עיתון כפר ורדים א לה כפר 185 | טוביה ארז/ נגד שכולו בעד

טוביה ארז/ נגד שכולו בעד

 

למה צריך להתנגד לתב"ע של שלב ג'. מאמר שני בסדרה

הגעתי הביתה שטוף זעה וקצר נשימה. שוקי (הכלב) ובמבה (החתול) היו שרועים כל אחד בפינתו המוצלת מתאוששים מזלילת היתר בחודש החגים.
בעוד חמש דקות ישיבה משפחתית דחופה בפינת הישיבה בגינה, מלמלתי ומיהרתי למקרר. לגמתי חצי כוס מים קרים ואת החצי השני גלגלתי על מצחי בניסיון לקרר את הלהט הפתאומי שאחז בי.
בעיתון א-לה כפר מפברואר 2010 פרסמתי כתבה על התב"ע המתוכננת של שלב ג'. העורך חוכמתו (לפעמים חייבים להתחנף) קרא למאמר: "התכנית שתביא את השכנים הרצויים" או "איך יכולה תכנית הבינוי להביא לכאן אוכלוסייה איכותית". למי שמתעצל להיכנס לאתר העיתון ולדפדף אחורה עד פברואר 2010 אני מביא שוב את עיקרי הדברים:
ממערב לכפר ורדים ומדרום לכביש תרשיחא עין יעקוב מתוכנן שלב ג' של היישוב. שטח המתחם כ-1,700 דונם והא מיועד למגורים, מבני ציבור מלונאות ותעסוקה. אזור המגורים מכיל כ-1,900 יחידות דיור בצירופים שונים, חלקן בתים פרטים וחלקן משותפים. זו תוכנית שאמורה להכפיל את מספר התושבים ביישוב, המונה כיום 6,000 תושבים וכ-1,500 יחידות דיור.
התיישבתי נוטף מים על כסא הנדנדה בפינת החצר. על הכסא ממול התמקם במבה ועל הרצפה רבץ שוקי. שניהם זקפו ראשים בתמיהה. אף פעם לא ראו אותי נרעש כמו עכשיו. שלפתי מהכיס גיליון נייר. זאת, אמרתי, הודעה רשמית כי התב"ע. החדשה של שלב ג' בכפר ורדים התפרסמה על ידי הוועדה המחוזית.
המשמעות היא כי במידה שמישהו רוצה להגיש התנגדות יש לו 60 יום לעשות זאת. אחרי 60 יום התכנית מקבלת תוקף ואי אפשר לשנותה אלא בתהליך ארוך. אין לנו הרבה זמן, רק עד סוף אוקטובר.
למה שנרצה להגיש התנגדות, רטן שוקי, מאוכזב שעל נושא פעוט שכזה הטרחתי אותו לישיבת החרום.
הרי את התכנית ערכו מתכננים מוכשרים, מונחים על ידי משרדי ממשלה כמו מנהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון. הם בודאי יודעים מה טוב לתושב שירצה לגור בשכונה החדשה. וחוץ מזה, המשיך שוקי, ידוע כי יש מחסור בדירות למגורים. אם יוגשו התנגדויות כל אישור התב"ע יתעכב וכך גם בניית הדירות.
הבחנתי בבמבה מבליע חיוך ציני. החתול השחור הגדול והעצמאי בועט בכל מרות, מפקפק בכל סמכות ומערער על כל קביעה.
רבותי המלומדים, אמרתי, לא לריב בבקשה. הרי כולנו גרים פה ורוצים בשגשוג היישוב. בואו נעבור על התב"ע המוצעת ונראה אם היא עונה על החזון שלנו להפיכת כפר ורדים ליישוב בעל אוריינטציה אקולוגית, קהילתית ויוצרת.
בנייה ירוקה: אין התייחסות בתב"ע לבנייה ירוקה. אני מציע שנדרוש כי כל בנייה של בתי מגורים, מבני ציבור ומבנים לתעסוקה בשכונה החדשה ייבנו רק לפי תקנון לבנייה ירוקה או לפי התקן לבנייה ירוקה.
עסקים בבתים: התב"ע מאפשרת עסקים בבתים לבעלי מקצועות חופשים בלבד. ומה עם אומנים, ספרית וקוסמטיקאית? ומה עם עקרת הבית שמכינה מרמלדות בביתה ומוכרת אותן? אני מציע שיתאפשר בכל עיסוק ומקצוע אשר עומד בקריטריונים של רעש וזיהום, וכך יוכלו התושבים רבים לעבוד מביתם במקום לנסוע למרחקים.
מקומות מיחזור: להוציא הקצאת מקום לגזם, לא מצאתי בתב"ע התייחסות לנושא המיחזור. אני מציע להקצות מקומות מיחזור בכל רחוב.
שביל גישה בין הרחובות ולמרכז: אין שביל כזה. המטרה לאפשר קשר נוח בין חלקי הישוב לא רק במכוניות. יש לפתח דרך גישה נוחה, עם שיפועים נוחים להולכי רגל, אופניים, קלנועים, ילדים וקשישים.
נוף: אני מציע לחייב בכל מפגש של דרך באפיק זרימה של נגר עילי בבניית גשר שישתלב בנוף ולא בסוללת עפר עם מעביר מים כפי שנעשה כיום.
אזור תעסוקה: נושא מורכב ביותר. בחלק הכי גבוה של ההרחבה מתוכנן אזור תעסוקה. כל זליגה של זיהום, רעש, או ריח תגלוש ישר לבתי השכונה. התב"ע צריכה להגביל את השימושים באזור התעסוקה לרמה של אפס זיהום ולהתייחס גם לשילוב הנופי של מבנים לתעסוקה עם הטופוגרפיה והצמחייה במקום.
בנייה בשלבים: התב"ע מחלקת את הקמת השכונה החדשה ל-4 מתחמי משנה. כדי להבטיח כי הבנייה ואכלוס הבתים ייעשו בהדרגה יש לקבוע כי לא יוחל בביצוע שלב חדש לפני שהשלב הקודם הושלם, כל הבתים קיבלו טופס 4 וכל עבודות הפיתוח הציבורי הסתיימו.
ברור, ציינתי לשוקי ובמבה, כי אלו הליקויים שאני ראיתי בתכנית. תושב אחר ימצא בוודאי ליקויים נוספים וניתן יהיה לצרף אותם לרשימה. שוקי היה כמהופנט. הדברים שציינת כל כך ברורים, אמר. איך זה שהם לא כלולים מלכתחילה בתב"ע המוצעת?
זה ברור, אמר במבה. משרדי הממשלה מעוניינים לשווק מהר ככל האפשר מגרשים לבנייה. כל שדרוג באיכות הבנייה והפיתוח עלול לעכב את השיווק.
אבל אנשים צריכים לחיות בשכונה הזאת, הקשה שוקי.
זאת, אמר במבה, כבר לא הבעיה של אותם משרדי הממשלה, אלא של התושבים והרשות המקומית.

אפילוג

התנגדויות לתב"ע יכול להגיש כל אדם פרטי וכל גוף ציבורי. בימים אלו מכינה המועצה המקומית של כפר ורדים מסמך התנגדויות לתב"ע המוצעת של שלב ג', בניסיון להתאים אותה לחזון הכפר.
את ההצעה לתב"ע שמספרה ג/15442 לא ניתן להוריד באתר של מנהל מקרקעי ישראל, אולם ניתן לראותה אצל ציון מהנדס המועצה.

*הכותב הוא חבר בתנועת "כפר ורדים ירוק"

לתגובות: [email protected]