גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | חדשות נוספות

חדשות נוספות

חזרה לחדשות

פואד: תוכנית האשכול מרנינה

שר התעשייה המסחר והתעסוקה (תמ"ת), בנימין בן אליעזר, ביקר במועצה המקומית התעשייתית תפן ושמע סקירה על תוכנית אשכול היישובים. השר נפגש עם סטף ורטהימר וראש מועצת מגדל תפן, ירון קמחי, סייר במפעל ישקר, ושמע את תוכניותיהם של מנהלי מפעלים ומנהלי רשויות לגבי פיתוח תעסוקה לאזור. במהלך הביקור אמר השר בן אליעזר ל"א-להכפר": "נושא התעסוקה הוא הבעיה העיקרית בפניה ניצב משרדי. ישנה חפיפה מסוכנת בין מצב סוציו אקונומי נמוך ואבטלה, ובעיות מיעוטים בפריפרייה. ככל שמצפינים הבעיה מחריפה, לכן הסבתי את כל מאמצי המשרד לפתרון בעיות אלו"
- כיצד אתם מתכננים למגר את האבטלה בגליל?
"אנחנו מתמקדים בהכוונת תעסוקה, פיתוח אזורי תעשייה, ותמיכה בכל יזם שעשוי להיות מעסיק".
-הוצגה בפניך היום התוכנית לאשכול אזורי גליל מערבי. איך אתה מתרשם?
"נעודד כל כיוון שיביא לידיים עובדות. הסקירה על תכנית האשכול נראתה מרנינה, וגם תוכניות של מנהלים מקומיים, דוגמת עימאד תלחמי (מנכ"ל בבקום)".
- יש לך כוונה לפתח גם את ענף התיירות או שתתרכז בתעשייה קלאסית?
"בכל ענף. כל השנים התייחסו אל האזור הזה רק מהפרספקטיבה הביטחונית, אבל יש פה קשיים חברתיים לא קלים שצריכים לקבל מענה באותה המידה".
עידוא דגן

אזור תעשייה בשלב ג'
ועוד בעניין פיתוח התעשייה באזור: ל"א-לה כפר" נודע כי איזור תעשייה קטן מיועד לקום בשלב ג' בכפר ורדים, והוא נמצא בשלבי תכנון. מינהל מקרקעי ישראל נתן את אישורו לשינוי ייעוד הקרקע ממגורים לתעשייה ובמועצה עוברים לתכנון פרטני.
עידוא דגן

ספטמבר הגשום ביותר
לפי מדידות הגשמים שנעשו בכפר ב-20 השנים האחרונות, חודש ספטמבר 2009 היה הגשום ביותר מזה 20 שנה. אליעזר זמיר, מודד משקעים ותיק ותושב, מקיים מעקב רצוף על כמויות המשקעים בכפר ב-20 השנים האחרונות. לדבריו נותון זה לא מהווה סימן שעומד בפנינו חורף גשום במיוחד. "אין לזה חוקים", הוא אומר. "לא ניתן ללמוד שום דבר מההתחלה. היו שנים של 1300 מ"מ היו שנים 650 מ"מ, וקשה לנבא את ההמשך".
ולמספרים. בחודש ספטמבר ירדו בכפר 42 מ"מ גשם, לעומת 2 מ"מ ממוצע שנתי. גם הממוצע המצטבר מספטמבר עד נובמבר 2009 הוא הגבוה ביותר באותה תקופה ואף גבוה מהממוצע המצטבר הכללי של 20 שנות גשמים בכפר (222 מ"מ לעומת 150 מ"מ).
גם אוקטובר האחרון הכפיל את הממוצע בשני העשורים האחרונים לחודש אוקטובר (כ-60 מ"מ לעומת 30 מ"מ). המשקעים שירדו בתחילת חודש נובמבר, 115 מ"מ, מגיעים כמעט למומצע של חודש נובמבר כולו, 119 מ"מ. לפי זמיר, שנת שיא המשקעים הייתה ב-1991-2, אז גם ירד הרבה שלג. "אבל עיקר הכמויות ירדו יותר לקראת דצמבר ינואר, ודווקא באותה שנה, בספטמבר אוקטובר ירדו כמויות מזעריות".
עידוא דגן

