א-לה כפר 166 | בדרך הסובבת את הכפר

בדרך הסובבת את הכפר

חזרה לכתבות 

 

לפני מספר חודשים הכריזה המועצה על כפר ורדים כ"יישוב תיירותי". ובכן, מסתבר שיש כיסוי להכרזה. כך נראית כתבה תיירותית אודות הכפר* 


 

הדס כרמונה 

 

כמעט כולנו מכירים את "תיירי המכוניות". מטיילים שנכנסים לסיבוב סקרני ברחובות הכפר, במטרה להשוות בין המיתוס של יישוב יוקרתי לבין המציאות. רק שבדיקה מעמיקה יותר מגלה שכפר ורדים מציע מבחינה תיירותית הרבה מעבר לכמה וילות מרשימות.  

האטרקציות התיירותיות בכפר מגוונות וכוללות אתרי טבע, תצפיות נוף, שופינג, אוכל, בתים מעניינים והרבה אמנות. להכרזה על הכפר כיישוב תיירותי יש אם כן כיסוי, עוד לפני שההצהרה הזו קיבלה בשר בדמות פעולות של ממש. בכל אופן, הנה תקציר כתבה המציגה את אתרי התיירות בכפר.* 

 

קרוב לטבע 

שביל נורמן. האמת? ממש לא חשוב אם הולכים לפי השביל המסומן בספר, עוקבים אחרי הסימון הצהוב או הסימון הכחול לבן. שביל נורמן הוא מקום ללכת בו לאיבוד ולגלות אותו. בין התגליות תמצאו נקודות תצפית מרהיבות, פינות נחמדות לפיקניק, את הבית של שלגיה, של מיץ פטל ועוד פינות מהאגדות, במיוחד אם יש דמיון. השביל נקרא על שם תושב הכפר שפרץ את השביל וסייע לטבע לייצר בו פינות אבודות. 

איך מגיעים? יוצאים מכפר ורדים דרומה (לכיוון תפן) על כביש 854 ואחרי כ-200 מטר עוצרים בצד בחניית כורכר.  

 

חורשת הארזים. בסוף רחוב מרווה יוצאים אל החורש ומתגלה מעין אחו רחב ידיים שופע פריחה. כדי להימנע מפדיחות לפני הילדים מומלץ להגיע עם מגדיר צמחים, שכן השפע עצום וכולל כלניות, נוריות ועוד בשלל צבעים. אם נרד שמאלה נגיע אל חורשת ארזים קטנה ומפתיעה. מלבד הארזים, עצי אורן רבים מעטרים את האחו, ועל הקרקע תמצאו מצבורים של המוני אצטרובלים, ולמצער גם ערימות אשפה. 

 

בריכת הסלמנדרות ושביל המאובנים. מהש.ג של בית ספר קשת שברחוב אשכר (הרחוב הראשי) עולים בשביל הצמוד לבית הספר. פונים ימינה בשביל לאורך החורשה ועולים בשביל המטפס אל בריכת הסלמנדרות ושביל המאובנים. קצת אחרי שתעלו עם השביל, תמצאו מימין בריכת סלמנדרות הנחבאת תחת שיחים. הסלמנדרה היא דו-חי בצבע שחור עם נקודות צהובות, הפעילה בעיקר בלילה. משמאלכם תמצאו שביל מאובנים, הכולל מאובנים ברורים ויפים, מזכרת מן העבר הרחוק. 

 

גבעת האורנים. שביל סלמנדרות אחר מתחיל בקצה רחוב תמר בגבעת האורנים. בין אם תמצאו את בריכת הסלמנדרות או לא, המקום מקסים. כיף לטייל בו, כדאי גם עם הילדים שיכולים להתרוצץ בכיף, שכן הגבעה שופעת מקומות טובים לפרוס איזו שמיכה ולהירגע, ויש גם נקודות תצפית נפלאות ומסלולי הליכה מסודרים המובילים לבור הסלמנדרות או לחורשת הארזים שהזכרנו קודם. 

