א-לה כפר 167 | זבובונים בקומפוסטר? יש פתרון

זבובונים בקומפוסטר? יש פתרון

חזרה לחדשות 

 

הדס כרמונה 

 

טיפול נכון באשפה האורגנית יכול למנוע ענן זבובונים וריח לא נעים בהם נתקלים רבים מרוכשי הקומפוסטר. כמה דברים שחשוב לדעת לפני שהמועצה עוברת לפינוי אשפה פעם בשבוע 

 

חודש יוני המתקרב מביא איתו את בשורת פינוי האשפה פעם בשבוע, כחלק ממדיניות האקולוגית ומדיניות החיסכון בהוצאות פינוי הזבל שהמועצה נוקטת בכפר ורדים. כדי שפחי הזבל לא יעלו על גדותיהם הריחניים, התושבים מתבקשים להקטין את כמות הזבל הביתית בעזרת מיחזור.  

תושבים רבים שהחליטו לקחת את עניין המיחזור בשתי ידיהן הירוקות ורכשו קומפוסטר, התאכזבו לגלות שאחרי תקופה, קיבל את פניהם ענן של זבובונים וריח לא נעים. אולם מסתבר שאפשר גם אחרת. "אם יש ריח וענן של זבובונים, סימן שתהליך הפיכת החומר האורגני לקומפוסט (להלן הקומפוסטציה) לא מתרחש כהלכה", אומר מוטי מזרחי, האחראי על איכות הסביבה מטעם המועצה. "כדי שתהליך הקומפוסטציה יתרחש צריך לערוך ניסוי וטעייה, ובכל קומפוסטר התהליך שונה בגלל סוג הזבל של כל משפחה. אם הפסולת רטובה מדי יש להוסיף חומר יבש של עלים, כסחת דשא או אדמה". יואב ניצב מהתנועה הירוקה, תומך בעצותיו של מוטי: "ישנם כמה עקרונות חשובים לתהליך קומפוסטציה נכון כמו: חיבור לאדמה, איוורור ויחס נאות בין רטיבות ליובש. אני ממליץ לעשות שכבות של חומר רטוב - חומר יבש ולערבב מדי פעם". 

מוטי אומר שאם הקומפוסטר פולט חום סימן שהתהליך עובד ומנסה לעודד את התושבים: "אני בתהליך של הקמת פורום באינטרנט דרכו ניתן יהיה לקבל תשובות לבעיות שנוצרות. בנוסף אני מחפש מישהו שייתן לתושבים תמיכה וייעוץ בשירות עד הבית". מי שאינו מעוניין בקומפוסטר, כדאי לזכור שתמיד אפשר לעשות קומפוסט בבור בחצר ולהקפיד על העקרונות. 

.