש שהוא אוהב "ספורט בכלל", גיא מנגן על תופים, תומר בגיטרה. "קוראים לנו 'השלישייה' אבל אנחנו לא השלישייה היחידה בבית הספר. בשכבה מתחתינו יש שלישייה נוספת (שתי בנות ובן), ובשכבה שלנו יש איזה שבעה זוגות תאומים", מספרים הבנים.

"שלישית בנים זה ושונה", אומר רן. "לפעמים אני אומר לעצמי שאם הייתה בת בקבוצה, אולי היא הייתה מרגיעה קצת את האווירה. הרבה אנרגיה מוציאים הבנים. הם מאוד דעתניים. כשהיו תינוקות הייתי מרים ומחבק והם היו נרגעים. עכשיו, לצערי, זה כבר לא עובד".

חגיגה משולשת

את חגיגות בר המצווה התחילו במסיבה גדולה בקאנטרי. הוזמנו ילדים משלוש כיתות, קרוב למאה ילדים, לאחר מכן הייתה העלייה לתורה בבית הכנסת ושבוע לאחר מכן התקיים אירוע למשפחה בנקרות של ראש הנקרה.
שלוש חגיגות? "נכון, וגם כאן הקפנו על 'ביחד ולחוד' שמלווה אותם מהיום הראשון. לכל אחד הכנו מצגת נפרדת ובסוף הייתה מצגת משותפת".

בתמונה: האב רן והאחים תומר, זיו וגיא במהלך העלייה לתורה, עם כיפות מסורתיות של העדה הקוצ'ינית

 

 
   

חזרה לדף הבית