הגליל בעוד חמש שנים | מוני יוסף

עוד נשפיע

לאתר א-לה כפרצרו קשר 

 

הכותב הוא מוני יוסף, מנהלו האמנותי של המרכז לתיאטרון בעכו 

 

הגליל, חזון תרבותי 2013: לכאורה קיימת בגליל הרבה פעילות תרבות. למעשה היא בטלה בשישים לעומת המרכז. אולם ההחלטה להעצים את חיי התרבות באזורנו תהפוך את הגליל למרכז תרבותי משמעותי 

 

איך יראה הגליל מבחינה תרבותית בחמש השנים הקרובות? מסקרן. לפני שאתחיל לקרוא בכוכבים על העתיד הנסתר, אנסה למפות את ההווה. 

בגליל פועלים גופים תרבותיים מתחומים שונים: פסטיבל עכו הוותיק, פסטיבל כרמיאל, סדנת מחול געתון הנפלאה, להקת המחול הקיבוצית, מרכז שלומי ליצירה, תיאטרון רב תרבותי הגליל והמרכז לתיאטרון של עכו. אני מתנצל, כמובן, אם שכחתי מישהו. בנוסף עשרות אמנים עצמאיים פועלים בגליל בתחומים רבים ומגוונים. 

לכאורה הרבה פעילות, אולם למעשה לא מספיק. באזור חיים כחצי מליון איש, כולל הקריות, ובהשוואה לאזור המרכז, הפעילות התרבותית בטלה בשישים. מחקר שערך מפעל הפיס מוכיח כי המשאבים המופנים לצפון למען תרבות נופלים בעשרות אחוזים מאשר גופי התרבות במרכז, למרות שבצפון יש אותו מספר תושבים כמו באזור תל אביב. 

לאחרונה חלה התעוררות בממסד ונפלה החלטה להעצים את חיי התרבות באזורנו על ידי מספר פעולות. לכן אני מעריך כי תוך שלוש עד חמש שנים יהפוך הגליל למרכז תרבותי משמעותי, אשר השפעתו תורגש בארץ ובעולם. רק לידע כללי: כבר היום משפיעים גופים תרבותיים מהגליל על התרבות העולמית. אני צופה כי פסטיבל עכו ימשיך בצמיחתו ויהפוך לפסטיבל בינלאומי משפיע. תוכנית משרד התרבות לאחד מספר גופים תרבותיים בצפון לגוף אחד מרכזי הינה תוכנית מצוינת שאת פירותיה, כך אני מאמין, נראה בשנים הקרובות. 

הגעתי לכפר ורדים לפני ארבע שנים ומצאתי, להפתעתי, את הדבר הכי לא צפוי ממקום כזה: כפר ללא תשתית תרבותית. פשוט לא ייאמן שקיים ישוב בן 6,000 תושבים ללא אולם תרבות ראוי לשמו וללא מענה תרבותי. עצוב שמועדון 50 פלוס הינו היחיד שנותן מענה תרבותי ליישוב. ביום כיפור המתקרב כדאי שהאחראים למחדל לדורותיהם יכו על חטא במקום להאשים אחרים. 

אני מקווה שתוך 3-5 שנים נזכה לחוות תרבות בכפר ורדים. יש לנו כפר יפהפה עם אנשים נפלאים, שלא לדבר על האוויר הבריא. אולם ללא חיי תרבות איכותיים, איכות החיים אינה שלמה. 

לסיום ברצוני לאחל לכולנו שנת אהבה וקבלה. 

 

בתמונה: 

הכותב מוני יוסף יחד עם סמדר יערון בהצגה האנתולוגיה של תיאטרון עכו. צילום: אלדד רפאלי