א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

חזרה לורדה ומדורים

סוף הקיץ, יודעים את התשובה
המודל של סיירת ההורים הוכיח את עצמו l פתיחה מצוינת לשנת הלימודים חגיגה ברוב עם l והידברות במקום התדיינות משפטית

כבר סוף הקיץ והחופש הגדול הסתיים. בתחילת הקיץ, טרם החופש, חווינו מספר רב יחסית של ארועי ונדליזם ואלימות שהעלו את החשש כי אנו עומדים בפני גל עכור. למרבה השמחה לא כך היה. ניתוח ארועי הקיץ מעלה כי נקטנו בפעולות הנכונות. שילוב של יד קשה, מעורבות של כלל המערכות ושיתוף פעולה עם ההורים עשו את שלהם ובכפר ורדים עברנו קיץ מהשקטים שידענו. ההחלטה לבסס את סיירת ההורים על "שלד סדיר", קרי - דורון כדורי, הוכיחה את עצמה. דורון דאג להפגין נוכחות גם באותם מקרים בהם נבצר מההורים המתנדבים להגיע.
אני רואה במודל הזה מודל נכון לפעילויות רבות בישוב. פעילויות מתמשכות בהם לאי התייצבות ייתכנו השלכות קשות. אני מודה להורים הרבים שהתנדבו, לקרן קליין הנהדרת שריכזה הכל בהתנדבות וכמובן לדורון כדורי ולתושיה שעשו לילות כימים.
הייתה לנו פתיחה מצויינת של שנת הלימודים. נרשמה תקלה מז'ורית אחת: הקשר שלנו עם ההורים בנוגע לשעות הפתיחה והסגירה של בתי הספר. נלמד אותה ונפיק לקחים. מלבד זאת נרשמה הצלחה רבתי. צוותי החינוך עבדו קשה במהלך הקיץ והכינו את שנת הלימודים. הם עשו עבודה טובה ואני מודה להם על כך מאוד.
הגנים אימצו את אופק חדש ויהיו האשכול הראשון במחוז צפון מחוז באופק חדש. ידענו על כך מאוחר מאוד, רק בסוף יולי. טלי קרן עם השקט שלה הכינה את הצוות. מבחוץ הכל נראה כל כך קל, מישהו עבד קשה מאוד כדי שזה יראה קל!
בית הספר קשת בשנה השנה של אופק וכבר רואים תוצאות. רואים גם את המוטיבציה של ענת והצוות, משהו נכון וטוב קורה שם!
חטיבת הביניים אמירים עוברת מהפך. שרון מובילה גם אופק חדש וגם כתו"ם וגם חינוך אישי. זו חטיבה אחרת משהכרנו. יותר שעות לימוד, טכנולוגיה, הוראה פרטנית. החטיבה על מסלול המראה עם מנועים רועמים. איזה יופי!
עד כאן מה שמתבקש מראש מועצה לכתוב על מערכת החינוך אבל אני מבקש להוסיף משהו אישי: מערכת החינוך בכפר היא בבת עיני. אני שמח להשקיע בה הרבה והלוואי ויכולנו יותר.
אנחנו, הקהילה, שותפים למערכת החינוך. לא תמיד אנחנו יודעים לשמור עליהם, על המנהלות ועל המורים ולדאוג שיהיו מוגנים מאיתנו. לא פעם קורה כי טון הדיבור, של חלק מהקהילה, בדיאלוג עם מערכת החינוך, הינו בלתי נסבל. אנחנו צריכים לשנות זאת. לשנות ולודא כי אנו מעצימים את המערכת ולא מחלישים אותה. זו חייבת להיות מטרה מרכזית של כולנו השנה, להעצים.
חגיגות 25 שנים לכפר ורדים נחגגו ברוב עם, במספר אירועים קהילתיים. "המופע המרכזי" שקטק התקיים ביום חמישי בערב. סטף ורטהיימר נענה להזמנתי ובא לחגוג איתנו. למרות שאין טבעי מזה, התרגשתי מבואו. גם המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום בא ובירך. "שקטק" הופיעו במופע איכותי ותרבותי המתאים לכל קשת הגילאים. כיוון שביום העצמאות עלויות המופעים הן גבוהות פי כמה מבכל שאר ימות השנה, קיימת החלטה במועצה לא להזמין אומנים מבחוץ ולהתבסס על כוחות מקומיים. דווקא בתחילת חודש ספטמבר כששוק האומנים חלש - יכולנו בעלות נמוכה יחסית להזמין מופע חיצוני טוב ואיכותי.
החגיגות המשיכו בשלל הפעילויות של שבת בבוקר ונסתיימו בהפנינג ספורט אתגרי.
המון תודות למתנדבים הרבים שעשו את ההפנינג של שבת בבוקר כה מוצלח. אנשי הבית הירוק, גלריה טל, הספריה, מועדון 50+. כולם נרתמו, כולם סייעו. מרגש במיוחד היה לראות את האומנים בצומת המפה ובכיכר 8 תורמים לקהילה בלי סוף מזמנם, ממרצם ומכשרונם הרב. תודה רבה לכולם על המאמץ.
חברת פרטנר הודיעה לבית המשפט כי תסיר את האנטנה ברחוב לוטם בתוך 50 יום. הם נענו לבקשתי למרות שעצרתי את הקמת מתקן הגישה הזמני במחסני המועצה. תמ"א (תכנית מתאר ארצית) 36 מתירה התקנת מתקני גישה בבתים ללא צורך באישור מהועדה המקומית לתכנון ובניה או הרשות המקומית. היועץ המשפטי לממשלה הוציא הנחיות ותיקף את הרשאות תכנית המתאר. המשמעות היא כי הדרך היחידה להמנע מחשיפה למתקני גישה בבתים היא להגיע להסכמות עם חברות הסלולר על אנטנות מרכזיות המרוחקות מבתי התושבים. צריך להבין כי מתקן גישה הוא אנטנה לכל דבר ולדעתי זהו אינטרס ציבורי למנוע הקמת מתקני גישה באזורים המאוכלסים.
אנו נחזור ונקיים דיון ציבורי בשיתוף מומחים מטעמנו, מטעם חברות הסלולר וכל מי שהציבור יבחר לשתף. הדיון יעסוק בשאלה מהו מרחק מתקבל על הדעת מאנטנה סלולרית ומהי רמת הקרינה שאנו מוכנים לחיות עימה. אני מחייה מחדש את הדיון הציבורי למרות שבפעם הקודמת לא זכינו להשתתפות ערה מצד הציבור. הפעם, אני קורא לכולם להשתתף. ההחלטות שיתקבלו מחייבות.
הדיון בעתירה המנהלית נגד המועצה נגמר בהסכמות. אני שמח כי הדיון בנושא מבני ציבור בכפר ורדים חוזר לזירה הציבורית, שם לדעתי מקומו. הקהילה הדתית הקטנה בכפר חשה רדופה ומנודה. למרות שלדעתי אין סיבה אמיתית לכך אני רואה לעצמי חובה לנסות וליישר את ההדורים. לרפא את הפצעים.
ערב ראש השנה אני מברך כולנו בשנה טובה ומבורכת. תיכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.
שלכם,
סיון