עיתון כפר ורדים א לה כפר 183 | עמותה חדשה טוענת: אנחנו גואלים אדמות

עמותה חדשה טוענת: אנחנו גואלים אדמות

 

אמיר שמאי, שהקים עמותה וקרנות לרכישת קרקעות, מספר כי רכש באמצעות אחת הקרנות 100 דונם באזור כפר ורדים ו"השיב את הקרקע לבעלות יהודית"

 אייל כץ

קרן חדשה, "הקרן לקרקעות ישראל", רכשה לאחרונה כ-100 דונם באזור כפר ורדים. כך אומר מקים הקרן, אמיר שמאי, תושב נהריה. מטרת הקרן, לדבריו היא השבת קרקעות לבעלות יהודית.

שמאי: "הקמתי את 'הקרן לקרקעות ישראל - קופת ארץ ישראל' מתוך אמונה ומטרה כי יש להמשיך בדרכם של ראשי הציונות, אלו שהתוו את הדרך לפני כ-100 ו-200 שנה, כאשר רכשו מאדמות הארץ, גאלו אדמות עליהן חיו יהודים לפני החורבן ויישבו יהודים בכל מקום שיכלו".
לדברי שמאי הקרן רכשה לאחרונה קרקעות חקלאיות באזור מידי בעלים פרטיים. המכירה נמשכה תקופה לא קצרה אשר בסופה, כדבריו, "השיבה הקרן אדמות אלה לידיים הנכונות בכדי לשמש בבוא היום כבסיס להתיישבות יהודית באזור".

אתה בעצם מדבר על רכישת קרקעות ששייכות לערבים והעברתן לבעלות יהודית?

"כן. הקרן מחפשת קרקעות נוספות לרכישה באזור, בעיקר כאלו אשר אינן בבעלות יהודית".

ולמה זה רלוונטי לגליל 2010? אתה לא חושב שזה יכול לעורר מתיחות ולערער את הדו-קיום העדין שיש בגליל?

"קיימת השתלטות על אדמות מצד גורמים עוינים, בהם בדווים אשר אינם מקיימים את חוקי המדינה. כספים ממדינות ערב מוזרמים לכאן בכדי לגזול אדמות של יהודים ועוד. החוסר בקרקעות בארץ ישראל מורגש, ומתבטא בין השאר בעליית מחירי השטחים לבנייה והדיור בכלל. כיום זוג שרוצה לבנות את ביתו כמעט שאיננו יכול לעשות זאת, והסיבה היא בעיקר עלויות הקרקע הגבוהות. מול העוול הזה ניתן לראות את השתלטותם של גורמים לאומניים וזרים על שטחים נרחבים ותופעות של בנייה לא חוקית הנעשית לעיני כל. בדווים בגליל, בנגב ובשומרון השתלטו על כמיליון דונם ובנו בהם למעלה מ-60,000 מבנים לא חוקיים, והמדינה אינה עושה דבר. בנוסף הממשלה עוצרת בנייה יהודית בישובים יהודים חוקיים במסגרת ההקפאה, וכל אלה משפיעים מאוד גם על עתידנו בגליל".

הבדווים הם בעיניך גורמים עוינים?

"חלילה לי מלהכליל, אבל יש בהם פורעי חוק".

הקרן לקרקעות ישראל היא אחת מהקרנות הפעילות תחת עמותת "תעצומות ישראל". עמותה זו, לדברי שמאי, הוקמה "במטרה לחזק את עם ישראל בארצו מתוך אמונה והבנה כי אין מקום אחר בו יוכל עם ישראל להגשים עצמו מלבד ארץ ישראל. הדבר יתבצע באמצעות עזרה ותמיכה בקבוצות אוכלוסיה חלשות, שמירה על אדמות הארץ וכן עידוד ההתיישבות במקומות בהן נחוצה התיישבות יהודית". ואיך זה מתקשר לרכישת הקרקעות? שמאי: "תעצומות ישראל באה במטרה לעזור לילדים ומשפחות מחוסרי בית להגיע לבית משלהם. העמותה מעודדת התיישבות באזורים הנדרשים ביניהם אזור כפר ורדים ומשגב, ופועלת דרך הקרן לקרקעות ישראל כדי לרכוש קרקעות חקלאיות לטובת התיישבות עתידית באזורים נרחבים ברחבי הארץ. אני מזכיר לכולם שאילולא נעשתה פעולה דומה לפני כמאה שנה ויותר, ספק אם היו קיימים כפר ורדים ויישובים אחרים".

 

בתמונה: אמיר שמאי. "קיימת השתלטות על אדמות מצד גורמים עוינים"

 

 
   

חזרה לחדשות