 

נקודות תצפית. בנקודות שונות בכפר ממוקמים מצפורים מסודרים מצוידים בספסלי ישיבה. נקודת תצפית ידועה יושבת קרוב לכניסה המזרחית לכפר (כיכר מספר אחת או צומת המפה). מהכיכר פונים שמאלה ועולים במעלה רחוב חרמון. אחרי החורשה מחכה לכם ספסל, אך אם תשקיעו ותלכו קצת ברגל תגלו מבט רחב על האזור הצפוני לכפר ורדים.  

שכונת הנחלים היא מקום נוסף לתצפיות. כל רחוב שתבחרו: סער, כזיב, דישון או זוויתן מוביל בסופו למצפור. 

 

הבית העגול 

שרה ואברהם הייל גרים במבנה עגול, שאפשר לדמותו לרחם, איגלו, כדורי גלידה, כל אחד והאסוציאציות שלו. מעבר לחלל המדהים והמרתק, מדובר במשפחה שמארחת באהבה. 

הבית פתוח לארוחת שבת ללא תשלום. צריך רק להתקשר לברר מתי נכנסת השבת ומתי מתחילה הסעודה המלווה בשירים ודברי תורה. "יש פה המון אור", אומרת שרה, "ואני רוצה שאנשים יבואו לראות. לפתוח את הלב".  

שרה מכינה גם מוצרים למכירה מחלב העיזים שהיא מגדלת. לבנה, גבינות קשות, יוגורט והכל טעים, טרי ומאה אחוז טבעי. אברהם, שבנה את הבית, מכין שולחנות מוזאיקה וחפצים נוספים. 

כתובת: כזיב 36. טלפון: 04-9570752, 050-6303231. 

 

זואי ספא 

בית אחר שתשמחו להתארח בו הוא זואי ספא, המעניק חוויה אישית ליחידים, זוגות או קבוצות. החוויה כוללת טבילה בג'קוזי הבנוי בתוך מעין מערה מלווה ביין ופירות, עיסוי לבחירה בחדר טיפולים וארוחה או תה עם עוגה לסיום. ארבל 54. טלפונים: 052-4458497, 04-9576699. אתר: www.zoe-spa.com. 

 

כפר אמנים 

בפסח השנה הכפר ילבש חג וייפתח למבקרים. העצים בכפר יקושטו, בתי האמנים יהיו פתוחים ופעילויות שונות ייערכו במספר מוקדים. גם בימי חול הכפר פתוח למבקרים ושוחרי אמנות ייהנו מהיצע רחב של מקומות לבקר בהם. בכפר מעל 100 אמנים יוצרים, רבים מהם מארחים בבתיהם במשך כל ימות השנה. 

 

גלריה טל 

גלריה טל בכפר ורדים פועלת מאז 2002 כמיזם ייחודי ומפיקה תערוכות מקור בתחומי האמנות הפלסטית. הגלריה הוקמה לזכרו של טל גרינפלד, אמן צעיר שנהרג והשאיר אוסף עבודות. הגלריה פועלת כגוף פרטי ללא תמיכה מוסדית קבועה ומביאה תערוכות מקור לציבור בפריפריה, רחוק מזרקורי התרחשות האמנותית במרכז. כיום מוצגת תערוכת פסלי הברזל של יופ דה יונג (עד ה-16 במאי). שיח עם האמן יתקיים ב-11 באפריל. אוצרת התערוכות: עדי גרינפלד. 

כתובת: חצב 74. טלפונים: 04-9573933, 054-7542699. אתר: www.talgallery.co.il. 

 

הצריף הירוק והמוזיאון 

המרכז התיירותי שקורם עור וגידים סביב הצריף הירוק הוא פרויקט מקסים המשלב אומנות עכשווית עם האוּמנות ואת ההיסטוריה של המין האנושי עם ההיסטוריה של כפר ורדים. 

דרורה ווינר, מנהלת המרכז התיירותי ודן הורטמן, אספן חסר תקנה, הם שני האנשים שמובילים את המרכז הזה. הצריף הירוק (שלטאת מוזאיקה ענקית מטפסת עליו) משמש כמרכז מבקרים וחנות אמני הכפר, בה מציגים כ-40 אמנים את עבודותיהם. ליד הצריף שביל אבני דרך שהוקם לזכרו של שמואל גודמן. האבנים המלוות את השביל הם כמו אלבום תמונות המספר את ההיסטוריה של הכפר. בקצה שביל האבנים עומד אובליסק פשוט, מעין מוט בעל ארבע פיאות כשעל כל פיאה כתוב המשפט "ישרה שלום עלי אדמות" בעברית, אנגלית, ערבית ויפנית. האובליסק הוא תרומה של קבוצת פרופסורים יפנים שרוצה לקדם את השלום בעולם. 

