הגליל בעוד חמש שנים | אייל כץ

א-ברוך, כל מה שביקשנו קרה

לאתר א-לה כפרצרו קשר 

 

הכותב הוא אייל כץ, עיתונאי, עורך עיתון א-לה כפר 

 

 

הקריאה להאט את הפיתוח המהיר, להקפיד על תהליך מבוקר ולשמור את מה שנותר מאופיו הטבעי והירוק של הגליל תפסה תאוצה בשנה האחרונה וסחפה המונים. המאמר שאולי ייכתב בעוד חמש שנים 

 

במבט לאחור המפנה החל לפני כחמש שנים, סוף שנת 2008 תחילת 2009. היום, בעודנו חוגגים את חגי תשרי של תשע"ד, קשה להאמין שקריית הרפואה בצפת, אזורי התעשייה החדשים שקמו מקרית שמונה ועד עכו, השכונות הענקיות שצצו במעלות, כפר ורדים, שלומי ועכו, איצטדיון הספורט המשוכלל בסמוך לחורפיש, אזורי הסחר הענקיים בגולן ובצומת בירנית, קריית הממשלה החדשה בכרמיאל – כל אלו נראו אז, בשנת 2008, כחלום רחוק. ואגב, גם תיאטרון הגליל עתיר ההישגים, האופרה הגלילית ואוניברסיטת ראש פינה לא היו אז אפילו בתכנון, ורק אופטימיים חסרי תקנה היו מהמרים שכביש 6 יגיע עד כברי, רוב הכבישים יורחבו וישופצו ורשת של מסילות רכבת תחבר בשתי וערב את עכו עם כרמיאל, טבריה, ראש פינה, קרית שמונה, מעלות, שלומי ונהריה. נו, טוב, התחנה בשלומי עוד זקוקה לכמה פינישים, אבל החנוכה הרשמית צפויה ממש בחודש הקרוב (שמעון פרס יגיע, כמובן), תכף אחרי החגים, שבוע לפני חנוכתו הרשמית של שדה תעופה "גליל" בסמוך לאזור התעשייה תפן (במעמד נשיא המדינה, ברור).  

לפריחה האדירה הזו של הגליל חברו מספר גורמים: הגורם הראשון היה משבר כלכלי חריף (זוכרים?) שהכניס את כל המשק להפסדים, צמצם את היקפי האשראי ואילץ חברות גדולות ויצרנים למצוא חלופות זולות יותר למשרדיהן ומפעליהן שבמרכז. זה התחיל בטפטוף של כמה מפעלים גדולים, והפך לשיטפון של ממש. במקביל, ממש באותה שנה – 2009, כלל תקציב הממשלה סכום נאה שהוקדש לפיתוח הפריפריה. העניין שנוצר לפתע לבעלי ההון בפריחתו של הגליל סייע גם לשורה של תקנות וחוקים שהקלו מאוד על יזמות בגליל, ובשנים 2009 ו-2010 זרמו לאזור עוד ועוד מפעלים ובעקבותיהם זוגות צעירים, בוגרי אוניברסיטאות, עולים חדשים ואף משפחות מבוססות שראו בגליל הזדמנות נדל"נית הכרוכה גם בשדרוג איכות החיים. הנהירה ההמונית גלילה מוכרת לכולנו היום בשם "הבום של 2010". 

וכמובן, הסכמי השלום המפתיעים שנחתמו בשלהי 2009 עם סוריה ולאחר מכן עם לבנון, שהולידו את אזורי הסחר הענקיים ברמת הגולן ובאזור בירנית, ובין השאר הפכו את צפונה של ישראל ליעד תיירותי מועדף המשתלב בחבילה מזרח תיכונית אטרקטיבית. טיול מאורגן של 12 יום בתורכיה, לבנון, סוריה וישראל עולה לתיירים צרפתים 1,200 יורו בלבד (לא כולל דמי העברה), והארץ מוצפת בתיירים מכל הסוגים, עשירים פזרנים או תרמילאים תפרנים, ואנחנו מסבירים פנים לכולם. נו, אז יש קצת פקקים בצומת בירנית (במיוחד בשבתות), הרי חייבים לשלם איזשהו מחיר, לא? 

בהתחלה, תושבי הגליל הוותיקים קיבלו את הפרוספריטי בברכה. ראשי ערים, פקידים בכירים ואנשי ציבור בכלל חגגו, ואף גילו רוחב לב כאשר הסכימו לחלוק את התהילה: "שנים אני שוקד על התכנית לעידוד הפריפריה וצמיחת הגליל, ועתה סוף סוף אפשר לראות את הפירות", אומר כל אחד מהם בתורו בראיון חגיגי וממהר להוסיף בנדיבות: "ואני חייב להודות לכל שותפיי לדרך, שעזרו לי מאוד להגשים את החלום". והראיון הזה הוא לא במקומון. בערוץ 2! אמנם עדיין לא במהדורה המרכזית, רק בזו של חמש בערב, אבל לפחות הגליל יוצא מתוכניות התיירות והאוכל ומגיע לחדשות ללא סיוע החיזבאללה. 

השינוי היה כל כך מהיר, שלבד מכמה משוגעי איכות סביבה תימהונים וקבוצה של תושבים ותיקים, איש לא ראה את הקטסטרופה הממשמשת ובאה. רק בשנה האחרונה הקריאה להאט את הפיתוח המהיר, להקפיד על תהליך מבוקר ולשמור את מה שנותר מאופיו הטבעי והירוק של הגליל תפסה תאוצה וסחפה המונים. לכולנו עוד זכורה הפגנת ה-40 אלף שמנעו בגופם הקמת אזור תעשייה נוסף ליד סאסא. יש אזורי תעשייה בדלתון, בתפן ובמעלות, טענו המפגינים, למה צריך עוד אחד? וראש ירוק אחד הטעים: הגליל כולו הופך לאזור תעשייה ענק ומאבד את צביונו. אומרים שלפחות כמחצית מאותם 40 אלף מפגינים הם תושבי הגליל שהגיעו לכאן במסגרת הבום של 2010, אות וסימן להתערותם המושלמת בחיי הקהילה כאן. 

פורום של ראשי ערים בגליל פצח בקמפיין "להחזיר את הגליל לירוק ואת הירוק לגליל" (השמות "תעצרו את העיר" ו"תנו לחיות בשקט" נפסלו כי היו ארוכים מידי), ויש להם שורה של דרישות מהממשלה, עליהן ייאבקו ללא פשרות: לבטל את כל ההטבות למפעלים שיועתקו לגליל ואף להשית עליהם "היטל גליל" מיוחד במידה והם מתעקשים, לאשר להם העלאות חריגות בארנונה לתעשייה ועסקים, להשית היטל בנייה בגליל גם על קבלנים או תושבים שיבנו כאן למגורים, ולצמצם מאוד את תנועת הרכבות והמטוסים, שגורמים למפגעי זיהום אוויר ורעש ומורידים מאוד את איכות חיי התושבים. 

ויש להם דרישה נוספת: שיתחילו סוף סוף להשקיע קצת כספי ציבור גם בתל אביב וגוש דן המתפוררות, לפני שלא יישאר שם איש וכל הבלגן יעלה צפונה. 

 

בתמונות: 

אייל כץ 

גן הברון בראש פינה. חלק מחבילת תיירות מזרח תיכונית, פלוס אוניברסיטה חדשה