א-לה כפר גיליון ספטמבר 171 | שחררו את השצפ"ים הכבושים / טוביה ארז

שחררו את השצפ"ים הכבושים / טוביה ארז

חזרה לחדשות


זה לא כ"כ נעים לראות בוסתן סגור

טוביה ארז, חבר תנועת "כפר ורדים ירוק", לא מצא פתח בגדר לבוסתן שאמור להיות שטח ציבורי פתוח, ומגיש מאמר שני הקורא להחזרת השטחים הללו לציבור


מעודד מטלפונים של תושבים אשר קראו את המאמר בגיליון הקודם על שצפ"ים (שטחים ציבוריים פתוחים) כבושים, יצאתי חמוש במפה ומצלמה ומלווה ע"י תושבים וחברים למסע חיפושים (קל) אחרי השצפ"ים הכבושים המפוזרים ברחבי הכפר.
לא הרחקתי לכת ונתקלתי בבוסתן ביישן מתחבא מאחורי קיר גדר ונמוך מהמדרכה במטר או שניים. בירור מהיר במפה הבהיר כי כל הבוסתן החביב הזה נטוע בתוך שצ"פ הנמצא מדרום לפינת הרחובות הדס וחצב. ניסיון שלי לרדת לבוסתן מהרחוב לא צלח. השצ"פ/בוסתן מוקף בגדר אימתנית לכל אורכו וגם אם הייתי רוצה לדלג מעל הגדר אזי אין בנמצא שום גרם מדרגות המוביל מהרחוב לשצ"פ.
דגם הגדר הוא כדוגמת כל גדרות הבטיחות ברחובותינו ומכאן עולה החשד כי את הגדר הקימה המועצה (או החברה לפיתוח) ובעשותה כך שכחה לפתוח פתח למעבר ולבנות גרם מדרגות שיאפשר גישה נוחה לשצ"פ.

שצפ"ים גם לכלבים
בשבוע שעבר פנה אלי שוקי (הכלב) בתלונה: "לפני 8 שנים אמרת לי, בוא נעזוב את העיר, הצפיפות והמכוניות. תפסיק להיות סגור כל היום בבית, נעבור לטבע, לכפר הורדים, שם תוכל לרוץ חופשי, לשחק עם כלבים אחרים ולרדוף אחרי שפני הסלע. ההבטחות שלך התקיימו בדיוק כמו ההבטחות שלך לתלות לפני 8 שנים את המדף במקלחת. כל היום אני סגור בחצר, לא פוגש חברים, מדבר איתם רק מאחורי הגדר וכאשר אני רוצה לצאת לטיול קושרים אותי תוך כדי איומים, כי אם לא תתנהג יפה יבוא מוטי ויתפוס אותך. גם אני משלם ארנונה וגם לי מגיעים תנאים. למה לא בונים לי (כמו בת"א) גינה רק לכלבים ובעליהם. שם אני אוכל לרוץ ולשחק עם החברים שלי ואולי אפילו לתת לסאן ברנרדית שגרה בהמשך הרחוב לתפוס אותי".

בתמונה: בוסתן ביישן מתחבא מאחורי קיר גדר. פינת הרחובות הדס וחצב