א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | טור אישי - אייל כץ

טור אישי - אייל כץ

חזרה לורדה ומדורים

למה החלטתי לחזור בתשובה

בחגים האחרונים הבנתי כמה יהיר, מתנשא ובלתי מתחשב הייתי, שלא ידעתי להעריך את מה שהיה לי, ושגם עקרונות מקודשים צריך לבחון מידי פעם

זה מתחיל בערך שבוע לפני ראש השנה ומסתיים בערך יום אחרי שמחת תורה: מבול של מסרונים ואי-מיילים עם ברכת שנה טובה ומאושרת, צום קל, חתימה טובה, גמר חתימה טובה, חג שמח, ומה לא. למסרונים יש תכונה להיתקע עקב העומס ולהגיע מתי שנוח להם, מה שגורם לסלולר לרטוט ולצווח את האות המעצבן גם בשלוש בבוקר. המיילים, מצידם, מכילים לעתים קרובות קבצים מגניבים עאלק, של פרפר מאויר שר בקול צפצפני שנה הלכה שנה באה. הנושא הוא כמובן "שנה טובה ממיקי, רמקולים חובה!!!!".
עניין מעיק, אין ספק. ההפצצות על המייל מפריעות לעבוד, הודעות ה-sms מביאות את החלסטרה, והתוכן, באמת אל תיפגעו כל מברכיי, לא מצטיין במקוריות יתרה. שנה טובה לכל משפחתך, שנת בריאות, אושר ועושר, שנה של הגשמת משאלות והמון אהבה - ובכן, חברים, לא משהו הטקסט הזה.
אבל הכי מטרידה היא העובדה שאין בהודעות הללו שום דבר אישי. קיבלת ברכה? זה ממש לא אומר שהשולח חשב עליך הרגע ומיהר לאחל לך את כל הטוב והשפע שבעולם. זה בסך הכל מעיד שאתה נמצא באיזו רשימת תפוצה שלו, ובזכות פלאי הטכנולוגיה הוא מנסה לצאת גדול. לפחות שתיים מהברכות שקיבלתי השנה היו מאנשים שאני משוכנע שאין בכוונתם לאחל לי זאת, ואילו רק נזדמן להם היו מסדרים לי בדיוק את ההפך.
כאיש עקרונות, ברור לי לגמרי שאני לא משתתף בחגיגה. כשאני רוצה לברך מישהו אני מרים אליו טלפון, אומר שנה טובה, וגם מספר לו על הסתייגותי האידיאולוגית מההודעות ההמוניות, רק שבאופן הרבה יותר חפרני ממה שאתם סובלים כרגע. בשנים מסוימות שקלתי אפילו צעד נוסף אחורה, רק שלא הצלחתי למצוא שנות טובת שיהיו לטעמי.
ולמרות העקרונות הנוקשים, עדיין נותרה דילמה: להשיב או לא להשיב לזרם המברכים? נכון, רשימת תפוצה וכל זה, אבל חלקם בטח מחבבים אותי קצת, לא? ואולי לא מקורי האיחולים שלהם, אבל זה מכל הלב, הם בפירוש כתבו! ובטח כולם עונים להם ורק אני לא, מה הם יחשבו עליי? אין לי הזדמנות לפרוש את משנתי הסדורה באוזני כולם, והם בטח יחשבו שאני סתם שמוק שלא עונה להם.
התלבטות קשה, נכון, אבל לאחר מחשבות עמוקות החלטתי להיצמד לעקרונותיי: לא רק שאני לא שולח, אני גם לא עונה!
אבל רגע, מה עם יש איזה הודעה או שתיים שבכל זאת נשלחה אליי באופן אישי, והיא איננה חלק מרשימת תפוצה? איך מבדילים? טוב, זה פשוט. באי-מייל אתה יכול להבחין מיד. גם המתוחכמים, ששותלים את שם הנמען בגוף ההודעה, לא יכולים להסוות את העובדה שההודעה נשלחה לרשימת תפוצה. במסרוני הסלולרי זה קצת יותר מורכב, אבל גם כאן לא צריך להיות שרלוק הולמס כדי לזהות בסבירות גבוהה הודעה המונית:
אין בברכה שם או לפחות התייחסות אישית (מקווה שמצב הלומבגו השתפר, נניח).
הברכה מתאימה לנשואים ולרווקים כאחד, עם או בלי ילדים (לך ולמשפחה - הודעה המונית; לאשתך ולילדים - או אישית או מישהו שהפריד הודעות, או סתם המונית שנשלחה על ידי אהבל; למיכל, אחינועם ואיתן - כנראה באמת אישית).
הברכה מתאימה לזכר ונקבה (לך, אותך, שלך - המונית, שתצליח במעשיך ותראה ברכה בעמל ידיך - סיכוי סביר לאישית).
הנוסח כללי ומתאים לכל אחד (שיהיה לך רק טוב - המונית, שתצליח סוף סוף להיפטר מהכרס - מעצבנת, אבל כנראה אישית).
אז הנה, החיים שלי מסודרים. יש לי עקרונות, אני מספיק חריף כדי להימנע ממבוכות, וסליחה, אינני משתתף בכל החגיגה המטופשת הזאת. רוצים לברך אותי? טלפנו!

הספין
במהלך סוכות יצא לי לדבר על הנושא. "יצא לי", למען האמת, זה ניסוח סלחני במקצת. נכון יותר לומר טחנתי את המוח לעוד שני קורבנות שהסכימו להקשיב לי ואפילו הגיבו. אחד, כרגיל כמעט, התווכח וטען שזה דווקא נחמד. השני הפתיע: אני בכלל לא קיבלתי הודעות כאלה. הוא ניסה להישמע אגבי, כמציין עובדה חסרת משמעות, אבל השבר שבקולו הסגיר את צערו העמוק. חודש שלם של חגים עובר בלי מייל אחד לרפואה שמאחל לאיש שנת אושר ועושר. גפילטע-פיש, קרעפלך, ארוחה מפסקת, רימונים וכנפיים על האש מחליקים אל קיבתו בסך, והסלולרי שלו לא משמיע צפצוף עליז אחד של חג שמח לך ולכל משפחתך. לא טרגי? איך יתמודד אדם כזה עם תחושת הבדידות? מה, אין איש בעולם שחושב עליו? אפילו סוכן הביטוח שלו מתעלם?
באחת נסדקה התיאוריה שלי. אשריי, זכיתי למבול מברכים. אולי אינטרסנטים, אבל לכבוד הוא לי להיות ברשימת התפוצה שלהם. ואני והעקרונות שלי? אכן, שמוק. מילא, אל תשלח בעצמך, אבל לפחות תענה לאלה ששלחו לך. אז בשנה הבאה, וזו החלטה חגיגית, אני חוזר בתשובה אל כל מברכיי.
ועד אז, אני מנצל במה צנועה זו ופונה אל כל מי ששלח לי הודעת sms או דואר אלקטרוני: תודה, וחג שמח גם לכם! שתהיה שנה טובה, שנת אושר ועושר והצלחה בכל מעשה ידיכם!

בתמונה: sms קולקטיבי