הגליל בעוד חמש שנים | שלמה בוחבוט

היפהפייה הנרדמת

לאתר א-לה כפרצרו קשר 

 

הכותב הוא שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא 

 

 

בתקציב 2009 כלולה בפעם הראשונה תוכנית לחזון הפריפריה. אמנם התכנית המעודדת נחשבת לתקדים היסטורי, אבל הדרך להגשמתה רצופה עדיין במכשולים רבים 

 

הגליל הוא חבל ארץ בין היפים בארץ. תושבי ישראל גילו אותו. הממשלה "קצת" מפגרת אחריהם. תיירים עולים אליו לרגל בסופי שבוע, בחופשים, כדי ליהנות ממזג האוויר הנוח, הנוף המרהיב מגוון מסעדות הכולל בין השאר מאכלים מזרחיים ואירופאים בליווי יינות הגליל. 

אבל החלום הגלילי נשאר בגדר אח חורג במסגרת החלטות הממשלה. הגליל נשאר בגדר ריגוש תיירותי בלבד. הממשלה עדיין לא גילתה את סגולותיו ומעלותיו הנוספים של החבל היפה וגדוש הפוטנציאל. הממשלה נשארה שבוייה בקיסמי המרכז. 

וזה לא פלא. מקבלי ההחלטות, מעצבי המדיניות הישראלית נהנים ממה שיש לבועה התל אביבית להציע. רוב השרים וחברי הכנסת גרים שם. ומה שיותר חשוב עבורם, משם הם צוברים את מירב קולות הבוחרים. 

עם זאת, סוף סוף אנחנו מתחילים להבחין בסממנים של פריצת דרך מחשבתית. הסנונית הראשונה שהקדיש מחשבה רבה ואכפתיות אמיתית הוא הממונה על אגף התקציבים באוצר, רמי בלינקוב, ופטרונו, שר האוצר רוני בר-און, שנשבה בסופו של דבר בתהליך ההיסטורי. 

בתקציב 2009 כלולה בפעם הראשונה תוכנית לחזון הפריפריה. תוכנית זו, שהייתי מעורב בהכנתה, יצאה לדרך לאחר מאבק של שנים רבות ומייגעות. אמנם התכנית המעודדת נחשבת לתקדים היסטורי, אבל הדרך להגשמתה רצופה עדיין במכשולים רבים.  

החזון הגלילי שלי עשוי להתגשם רק אם יתקיימו בו מספר תנאים. כדי שהיפהפייה הנרדמת תתעורר – משמע פריחתו ושיקומו של הגליל, יש הכרח לעבות את מספר הישובים בגליל. אי אפשר לחכות יותר להבטחות. כדי להבטיח שהגליל יהיה מסוגל לקלוט כשלושה מיליון תושבים חדשים בעשור הקרוב, חייבים להתמלא התנאים הבאים: 

 

1. מענקי משכנתא משמעותיים. 

2. המשך מתן הנחות במס ליישובי קו העימות. 

3. תגבור מערכת החינוך. 

4. מלגות מלאות לסטודנטים שיחזרו לעבוד בגליל. 

5. ריכוז ההטבות בגליל ובנגב, הפסקת ההטבות לתעשייה במרכז או מיתונן. 

6. העלאת רמת השכר בצורה משמעותית. השוואת התנאים למרכז. 

7. הנחות במעונות יום על מנת לאפשר לאימהות לצאת לעבוד. 

8. לאפשר לחיילים שיבואו לגור בצפון חמש שנים שחרור מתשלום מס הכנסה ומיסים אחרים. 

 

ללא ספק, המרכז ימשיך להיות "מרכז העניינים". לכן, הדרך היחידה להתמודד עם עובדה קיימת היא לקרב את הפריפרייה למרכז. להשקעה בתחבורה יעילה ומהירה בין הפריפריה למרכז יש משקל כבד בפיתוחו של הגליל. אין סיכוי לגליל להוות מוקד משיכה למשקיעים או לכוח עבודה מעולה אם לא ישנו את סדר העדיפות הלאומי ויתחילו במהירות להשקיע בתשתית מסיבית, בין השאר בבניית כבישים מהירים לגליל ומסילות רכבת לכל מקום. זה כלי חשוב ביותר להפוך את הגליל למקום דינמי ושוקק. בנוסף לתשתית התחבורתית, יש לחזק את אזורי התעשייה הקיימים במתן הטבות מוגדלות אמיתיות, לבנות אזורי תעשייה נוספים וחיזוק הרשויות המקומיות בגליל. 

האחריות מוטלת בעיקר על הממשלה. סדר העדיפות הלאומי חייב להשתנות במהרה. רק אם מעצבי המדיניות בישראל יתעוררו מהתרדמת ומאבקי הכוח שלהם, יהיה סיכוי להתעוררות היפהפייה הנרדמת, הגליל. 

יש לי חלום. הייתי רוצה לראות זוגות צעירים ועולים חדשים מגיעים לגליל כפי שהיה בשנות התשעים, בתקופה שתוכנית לפיתוח ישובי הצפון לא נכנסה לתרדמת חורף אינסופית. 

אך לנו התושבים אסור להתייאש! אנו הגלילים צריכים להמשיך להיאבק ללא הפסקה ולהאמין בצדקת דרכנו. אני בטוח שנוכיח למנהיגי המדינה שהנחישות שלנו משתלמת. יש תמיד להזכיר לחברי הכנסת ולמנהיגים שלנו, שהקולות שלנו בקלפיות אינם בכיס של אף אחד! תפקיד ההנהגה הוא להנהיג ביושר ולרווחת התושבים. 

למרות המגבלות וההסתייגויות שהבעתי פה, אני מאמין בלב שלם שאפשר להגשים את החלום הגלילי.  

 

בתמונות: 

שלמה בוחבוט 

אגם מונפורט במעלות עם שכונת מגורים ברקע. "יש לי חלום, לראות זוגות צעירים ועולים חדשים מגיעים לגליל כמו בשנות ה-90'"