א-לה כפר גליון אוקטובר 172 | בבלון עם דורון

בבלון עם דורון

חזרה לחדשות

כוכב העבר דורון שפר מסביר מה הביא אותו לאמן ילדים מכיתה ו' בכפר ורדים: יישום תוכנית להקניית ערכים ודרך ארץ למאמנים ולשחקנים.

אייל כץ

יום ראשון האחרון, כפר ורדים. בבלון הכדורסל המרופט, עם זרקורים שבקושי מאירים אבל או-הו, איך שהם מסנוורים, מול עיניהם הכלות של שני הורים ועיתונאי אחד, מתקיים אימון כדורסל שיגרתי של ילדים בכיתות ו'. מאמן אותם בחור גבוה עם כובע מצחייה מופנה לאחור, שמדבר בשקט, ובגדי הספורט שלו נראים פשוטים, על גבול המרושלים, מול המדים המתוקתקים של הילדים. הוא מעביר את ההוראות בשקט, פה ושם מדגים הטעיית גוף ותועה ללא כדור, ובאופן כללי אין באפיזודה הזאת שום דבר שמצדיק התייחסות עיתונאית. רק שלמאמן עם הכובע מצחייה קוראים דורון שפר.
אם מישהו היה מתאר את התמונה הזו לפני כמה שנים, היה מן הסתם נשלח להסתכלות, או לחילופין מתבקש להמליץ על המשקה שזה עתה לגם. שפר, מגדולי הכדורסלנים של ישראל בכל הזמנים, אמור היה עכשיו להיות בשלהי הקריירה, או לאמן בקבוצת ליגת על. אלא שאישיותו המורכבת וסיפורו המיוחד הביאו אותו למושב אמירים ולבלון המיתולוגי של כפר ורדים.
למי שלא זוכר, כמה הישגים וציוני דרך מהקריירה של שפר: אליפות היסטורית בישראל עם גליל עליון ב-1993, שלושה תארי "ביג איסט" עם מכללת קונטיקט בארצות הברית כולל תואר אישי כ"רוקי השנה" של ליגת המכללות, ארבע אליפויות במדי מכבי תל אביב, פרישה מתוקשרת מכדורסל בשנת 2000, התמודדות עם מחלת הסרטן, חזרה לכדורסל, מעבר להפועל ירושלים וזכייה היסטורית בגביע היול"ב (השני בחשיבותו באירופה).
לפני כשנה פרש סופית מכדורסל ועבר להתגורר באמירים שבגליל. כיום הוא חי במושב עם אשתו טליה וארבעת ילדיו (הקטן בן חצי שנה), ומזה זמן שהוא בתהליך של חזרה בתשובה.
בשלב זה שפר מעדיף שלא להתראיין בשיחה חופשית, ועונה על השאלות בכתב, "כי חשוב לי לדייק".
 

- אתה נהנה?
"משתדל להיות שמח בחלקי".
- למה אתה מתמקד דווקא בגילאים הצעירים? לא מעניין יותר ותחרותי יותר לאמן נוער?
"אני לא מתמקד רק בגילאים הצעירים. עיקר העשייה ושיתוף הפעולה שלי עם כפר ורדים הוא לשם יישום תוכנית להקניית ערכים ודרך ארץ למאמנים ולשחקנים מכל הגילאים. התוכנית מבוססת על 'ערכים בספורט', פרויקט של אנשי ספורט וחינוך בירושלים שאני לוקח בו חלק. התוכנית אמורה לצאת לפועל בשבועות הקרובים בכפר ורדים ועיקרה לטפח בקרב המאמנים והשחקנים ערכים של סבלנות, כנות, ענווה, אחריות וכבוד לזולת. המטרה היא להשתמש בכדורסל כאמצעי להשפיע, ולתת כלים למאמנים ולשחקנים שיאפשרו להם לשפר את יכולת האימון והמשחק שלהם ובעיקר להיות לבני אדם טובים יותר".
 

- מדברים על "בנייה לטווח ארוך", "יסודות מגיל צעיר" וכן הלאה. אתה בונה על אימון בכפר ורדים לעוד הרבה שנים?
"לתוכנית פוטנציאל להמשיך ולהתממש בטווח הארוך, וישנן כוונות כאלו, ובאותה נשימה אנחנו מתקדמים צעד צעד, או אם תרצה, צעד וחצי צעד וחצי".
 

- בכלל, אחרי כל מה שעשית בכדורסל - אליפויות בישראל, זכייה בגביע יול"ב, זכייה בביג איסט, פיינל פור באירופה - הבלון של כפר ורדים יכול לרגש אותך?
"מאמן או ילד שבסוף השנה יהיו קצת פחות לחוצים, כעוסים ומתוחים, ובמקביל יתמודדו עם המשחק והחיים בצורה קצת יותר בריאה, סבלנית ומאוזנת, מהווים עבורי ניצחון יותר גדול מכל ניצחון שנוכל לנצח במגרש".
 

- האם זיהית כישרונות יוצאי דופן בין מהשחקנים שמתאמנים אצלך?
"כן. ועוד ארוכה הדרך".
 

- פרט לכפר ורדים, מה עוד אתה עושה בימים אלה?
"חי בארץ הגליל, בעל, אבא ל-4 ילדים, לומד תורה, מקיים מפגשים בנושא סיפור חיים ובעיקר, כמו שציינתי, משתדל להיות שמח בחלקי".
 

- אני מבין שאתה בתהליך של חזרה בתשובה. איך, אם בכלל, משתלב האימון בכפר ורדים בתהליך?
"חיים של תשובה וחיים של תורה מבחינתי יכולים ואמורים להשתלב בכל מקום וכל הזמן. התורה מבחינתי היא כלי, מעיין נובע של חוכמה, שאם משתמשים בו בתבונה, נותן שפע של עצות ודרכים לחיות את החיים בצורה בריאה, שמחה ומאוזנת יותר, גם בבלון של כפר ורדים".

בתמונה: שפר באימון. לשמוח גם בבלון של כפר ורדים