גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | תאגיד המים

תאגיד המים: חבלי לידה קשים

חזרה לחדשות

בעיות כספיות, טעויות בחיוב התושבים, קריאות למרד תשלומים, ביקורת על התנהלות לקויה ואפילו קריאות לפירוק. תאגיד המים והביוב "מעיינות זיו" המשותף לכפר ורדים, מעלות תרשיחא, שלומי וכסרא סמיע, התחיל את דרכו ברגל שמאל

עידוא דגן

תאגיד המים והביוב "מעיינות זיו" נכשל בינתיים בתפקידו. כך טוענים מרבית חברי המועצה המקומית כפר ורדים במהלך ישיבת מועצה שהתקיימה לאחרונה. מדבריהם של ראש המועצה ושל חברי מועצה נוספים מצטיירת תמונה קשה, על פיה התאגיד מתקשה לתפקד ואף מצוי בבעיות כספיות.

התאגיד הוקם לפני כחצי שנה והוא משותף לארבע רשויות: מעלות תרשיחא, כפר ורדים, שלומי וכסרא סמיע. התאגיד הוקם מכוחו של חוק חדש משנת 2001, על פיו יש להעביר את תחום המים מרשויות לתאגידים, ולנהל את משק המים כמשק סגור. המעבר התרחש במקביל להטלת היטל הבצורת, מה שבוודאי לא סייע לתאגיד המים הצעיר.

חיובי יתר

בישיבת המועצה של כפר ורדים הצטיירה תמונה קשה. התאגיד, על פי הדוברים, מתקשה לעמוד בתשלומים להם הוא מחויב, ובחשבונות המים שחולקו לתושבי כפר ורדים יש חיוב יתר כמעט גורף (לכל מי שיש לו גינה). אגרת הביוב חושבה בטעות על כל צריכת המים, כולל מכסת ההשקיה בגינות. המים שיועדו להשקיה לא אמורים להיכלל בחישוב אגרת הביוב, שכן הם מחלחלים באדמה ולא מסולקים באמצעות מערכת הביוב. חיוב היתר יכול להגיע ל-150 ואף ל-200 שקלים למשפחה.

סיון יחיאלי, שבתחילת דרכו של התאגיד בירך על המהלך וציין את יתרונותיו הרבים, גם בתחום השירות לאזרח, אמר בישיבה: "משהו בתאגיד הזה לא קרה כמו שצריך. התאגיד עשה טעות ואנחנו לוקחים על זה אחריות. עלינו לבדוק בזהירות את חשבונות המים שלנו. בחודש הבא התושבים יקבלו זיכוי בגובה הפער בחשבונות הקודמים".

עוד לפני ישיבת המועצה קראו תושבים רבים למרד תשלומים, בטענה שהחשבון מוטעה, ולא ניתן היה לשלם את הסכום הנכון, לגביו אין מחלוקת. ורדה טליסמן ואייל שמואלי הם הדירקטורים בהנהלת התאגיד מטעם כפר ורדים. לדבריהם, על אף התראותיהם בנוגע למתרחש בתאגיד, לא ניתן היה למנוע את ההתדרדרות.

בנוסף מתמודד התאגיד עם דליפה מתמשכת בקו מים אזורי, חלו טעויות בחישוב מכסות המים למשפחות של 5 נפשות ומעלה, ולמרות ההצהרות על מוקד טלפוני מאויש 24 שעות ביממה, נציגי השירות של התאגיד אינם זמינים כל הזמן וקבלת קהל יש רק בימים מסוימים בשבוע.

יעקב זיו התרעם על שירות גרוע של התאגיד לציבור, ועודד נוריאל הוסיף: "אנחנו מכירים את התאגיד. נתפרו פה תהליכים מאחורי הקלעים שלא היינו שותפים להם. לצערי, אנחנו לוקחים חלק בהתנהלות לא תקינה, ומחר בבוקר נצטרך לומר שאנחנו לא מעורבים יותר בתאגיד. יושב שם יושב ראש מועצה שעושה בתאגיד כבשלו, שליט יחיד. אנחנו צריכים להציב קווים אדומים לתאגיד".

גם בעיריית מעלות יודעים להגיד כי ישנה סבירות גבוהה לנפילתו של התאגיד, לאור ההתנהלות עד כה. מקור בעירייה מסר כי יתכן שהתאגיד, שזה עתה קם, לא ישרוד את קשיי הלידה, ויצטרכו למצוא פתרונות נוספים.

בלי קשר, בינתיים לא חויבו תושבים בהיטל הבצורת, ובחשבונות הקרובים עלולים חלק מהתושבים לשלם אלפי שקלים.

הצטרפנו לאשכול האזורי

באותה הישיבה הועלתה הצעה להצטרפות מועצת כפר ורדים לתאגיד הוולנטרי החדש שהולך ומוקם באזורנו, אשכול אזורי גליל מערבי". האשכול מרכז כיום שמונה רשויות: מעלות תרשיחא, תפן, מעלה יוסף, כסרא-סמיע, כפר ורדים, מטה אשר, חורפיש ושלומי. בשמונה הרשויות מתגוררים כ-80,000 תושבים.

האשכול האזורי הוקם כדי לחסוך למועצות עלויות של הטמנת פסולת, לפתח מקורות אנרגיה חלופית, פינוי אשפה, גיזום וריסוס, מתן פתרונות תעסוקתיים, הקמת אקדמיה לספורט בראשות גברי לוי ופיתוח תחומים נוספים באזור כמו חינוך ותרבות. בנוסף ניתן יהיה להתנהל כגוף אזורי גדול מול משרדי הממשלה השונים. מטרת הדגל של האשכול היא הקמת אזור תעשייה אזורי משותף, שיקום מצפון לתפן וישרת את כפר ורדים, תפן, כסרא-סמיע ופקיעין, והשגת מעמד של אזור בעדיפות לאומית א'+.

