א-לה כפר 168 | עשור למרכז למוסיקה

עשור למרכז למוסיקה

חזרה לחדשות 

 

מרכז המוסיקה בכפר ורדים והתזמורת הנוער חגג עשור של פעילות מוסיקלית ומתכונן לפעילויות נוספות. זמן טוב לסיכום ביניים ואפילו בקשה קטנה לתרומה 

 

הדס כרמונה 

 

המרכז למוסיקה בכפר ורדים ציין עשר שנים של פעילות בקונצרט חגיגי של התזמורת. תזמורת הנוער של מרכז המוסיקה בניצוחו וניהולו של ראובן מלאך, ניגנה בקונצרט יצירות של מוסיקה ישראלית, מוסיקה קלה, מוסיקה מודרנית, מסרטים ויצירה מקורית מאת נגן התזמורת אוהד חן. את המופע הנחו תלמידי המרכז ואנשים רבים עלו לברך, ביניהם ראש המועצה סיון יחיאלי, אם של אחד מבוגרי המרכז למוסיקה ואם של תלמיד שעדיין לומדים במרכז.  

שני ילדים בני 12 עלו גם הם וברכו את המורה שלהם מבוגרי התזמורת. ד"ר זאב קלינסקי, נשיא מרכז המוסיקה מסביר על הקשרים בין התלמידים במרכז למוסיקה: "התלמידים הבוגרים הם מדריכים של הצעירים. מרכז המוסיקה הוא מקום שבו מתבצעת פעילות חינוכית וחברתית בלתי רגילה ומערכות היחסים בין הילדים הצעירים והמבוגרים הם של עזרה הדדית ושילוב. זה מאוד ייחודי. החיים בתזמורת לא קלים. להיות חלק מתזמורת זו עבודה קשה שדורשת מאמץ פיזי ומנטאלי גם בשגרה, לכן התלמידים הרגישו צורך לברך את המדריך שלהם ולהודות לו".  

בכל שנה ניגשים תלמידים מהמרכז למוסיקה לבגרות וחלק מהתלמידים נבחרים לשרת בתזמורת צה"ל או כנגנים מצטיינים. הכרה כזו מאפשרת לחייל ללמוד נגינה במהלך השירות הצבאי. ד"ר קלינסקי: "מבחינה מוזיקלית, דרישות הקבלה להיות נגן מצטיין מאוד גבוהות וזה מעיד על היכולת של הנגנים שלומדים במרכז, אבל יש סיפור יותר מעניין. אחד הבוגרים, שהוכר כנגן מצטיין והחל את שירותי הצבאי, הרגיש שהוא לא תורם מספיק לצבא כנגן, ולכן כעבור תקופת שירות הוא החליט לוותר על התנאים הנוחים להם זוכים נגנים מצטיינים ולהתחיל את המסלול מהתחלה כחייל בנח"ל. אלו ערכים שעליהם הילדים במרכז גדלים". 

במרכז למוסיקה לומדים כ-300 ילדים ונערים, ובתזמורת מנגנים 50 נערים מגיל 12 עד 18. המרכז למוסיקה משלב את פעילותו במערכת החינוך הפורמלית. תלמידי כיתה ג' לומדים חלילית ותלמידי כיתה ז' לומדים כלים על פי בחירתם. "פעילויות מסוג זה ובהיקפים כאלו מאפיינים עיר גדולה. אין לנו מה להתבייש יחסית לערים גדולות, אפילו תל אביב. המוסיקה בכפר ורדים משמעותית בחינוך הילדים".  

לתזמורת יש ניסיון רב בהופעות בחו"ל ובייצוג כפר ורדים והמדינה. היא הופיעה מול קהילות יהודיות ואחרות, בטקסי פתיחה של מכביות בחו"ל ובתחרויות שונות. בימים אלו התזמורת מתוכננת לפסטיבל מוסיקה שייערך באוסטריה ביולי. במהלך הפסטיבל התזמורת תופיע פעמיים ותשתתף בתחרות. הנסיעה לחו”ל, כמו פעילויות אחרות של התזמורת, כרוכה בעלויות שנופלות בעיקר על ההורים. “באופן שוטף רוב הפעילות ממומנת על ידי ההורים, המועצה עוזרת ותומכת במרכז המוסיקה, אבל הצרכים תמיד גדולים יותר. בשנים קדומות הצלחנו לגייס כספים אולם השנה זה הולך קשה. אנחנו מתעקשים שכל מי שרוצה לצאת ייצא ושהוצאות כספיות לא יהוו מגבלה. לדוגמה, יש לנו שש משפחות עם שני ילדים ולכן ההוצאה שלהם כפולה. אנחנו מחפשים עזרה כספית ועדיין לא מצאנו. מפעל כזה לא מתרחש מעצמו ואנחנו זקוקים לעזרת הציבור בתרומות, שיכולות להינתן גם דרך המועצה עבור מרכז המוסיקה".  

 

בתמונה: להיות חלק מתזמורת זו עבודה קשה. תזמורת הנוער כפר ורדים