גן אקולוגי בקשת
בבית ספר קשת מוקם גן אקולוגי, כפרויקט במסגרת פעילות איכות הסביבה שבית ספר יוזם מאז היווסדו. כדי לתת מענה למיעוט הגנים הציבוריים בכפר ופתרון לאימהות עם תינוקות, הוחלט ב"קשת" להתחיל בבניה אקולוגית בחורשה שבדרך ל"בר-בת". האדריכלית האקולוגית דבי יעבץ, תושבת הכפר, תיכננה, הרשות תומכת וגם איגוד הערים לאיכות סביבה. חיילי יחידת החיילים הדרוזים שהכפר מאמץ מגיעים למקום לעזרה בעבודות הפיתוח וכך גם הצופים. במקום ייבנה אמפי קטן, מבוך לילדים, פינות פעילות, טאבון לפיקניקים של משפחות, ולמעלה יותר ישתל בוסתן עם מערכת השקיה חכמה ממי גשמים. בכל האלמנטים ייעשה שימוש בחומרים ממוחזרים כמו בקבוקים וצמיגים. הפרויקט הזה יזכה את בית ספר קשת ב"תו הירוק" של משרדי הגנת הסביבה והחינוך, ומשמעותו מענק כספי ורישות בית הספר בנושאים סביבתיים. בתמונה: טקס הפתיחה ל"גן האקולוגי" בבית הספר קשת.
כתב וצילם: עידוא דגן

נחנך מרכז טניס בסאג'ור
מרכז טניס מפואר, שהוקם השנה בסאג'ור נחנך לאחרונה באירוע חגיגי בהשתתפות נכבדי מכל העדות בגליל, אישים מקרן קנדי לי שתרמה לפתיחת המרכז ומנהלי אגפים במשרדי החינוך והרווחה, עם עשרות מחברי ההנהלה העולמית של המרכז לטניס בישראל. במסגרת הטקס חולקו מלגות לילדי האזור. המרכז כולל שישה מגרשים מוארים, קיר אימון, מספר חדרי לימוד, מקלחת ושירותים ואולם כנסים רב תכליתי. המרכז מקיים תכניות טניס מגוונות לילדים וכן תכנית למנויים והשכרת מגרשים. שעות הפעילות הן מ-8:00 עד 22:00 שבעה ימים בשבוע. טלפון המרכז: 04-9114690/91.

טיסן מצא טיסן
משתתף בחוג טיסנאות איבד טיסן יקר. טיסן אחר, מצויד במצלמה, הצליח לאתר אותו
טיסן יקר שנעלם והלך לאיבוד, אותר על ידי טיסן אחר והושב לבעליו ללא פגע. הסיפור החל באחד מימי שישי האחרונים. במסגרת חוג טיסנאות ותעופה הנערך בכפר, אבד טיסן בגלל כשל בהתקנת הכנף.
מספר דניאל דקל, מדריך ומנהל החוג: "הטיסן נחת כקילומטר ממקום ההטסה, ולאחר שזוהה מקום הנחיתה התחלנו בחיפושים באזור הנפילה המשוער. האזור היה סבוך מאוד וגם גדול מאוד, דבר שהצריך ימים רבים של חיפושים. ואז עלה במוחי רעיון. חבר טוב שלי בשם אריה פישמן, תכנן ובנה טיסן-דאון המצויד במצלמת וידאו זעירה המשדרת תמונת וידאו ON-LINE. הזמנתי את אריה למחרת בבוקר, ללא ציפיות מיוחדות. את הטיסן-דאון השלכנו ידנית (ריצה וזריקה חזקה לתוך הרוח). הדאון עלה מעלה מעלה והתחיל לצלם. מכיוון שקיבלתי תמונה בזמן אמת, כיוונתי את אריה למקום הנפילה המשוער. סה"כ ביצענו טיסה של כ-10 דקות, כאשר כל הצילום הוקלט על גבי כרטיס זיכרון. כאשר הגעתי הביתה פרקנו את הסרטון למחשב והתחלנו לצפות בו. כבר עמדנו להתייאש, כשלפתע זיהינו דמות מוכרת לבנה בדיוק במרכז התמונה. גם אני וגם אריה הסכמנו: אם זה לא טיסן, אנחנו צנצנת...
"התמונה סיפקה לי מידע רב על מיקומו המדויק של הטיסן: הוא נמצא סמוך לקרחת יער חומה, תקוע בעץ שני מתוך ארבעה. למחרת בבוקר, מצויד בתמונה, מצאתי את הטיסן שלם וללא פגע תוך 10 דקות בלבד".
החוג מתקיים פעם בשבוע בימי שישי בשעה 14:00, כאשר אחד ההורים (לרוב האבא) מוזמנים גם הם. הפעילות כוללת הטסות במנחת דלתון שליד בית ג'אן ושיעורי הדרכה על סימולטור מקצועי. לפרטים נוספים ניתן לפנות לדניאל דקל 054 6492482.
בתמונה: תקריב הטיסן כפי שנקלט במצלמה