גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | שנאי

חיים בתוך שנאי

חזרה לחדשות

שנאי של חברת חשמל ממוקם כארבעה מטרים מחלון חדר השינה של אליאב וסמירה שהין מתרשיחא. בביתם נמדדה קרינה הגבוהה פי 10 ו-20 מהקרינה המקסימלית המומלצת. כבר 15 שנה שפניותיהם של בני הזוג לעירייה ולחברת חשמל לא נושאות פרי

עידוא דגן

כבר 15 שנים שאליאס שהין (יליד 1933) וסמירה אשתו לא ישנים בחדר השינה שלהם. זאת מפני שחלון החדר פונה לטרנספורמטור ענק של חברת החשמל שפולט קרינה 24 שעות ביממה ממרחק של כארבעה מטרים.

רמת הקרינה שנמדדה בסביבת הטרנספורמטור בחלון חדר השינה של אליאס בתרשיחא היא פי 20 מהמותר, 40 מיליגאוס. מדידה של המשרד לאיכות הסביבה מצאה קרינה של 23 מיליגאוס. זאת בעוד רמת הקרינה המקסימלית שאינה נחשבת למסוכנת עומדת על שני מיליגאוס. הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן, למשל, קבע כי מתקני חשמל החושפים את הציבור לאורך זמן לשדה מגנטי ממוצע העולה על 2 מיליגאוס הינם גורם אפשרי לסרטן. המשרד להגנת הסביבה בישראל ממליץ שלא לשהות מעבר לחצי שעה רצופה ברמות מתח גבוהות כאלו.

אלא שלבני הזוג אליאס אין כל כך ברירה. מאבקו העיקש של שהין ופניותיו החוזרות ונשנות לחברת החשמל נענו בהתעלמות ובציניות. לדבריו, מדי פעם הגיעו טכנאים להחליף חוטים, ובמדידות שביצעו תמיד נמצאו ערכים נמוכים יותר (עד 3.7 מיליגאוס, גם זו רמה הנחשבת למסוכנת). במכתב ששלחה לאליאס טענה חברת החשמל כי המרחק של 4 מטרים "עומד בכללי הבטיחות של חברת חשמל". אגב, העלות המשוערת של העתקת המתקן מוערכת ביותר מ-300 אלף שקלים.

לאחרונה נחשף מקרה דומה ובו קו מתח עבר מעל גן משחקים של שכונת מגורים בזכרון יעקב. רמות הקרינה בגן הגיעו ליותר מ-40 מיליגאוס. שם חברת שיכון ובינוי, המועצה המקומית, מינהל מקרקעי ישראל וחברות הנדל"ן המשווקות את השכונות החדשות, הסכימו להתחלק בעלות העתקת קו המתח, שהגיעה ל-9.3 מיליון שקלים.

בתרשיחא, מסתבר, העניינים זזים הרבה יותר לאט, גם כשמדובר בדירת מגורים ולא בגן משחקים. בני הזוג מספרים כי הם סובלים משורה של בעיות בריאותיות וביניהן בחילות, כאבי ראש, סחרחורות, בעיות בשמיעה, נדודי שינה, בעיות זיכרון ועוד. ברשותם אישורים רפואיים של נוירולוג, המקשרים בין מיקום הטרנספורמטור וסימפטומים אלה.

שהין: "זה משפיע לנו על כל מערכת העצבים. בלילה קשה לנו מאוד לישון, גם אחרי שעברנו לחדר מרוחק. אנחנו לא מצליחים להירדם כבר שנים. בעירייה מורחים אותנו ובחברת מחליפים חוטים עד שעצרתי אותם. אני לא יכול לנהל מערכה משפטית מול חברת החשמל, אנחנו פנסיונרים".

בני הזוג גרים בקומה השנייה של ביתם, כשגם הדירה בקומה הראשונה בבעלותם ומיועדת להשכרה. אלא שלטענתם הדירה עומדת ריקה כבר שנים רבות מכיוון שלא נמצאו השוכרים שיסכימו לגור שם, ואפילו הבת והנכדים "לא רוצים לבקר אותנו פה. אנחנו תמיד נוסעים אליהם".

ביום שני הקרוב (16.11) תתקיים בעיריית מעלות פגישה בנושא בהשתתפות סגן ראש העיר ג'ורג' עבליני, תברואנית העירייה, נציגים ממנהל ההנדסה ויעקב זיו ממועצת כפר ורדים שמלווה את שהין במאבקו.

דוברת חברת החשמל מחוז צפון, אורנה וגמן, מסרה בתגובה: "העמוד ממוקם במרחק 4 מטר מהבית, מרווח העולה על הנדרש בהמלצות דו"ח ועדת מומחים שעסקה בנושא מטעם המשרד להגנת הסביבה. רשת המתח הגבוה במקום הינה תת קרקעית. פנייתו של מר שהין בנוגע לעמוד משנת 2005 טופלה כבר במהלך אוקטובר של אותה שנה, תוך הרחקת השנאי על ידי התקנתו על זרוע צדדית, החלפת מוליכי מתח נמוך חשופים לתיל אווירי מבודד והרחקתם מבית המלין, וכן החלפת עמוד מתח נמוך במקום. מדידות שבוצעו בבית המלינים לאחר הטיפול גילו רמות שדה נמוכות יותר, והמקורות העיקריים אינם ברשת החשמל החיצונית אלא בזרמי הארקה בתוך המבנה המגיעים לצינור המים, וכן במוליך חשמל הצמוד לקיר הבית ומספק לו חשמל. חברת החשמל הציעה למר שאהין כבר בשנת 2005 להחליף את המוליך הצמוד לקיר בכבל אווירי שיגיע מהעמוד ישירות לבית, אולם הוא התנגד ודרש חיבור תת קרקעי . הוסבר ללקוח כי חיבור תת קרקעי יגרום לשדות מגנטיים דומים למצב הקיים. חברת החשמל פועלת בהתאם לעקרון הזהירות, אולם העתקת העמוד אינה מוצדקת בנסיבות הקיימות".

בתמונה:

הטרנספורמטור וחלון חדר השינה. בתמונה הקטנה: בני הזוג אליאס

צילומים: יעקב זיו, עידוא דגן