א-לה כפר 167 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

חזרה לוורדה ומדורים 

 

מיחזור עכשיו 


בחודש יוני נעבור ליום אחד בשבוע של פינוי אשפה. המשמעות: חייבים למחזר יותר גם אם הזבובונים קצת מפריעים * על ביקורו של סטף ורטהיימר במערכת החינוך * על הטיפול בתופעות של אלימות * ועל הצלחתם של אירועי החודש האחרון 

 

 

החל מהחודש הבא נעבור ליום פינוי אשפה אחד בשבוע. זהו צו השעה. המטרה היא להגדיל משמעותית את המיחזור ולחסוך בעלויות פינוי אשפה. זה סביבתי, זה כלכלי וזה נכון. אנחנו נערכים להורדת יום הפינוי. תלינו שלטים, הוספנו מיכלי מיחזור לבקבוקי פלסטיק ועוד נוסיף מיכלי מיחזור נייר וקרטון. למרות שהמיכלים כבר הוצבו במקומות שונים בכפר, מיקומם עדיין אינו סופי. לשאלה היכן למקם מיכלי מיחזור ישנן תשובות שונות. גישה אחת מצדדת בהצבת מיכלים קרוב לבתי התושבים, במרחק הליכה. לא כולם אוהבים את המראה. גישה שנייה מדברת על מרכזי מיחזור שכונתיים ושלישית ביציאות מהשכונות השונות. אנחנו מנסים לשלב כך שתהיה נגישות מקסימלית. מלבד זאת, פסולת חשמל ואלקטרוניקה, ריהוט מפלסטיק, קרטון, ביגוד וטקסטיל יאספו בנפרד על ידי עובדי המועצה ביום פינוי הגזם. 

פן אחר הוא פחי האשפה, מיכלי האצירה בשמם המועצתי. כל התושבים שאין ברשותם פחי אשפה ירוקים של 240 ליטר מתבקשים לפנות למועצה ולרכוש כזה. המועצה קבעה את גודל הפחים ולא תמשיך לפנות את פחי האשפה הקטנים (הפחים העגולים בצבע שחור) שפינויים עולה כסף רב. משפחה המעוניינת במיכל אצירה גדול מ-240 ליטר יכולה לרכוש מיכל אצירה בן 360 ליטר. הפחים יוצעו במחיר מוזל בהרבה ממחיר השוק.  

 

קומפוסטר. טוב, לא כל כך נעים. כמי שמחזיק אחד בבית, אני מבקש לדווח שמקרוב הוא הרבה פחות נוצץ. בעצם, אולי הוא נוצץ אבל הזבובונים קצת מסתירים. בקיצור, יש לנו המון זבובונים בקומפוסטר. החלק הנחמד הוא כמובן כאשר פותחים את המכסה וחוטפים מכה של זבובים בפרצוף. לא יפה, אך אל יאוש, המומחים מייעצים ואנחנו לומדים לטפל בבעיה. הודלף לי שאפילו בגילון זה של א-לה כפר יש התייחסות לנושא, ואני מקווה שכל הנתקלים בבעיה ילמדו להתמודד. מה שחשוב, כמות האשפה באמת ירדה פלאים.  

**
 

סטף ורטהיימר נענה להזמנתי ובא לבקר במערכת החינוך בכפר. בא לבד, ללא מלווים. ביקרנו בבית ספר קשת, באשכול הגנים שקד ובחטיבת הביניים אמירים. הביקור תוכנן להימשך שעתיים. בבית ספר קשת הציעה סגנית המנהלת שנשמע את ילדי כיתה ב' שרים. הילדים היו בחזרות. הם שרו "את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק". היה מרגש. לא מתוכנן, אבל פתיחה טובה. בהמשך פגשנו את פרויקט המחשבים, ילדי כיתת חינוך מיוחד וילדים מכיתות שונות. סטף היה עדין ומקסים עם ילדי החינוך המיוחד, נוגע ללב. הביקור בגנים היה מוצלח כצפוי. הילדים העניקו לו עבודות ופרחים. בחטיבת אמירים נפגשנו עם תלמידים לשיחה על עיצוב המוצר. לסיום פגשנו את ט' בוגרים. ט' בוגרים הוא מיפעל חינוכי מפואר, הכיתה הראשונה בארץ מסוגה. התלמידים כבר בני 21 והשנה היא השנה האחרונה שלהם באמירים. שום דבר לא הכין אותנו לתלמידה אשר קמה לפתע ושרה "אם תירצו יהיה יצוא". זה היה נהדר. סטף קיבל מהכיתה תמונה בשם "מחווה לגוגן". התמונה צוירה על ידי אחת התלמידות בכישרון נדיר. 

*** 

לעניין אחר לחלוטין. סבלנו מאירוע אלימות בחטיבת אמירים. אני לא מוכן לקבל אלימות בכפר ורדים. לא בבתי הספר ולא מחוץ להם. לא נסבול כל אלימות פיזית בין ילדים ונוער. כל מקרה יטופל באופן מערכתי ובאפס סובלנות. למערכת החינוך, הפורמלית והבלתי פורמלית, יש כוח רב לטפל בכל מקרה ביעילות ואני אתן להן גיבוי מלא. שמתי בראש סדר העדיפויות את השמירה על תחושת המוגנות של קורבנות האלימות. גם במחיר פגיעה בזכויותיהם של הילדים ובני הנוער האלימים. המסר אינו שלם ללא טיפול. מערכת החינוך יחד עם מחלקת השירותים החברתיים יסייעו לפוגעים ולמשפחותיהם להתמודד ולהפסיק את ההתנהגות התוקפנית. 

*** 

החודש האחרון נדמה כמו סידרה מתמשכת של אירועים. הפנינג יצירה גלילית בפסח, יום השואה, יום הזכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה ויום העצמאות. כל אחד מהאירועים דרש תשומת לב, מחשבה, השקעת אנרגיה ומקצועיות. אנשים רבים עסקו באירגון כל אירוע. אני מבקש להודות לכולם. אני מודה במיוחד לתושיה, ציון, מוטי ועדנאן שיחד עם עובדי האחזקה טיפלו בכל האירועים גם יחד. נמשיך ללמוד ולנסות להשתפר. תודה רבה לתושבים שנתנו בנו אמון ובאו בהמונים. אין קהילה בלי קהל. 

בהמשך ישיר לאירועים פתח בית הספר קשת את ההצגה "מגש הכסף" לקהל הרחב. למרות הקור, באוויר הפתוח, למעלה מאלף צופים בני כל הגילאים צפו בהצגה שהייתה יוצאת מן הכלל בעיני. מעוררת מחשבה. בחירת בית הספר לפתוח את ההצגה לכולם הייתה טובה לקהילה ואני שמח על כך. 

*** 

לסיום שתי נקודות: דוח מבקר המדינה בנושא כפר ורדים התפרסם. הדוח יילמד ויעלה לדיון במועצה באחת מישיבות המועצה הקרובות.  

ביום שבת יש צעדה בכפר ורדים. 8:30 בצומת המפה. המסלול יפה מאוד וכולם מוזמנים. 

שלכם, 

סיון 

 

**בתמונה:
 

הצבת מיכל מיחזור נוסף, השבוע בכפר.  

צילום: הדס כרמונה