א-לה כפר גיליון אוגוסט 170 | צפונבורי

הצפונבורי שהיה, השנה שתהיה

חזרה לחדשות

הצופים חזרו ממחנה הקיץ ומתכוננים לשנת הפעילות הבאה. ראש שבט עפר, מנחם מרגוליס, מסכם, מספר ומודה

השקט שהשתרר ברחבי הכפר בין ה-23 ל-31 ביולי לא נבע מגירוש או פינוי ילדי כפר ורדים. 350 חניכי שבט עפר יצאו ליער הזורע למחנה הקיץ, שנמשך בין תשעה לארבעה ימים, בהתאם לשכבת הגיל. בנוסף אירחו חניכי השבט 65 ילדים מכיתה ג' שבאו ליום כיף וטעימה של צופיות ביער, לקראת השנה הבאה בה יצטרפו לשבת. זו השנה הרביעית שאנחנו מפעילם לאורך כל השנה באופן קבוע קבוצה של ילדים עם צרכים מיוחדים. שבעה מהם יצאו למחנה הקיץ למשך שלושה ימים. השילוב של הילדים בפעילות השוטפת בכלל ובמחנה בפרט מהווים מבחינתנו הישג אדיר, וממלאים את כל ילדי השבט בתחושת כבוד וגאווה.
המחנה התאפיין השנה באווירת הנינוחות והרוגע ששררה בקרב החניכים. המחנה התנהל באופן מלא על ידי חניכי השכב"ג, שעשו עבודת הכנה ארוכה ויסודית לקראתו. הימים חלפו במהירות והיו גדושים בפעילויות שונות ומגוונות לאורך כל היממה. השבט בנוי מחניכים שמחלטים ומנהלים את עצמם באופן דמוקרטי ועצמאי. מכיוון שכך, ברור שלהצלחה של מחנה הקיץ אחראים חברי השכב"ג, שמשקיעים ימים ולילות כדי להגיע לתוצאות כאלו.
אני מבקש להודות בשם החניכים והוריהם למדריכים, שעושים עבודת קודש עם החניכים, לרשג"דים שמלווים את צוותי ההדרכה ואת החניכים, ולפעילים שאחראים על כל המעטפת והפעילות שמעבר להדרכה הישירה. מעל כל אלו נמצאים המרכזים הצעירים, שלמעשה מהווים את הפורום המצומצם שמוביל את כל השבט אחריו.
במהלך המחנה התקיים טקס מרגש, בו נפרדו חניכי השבט מהשמיניסטים שסיימו תשע שנות חברות בשבט עפר. מתוך 12 הבוגרים, עשרה הולכים לשנת שירות, וזו סיבה לגאווה.
מחנה הקיץ משמש נקודת שיא וסיום של שנת פעילות עשירה. שבט עפר מונה 450 חניכים מכיתה ד' עד י"ב, ופועל באופן קבוע בימי שלישי ושישי. בנוסף לפעילות השוטפת יוצאים הילדים במהלך השנה לטיולים בני יום עד חמישה ימים. במהלך השנה עוברים החניכים תכנים והעשרות בהתאם לגילם. ילדי ט' עוברים לאורך כל השנה תכנים הקשורים להדרכה ומוכשרים להיות מדריכים. בתחילת יולי יצאו 34 חניכי ט' לקורס הדרכה מסכם שנמשך חמישה ימים, במהלכו הוסמכו להיות מדריכים. רובם ידריכו כבר בשנה הבאה, ונאחל להם הצלחה בהמשך.
כמו כל שנה, גם השנה חיפשתי גוף שיממן את רכישת החולצות שחולקו לילדים. תודה גדולה למרקט זול הווארי על התרומה היפה לרכישת החולצות.
על מנת שהשבט יוכל להמשיך בפעילותו השוטפת, חשוב שאנחנו ההורים וכל הגופים שעוטפים את השבט ידאגו לצרכי השבט ולהמשך התפתחותו.

מנחם מרגוליס
ראש שבט עפר

בתמונה: חניכי השבט בצפונבורי, במסדר סביב סמל הצופים
צילום: אמיתי פוקמן