לצד הצריף הירוק מושלמת בימים אלו הקמתו של מוזיאון. המוזיאון מוקם בתוך צריף עץ פסטורלי שנבנה על ידי נורמן, ההוא מהשביל, ושימש בעבר כפינת חי של ילדי בית הספר. הורטמן, שהקים עם אחרים את מוזיאון "אוצרות בחומה" בעכו העתיקה, מספר על המוזיאון, שהקמתו נשלמת בימים אלה: "המוזיאון בכפר יהיה מסע מראשית היקום, היווצרות כדור הארץ, בעלי החיים, האדם הקדמון, תרבויות עתיקות וראשית היישוב". 

דרורה עורכת טיולים לקבוצות בכפר הכוללים בין היתר את המרכז התיירותי וביקור באחד מחצרות הבתים בכפר בו נמצא עץ זית עתיק מאוד. מומחים טוענים כי העץ בן 2050 שנה בערך והגיע לכפר על ידי אליעזר אוליבר, אחרי שניצל מסלילת כביש. 

הכניסה לצריף הירוק ולמוזיאון חופשית. טלפון: 052-4296691. לעץ הזית: 050-9514407 (קטי אוליבר). 

 

הספרייה 

ספריית כפר ורדים הממוקמת בתוך בית ספר קשת משמשת כגלריה ומציגה תערוכות של אמנים שונים. 

בימים אלו מוצגת תערוכה של האמנית אסתי כץ. אוצרת התערוכה: אתי צ'כובר. כתובת: רחוב אשכר, בתוך בית ספר קשת. טלפון: 04-9972662. 

 

בובתריצה 

בובתריצה הוא שם תיאטרון הבובות של תרצה זייפרט-גלאון, תרפיסטית באומנות ומורה בבית ספר בקיבוץ שמרת. תיאטרון בובות היא התחילה ללמוד לפני חמש שנים. למה? כי "הרקדנית איננה תופרת את נעליה והכנר לא בונה את כינורו. הבובנאי, לעומת זאת, בונה את בובותיו, את התאורה, מנגן, שר וכותב, סורג, מנגר וממסגר. בתחום הזה אני יכולה לעשות את כל הדברים שאני אוהבת ולשמש להקה של איש אחד". ההצגות של תרצה, כמו המקום המקסים שהיא הקימה בקרוון צהוב בכיכר שמונה שבכפר, פותחות את הלב ומעלות חיוך על פני הצופים בהצגה, ילדים, מבוגרים ומבוגרים עוד יותר. 

פתוח: כל שבת ב-11:00 בבוקר עולה הצגה. כל חודש עולה הצגה אחרת. טלפונים: 04-9979401, 052-3337299. אתר: www.bubati.co.il. 

 

המרכז המסחרי 

המרכז המסחרי של כפר ורדים מגוון ומציע מבחר חנויות ומקומות בילוי. סקירה חלקית: 

 

סיפורי בדים. חנות יד שנייה מיוחדת בהנהלת דרורה ויינר, המציעה למכירה בגדים יד שנייה שאנשים תורמים. הבגדים באיכות מעולה והמחירים נוחים עד מאוד. החנות תמיד שוקקת חיים ויש בה שפע של בגדי ילדים, נשים וגברים, מהג'ינס הכי פשוט עד ג'קט מהודר. המוכרות בחנות עובדות בהתנדבות וכל הכסף נתרם לרווחת הקהילה. 

החנות נמצאת בקומה השנייה של המרכז ופתוחה בימים א-ה, בשעות 10:00-12:00 וגם אחרי הצהריים בשעות 17:00-19:00. ביום שישי בבוקר בלבד. 

 

פשוט ויפה. חנות יפהפייה של ריהוט כפרי, צעצועי עץ, בובות בד, כלים וחפצים נוספים כמו תיקים והפתעות אחרות. בעיקר לילדים אך לא רק. את כל חפצי העץ בחנות מכינה עידית קמינסקי, נגרית מאבירים, ואת שאר החפצים שבחנות היא בוחרת בטוב טעם. טלפון: 077-5630441, 050-6345501. 

