גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | מארג

החלה בניית המאר"ג

חזרה לחדשות

המרכז החדש של עמותת כוכב ישמש בעיקר אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים, אך עשרה חדרי חוגים ואולם בן 200 מ"ר ישמשו גם את כלל האוכלוסייה

עידוא דגן

בימים אלו החלו בכניסה לשכונה ו' עבודות בניה להקמת מאר"ג - מרכז אמנויות רב נכותי בגליל. המאר"ג ישמש את עמותת כוכב לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, ויהיה פתוח גם לפעילויות של כלל התושבים בכפר ורדים.

המקום אמור להיפתח במהלך 2010 ויהווה מרכז תעסוקה ושיקום ל-80 אנשים בוגרים בעלי נכויות שונות (מפגרים, בעלי נכויות מוטוריות, מחלות קשות, פגיעות ראש ופגועי נפש), המתקשים להשתלב בשוק העבודה הפתוח. המבנה יכיל אולם בגודל 200 מ"ר וכעשרה חדרי חוגים שישרתו גם את כלל תושבי הכפר. פיתוח זה יאפשר לאנשים בעלי תפקוד גבוה יותר למצוא את מקומם ולהשתלב במסגרת תעסוקה מוגנת, בדומה לדיירי "בית בחורש", המופעל אף הוא על ידי עמותת כוכב. כמו כן, המרכז החדש יאפשר לעמותה לקלוט חברים נוספים, הממתינים כבר כעת בתור להיכנס לסדנאות התעסוקה.

סדנאות אמנות שייערכו במאר"ג יהוו מקום עבודה למשתקמים בתחומי הקרמיקה, נגרות, תכשיטים, עבודה בעץ ועוד. המשתקמים יפעילו גם את החנות למוצרי אמנות, ובית הקפה שיהיו במקום. במקום תוקם גלריה ויתקיימו סדנאות אמנות לציבור הרחב בהדרכת אמנים יוצרים.

בעתיד, יהווה המתחם כולו פנינה תיירות/אמנותית, הכוללת סדנאות אמנים, גלריות, שוק איכרים ומתקני תיירות ונופש שונים. ייחודו של פרויקט מאר"ג הוא שיתוף הפעולה וההדדיות עם הקהילה הנורמטיבית, כאשר בצד סדנאות התעסוקה של העמותה, יפעלו בשעות הבוקר אמנים מתנדבים, אשר בשעות אחר הצהריים ישתמשו במקום לצורך יצירה והפעלת חוגים. המרכז ימוקם בחלקו המערבי של כפר ורדים, כשהוא טובל בחורש טבעי ונשקף מרחוק אל ימה של נהריה. הוא עוצב על ידי מיטב האדריכלים ויעמוד בסטנדרטים גבוהים של בנייה איכותית ומוקפדת. לפרויקט שותפים גורמים רבים, ביניהם קרנות מן הארץ ומחו"ל ושותפים אסטרטגיים של העמותה. בימים אלה החלו בסדנאות הכשרה לקראת פרויקט מאר"ג, אשר יצריך רמה גבוהה של התמקצעות ומקצועיות של המשתקמים והצוות כאחד.

בתמונה:

דגם של המאר"ג, מבט מבחוץ