כל ראש מועצה מכהן כדירקטור באשכול, כלומר לכל רשות נציג אחד ללא מפתח גודל. לאשכול האזורי מונה מנכ"ל, אריק מויאל, 34 (ראה תמונה) בוגר יחידה מובחרת ובעל רקע ניהולי מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל בעבודה צמודה לשר דאז, שמעון פרס. מויאל הוא עורך דיון עם תואר שני במשפטים, בהתמחות לתאגידים. לאחר שהציג את הפרזנטציה לחברי המועצה שנדרשו להצביע על הצטרפות כפר ורדים לאשכול החדש, בעלות שנתית של 20 אלף שקלים, נשמעו קולות שונים בקרב חברי המועצה. הם הצביעו על בעיות טכניות בתוכנית של האשכול, ועוד עניינים משפטיים בנוגע למניות המועצה באשכול. אך למעט עודד נוריאל, שנשאר בדעת יחיד, כל חברי המועצה הצביעו בעד הצטרפות כפר ורדים לאשכול האזורי. נוריאל, שהתנגד למהלך, הציע לשכור את שירותיו של מויאל כלוביסט המועצה במשרדי הממשלה: "אמנם אנחנו מנסים להציג גודל משמעותי מול משרדי הממשלה, אבל, כפי שלמדנו, הכי חשוב זה מיהו ראש הרשות".

שינויים בהיטלי השבחה

נושא נוסף שעלה בישיבה הוא שינויים במס ההשבחה ובתב"ע (תוכנית בניין עיר). אחד השינויים הבולטים: מעתה לא צריך לשלם מס השבחה עבור ממ"ד. חברי מועצה טענו כי יש צורך חיוני להסביר לתושבים את העלויות החדשות וניואנסים שונים, כמו המיסוי במקרים של הקמת פרגולה, או הרחבת הבית, וההבדלים בין הערכת השמאי לסכום שנלקח בפועל לצורך החישוב. ראש המועצה, סיון יחיאלי, סיכם את הדיון בנושא בגישה פרקטית: "תושבים, גשו לוועדה לברר את זכויותיכם מפני שחלו שינויים בחוק. כל מי שעומד לבצע שינוי בביתו, או שמעוניין למכור, שייגש לברר בוועדה".

אריה ברן מונה לאיש קשר עם ועד בית הכנסת  

 

ישמש כנציג המועצה וידאג לקיום מתווה שניסחה המועצה. תרעומת בקרב הקהילה הדתית

אייל כץ

בישיבה טעונה, שהתקיימה באמצע חודש אוקטובר בהשתתפות תושבים דתיים וחילוניים, החליטה מועצת כפר ורדים למנות את אריה ברן כ"איש קשר מטעם המועצה לתקשורת עם ועד בית הכנסת".

ברן, ראש המועצה לשעבר, יצטרך לדאוג לקיום מתווה לתפעול בית הכנסת, על פיו "בית הכנסת המרכזי הוקם על ידי המועצה כמבנה ציבורי בבעלות המועצה ותפעולו הינו באחריות המועצה". סעיף משמעותי נוסף במתווה: "ועד בית הכנסת ייבחר מבין מועמדים תושבי הכפר ויוכלו להשתתף בבחירתו כל תושבי הכפר".

לקבלת ההחלטה קדם דיון בהשתתפות חברי מועצה ותושבים חילוניים ודתיים. תושבים דתיים טענו כי ונדליסטים מחבלים פעם אחר פעם בחוט העירוב, והמועצה לא עושה די כדי למנוע את התופעה, וקבלו על יחב מנוכר באופן כללי מצד המועצה, מאז הבחירות האחרונות. אחד הדוברים טען בלהט: יהיה כאן עירוב ויהיה מקווה אם תרצו או לא תרצו. אחרים הגדירו את החשש מהתחרדות הכפר כפחדים נטולי בסיס, ששבים ועולים אחת לכמה שנים ללא כל הצדקה.

מנגד, טענו תושבים חילוניים וחברי מועצה כי בכפר מתקיימת פעילות עניפה של החזרה בתשובה, כשבמיוחד "מתלבשים" על אנשים חלשים או כאלו המצויים במשבר אישי. עוד טענו, כי קיים ניסיון אמיתי לשנות את צביונו של הכפר ולהפוך אותו לחרדי, כשמאחורי הניסיון עומדים ארגונים עתירי ממון וכוח. מאיר גרינפלד קרא לציבור הדתי להפסיק לספק תעסוקה לשלמה גולדפרב ולעמיחי מרינובסקי.

למרות המתח, נשמרה באופן כללי תרבות הדיון, אך לעתים הדבר דווקא חידד תכנים קשים. המינוי של ברן, שלדברי סיון יחיאלי נועד "להחזיר לקהילה דיאלוג ענייני", התקבל בעיקום אף. "זה כאילו שמו עלינו מפקח", אמרו אנשים בקהילה הדתית. "הפעילות בבית הכנסת הייתה מאז ומעולם פתוחה לכולם ומכל הלב. תמיד פעלנו בשיתוף פעולה עם ראשי מועצה ופתאום יש לו נציג שיעמוד לנו על הראש".

 

בתמונות:

 

אריק מויאל, מנכ"ל אשכול גליל מערבי

אריה ברן, איש קשר עם ועד בית הכנסת

 ישיבת המועצה למינוי אריה ברן. למרות המתח, נשמרה תרבות הדיון