א-לה כפר 167 | הכלבים של נורמן מחפשים בית

הכלבים של נורמן מחפשים בית

חזרה לחדשות 

 

נורמן גולדנברג בן 84. ויש לו 14 כלבים, חלקם למסירה. נורמן הוא יקיר כפר ורדים, אף כי למרבה הפליאה טרם הוענק לו התואר. הוא האבא של שביל נורמן שבהר אשכר, שמושך אליו מאות מבקרים מכל הארץ מדי שנה. נורמן השקיע את נשמתו בשביל, וכמה דורות של נערים תושבי הכפר עזרו לו כחלק מפרוייקט התנדבות בקהילה. 

מלבד השביל הנודע, נורמן הקים את צריף העץ שליד בי"ס קשת. זהו צריף יפהפה, בעל שתי קומות, שעבר גילגולים רבים, כמועדון נוער, מחסן לפינת החי ועכשיו מצא את ייעודו כ'מוזיאונצ'יק', שמציג כלים עתיקים ואבנים מתקופות פרה-היסטוריות בארץ ישראל. 

נורמן גולדנברג גם הגה את הפרויקט של הקמת טחנת הרוח על צלע ההר בפארק התעשייה בתפן. הטחנה עמדה כשנה על טילה, מבנה ייחודי במקומותינו, דומה קצת לטחנת הרוח בימין משה, עד שהוחלט להוריד לה את הכנפיים בגלל הרוחות העזות הנושבות באזור. 

בכפר ורדים כולם מכירים את נורמן, שהולך תמיד עם כלב אחד לפחות בעקבותיו, בלי רצועה ובלי מחסום. נורמן נוהג ללכת עם הראש באדמה, מחפש אבנים מיוחדות. כאשר הוא חוזר לבית המלאכה שלו, הוא משבץ אותן בשורשים ובענפים שהוא מקושש בהר אשכר. הוא משלב, מדביק או קושר וצובע, עד שפורץ מבין אצבעותיו פסל של רקדן ועוד דמויות משונות, הישר מן המערב הפרוע, שנורמן היה שייך אליו בצעירותו. בבית מלאכתו הוא גם מעצב סכינים, גרזנים, מקלות הליכה ופטישים, הכול מענפים ואבנים שאסף. מי שלא ראה את המוזיאון שבביתו לא ראה דבר מדהים מימיו. 

ולא רק אבנים ועצים אוסף נורמן. גם כלבים. הוא אוהב את הכלבים שלו אהבה גדולה, אך בגלל גילו המתקדם, כבר קשה לו לטפל בכולם והוא מבקש למסור את חלקם לבתים טובים בכפר. מאיר ואני הלכנו לצלם את הכלבים של נורמן, המסתובבים חופשי בגינתו המטופחת. כל הכלבים הם כלבים ביתיים ושקטים מבית טוב. מי שמעוניין לאמץ כלב, מוזמן להתקשר לח"מ 9977030. 

 

צילמה וכתבה: לידיה גרינפלד 

 

בתמונות: הכותבת ונורמן 

בתמונה הקטנה: אחד הכלבים