 

חנות טבע "ניר הטבע". חנות קטנה עם מבחר גדול של מוצרים טבעיים. מוצרי קוסמטיקה, ויטמינים ותוספי מזון, מיני מזונות, ירקות אורגנים, לחמים, עצות טובות לחיים בריאים, שירות נעים ומחירים יחסית נמוכים. טלפון: 04-9976273. 

 

באקו – פאב. פאב אינטימי באווירה מיוחדת ועיצוב עכשווי עם מוסיקה טובה והקרנה של מופעים חיים ואירועי ספורט. את הפאב מפעילה תושבת הכפר, מירי מלניק, שהיא גם ברמנית וגם כימאית. פתוח: חמישי ושישי ובערבים מיוחדים. טלפון: 052-8401594, 04-9997556. 

 

קאנטרי קלאב. בריכה מחוממת ומקורה (בחורף), מדשאה, ג'קוזי, מזנון ומקלחות. צמוד למרכז המסחרי. טלפון: 04-9972196. 

 

הפסקת אוכל 

וכמובן, לא מטיילים בלי לדאוג לקיבה, וגם כאן יש היצע איכותי ומגוון. 

 

קפה אחר. בית קפה עם קפה משובח וקינוחים טובים שמציע ארוחות מגוונות במחירים נוחים. מנות בשריות וחלביות, סלטים, כריכים, המבורגר, וגם עסקיות בימי חול. ארוחה עסקית חלבית: 45 שקלים, בשרית: 55 שקלים. יש גם ארוחות בוקר עשירות וטובות. מרכז מסחרי, טלפון: 9977729. 

 

מסעדת רוזמרין. מסעדה מזרחית. התפריט כולל "גורמה מזרחי" עם מנות כמו פילה עגל, פילה דניס ברוטב הבית, פירות ים ומנות מיוחדות נוספות. מרכז מסחרי, טלפון: 04-9573388. 

 

מסעדת שיינפלד. קפה מסעדה חלבית כשרה עם נוף, אוכל איכותי וקפה מיוחד. התפריט כולל ארוחות חלביות ודגים, עם מנות איכותיות במיוחד הכוללות מטעמים כמו "וולקנו חצילים", קרפצ'יו סלמון, פילה מוסר מטוגן, לזניה ושלל קינוחים. במקום מוגשות גם ארוחות בוקר ויש עסקיות. מרכז "יד ביד בגליל", טללפון: 04-9575226. 

 

מסעדות בבית השף 

דורון – שף מארח. השף דורון לביא מבשל ארוחות בביתו כבר שבע שנים טובות ומגיש מנות של פירות ים, דגים, סטייקים, קינוחים ואנטיפסטי, וגם הפתעות "לפי הראש". מחיר ארוחה לסועד: 140 שקלים. פתוח: שניר 36, טלפון: 04-9974189.  

 

אל דלנטל (הסינור). פיוז'ן שמושפע הרבה מהמטבח הלטיני של דרום אמריקה, עם כמה הברקות אמיתיות, בביתה מיוחד של לוסיה לדרמן, בשלנית, רקדנית לשעבר, מורה למחול ומנהלת בית ספר לקפוארה. שניר 42, טלפון: 054-3048044. 

 

מה עוד? 

גן שעשועים ליד כיכר מספר 1, בית כנסת ברחוב אשכר ליד כיכר מספר 4, טיילת מהכפר לכיוון ינוח, שבילי הליכה לרוב ברחובות ובטבע שביניהם, קיר מוזאיקה בבית ספר קשת, והחווילה של סטף ורטהיימר בקצה רחוב זויתן. 

 

*הכתבה, בגרסה מלאה יותר,  

פורסמה לראשונה ב"פנאי בגליל המערבי",  

מגזין תיירות המופץ בצימרים.  

ניתן לקרוא את הגרסה המלאה באתר פנאי

 

 

בתמונות: 

 

הבית העגול של שרה ואברהם הייל 

האובליסק ליד הצריף הירוק 

שביל נורמן 

 

.