גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | תרבות

תרבות

 חזרה לחדשות

חושפים, עונה שלישית
בחוג העיון האקטואלי בפרשת השבוע "הפרשה נחשפת", מצפים למשתתפים חדשים
"הפונדקאות בעולם העתיק", "המנהיג האידיאלי", "עבדות בעידן המודרני" – אלו חלק מהנושאים שיכללו בקורס "הפרשה נחשפת", המתחיל לפעול בכפר זו השנה השלישית. במסגרת הקורס לומדים המשתתפים ביחד את פרשת השבוע באופן מעמיק ואקטואלי, ובאווירה פתוחה ונעימה. הקורס פועל בשיתוף תנועת "אל עמי" ובחסות קתדרה בכפר. התוכנית החלה בעקבות מפגש בין מודי ברודצקי ואריה ברן, ראש המועצה בעבר, לבין אסף זילברפלד מתנועת אל עמי. המפגש הניב החלטה לגבש קבוצה ללימוד מעמיק ואקטואלי של פרשת השבוע. אל עמי העמידה לטובת העניין את טובי המרצים שלה, ביניהם מרצים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ ובחו"ל, דוקטורנט, מרצים ומנחי קבוצות בתנ"ך. שיטת הלימוד מבוססת על העלאת שאלות נוקבות, המבררות לעומק את דברי המקרא, דיון משותף בתשובות מקוריות ושילוב אקטואליזציה של הנלמד עם חיינו המודרניים. הפתיחות הרבה, איכות המרצים ורמת התכנים תורמים להנאת המשתתפים. מפגש החשיפה שהתקיים ביום רביעי, 4 בנובמבר, היה מוצלח ביותר. המשתתפים נהנו מאוד וביקשו לעניין גם את מכריהם. המפגשים יעסקו השנה בהיבטים מוסריים, ערכיים ואקטואליים של ספר בראשית. השנה הוקם פורום המסייע בארגון התוכנית: אריה ברן, יעקב נריה, עופר ריבק ואיתן גבע. ניתן לפנות אליהם לקבלת פרטים נוספים אודות התוכנית.תנועת "אל עמי בצפון" הינה תנועה חינוכית-ציונית העוסקת בלימוד המקורות המשותפים לכולנו ובחיזוק ערכי היהדות והאחדות בחברה הישראלית. התנועה פועלת במגוון תחומים: קבוצות לימוד, סדנאות, הרצאות, לימוד משותף לחילוניים ודתיים, ועוד. לתנועה גם תוכניות ענפות לנוער וילדים בבתי ספר יסודיים, בחטיבות ביניים ובתיכונים, העוסקות במורשת ישראל, ציונות, בר ובת מצווה, נתינה, סובלנות והקשבה ועוד. תושבים נוספים מוזמנים להצטרף לחשוף ביחד את הפרשה – בכל יום רביעי בשעה 20:00 בספריית הכפר.
פרטים נוספים בספריה: 04-9972662
כיתוב: שאלות נוקבות בשילוב אקטואליזציה. הפרשה נחשפת

נובמבר בקתדרה
סוף שבוע אומנותי
סדרת הרצאות על השפעת הזוגיות על יצירה, על הקשר בין אומנות לשיגעון ועל הקשר בין ערך אמנותי לכסף בסוף שבוע שכולו אומנות. במסגרת פעילות הקתדרה מעבירה פלביה לבוב שלוש הרצאות בסוף שבוע אחד בנושא "מהאמנות והלאה..." המתמקדות בסוגיות שמעבר ליצירה. ב-13 וב-14 בנובמבר במועדון הזהב. דמי השתתפות: 100 שקלים, הרצאה בודדת 40 שקלים. להרשמה בספריה: 04-9972662. עוד בקתדרה בנובמבר: המשך סדרת ההרצאות של ניר שילה בנושא: עולם הרוח והדת במזרח אסיה, וב-27 בנובמבר, יפתח ד"ר מוטי אביעם את סדרת ההרצאות החדשה של ימי שישי בבוקר עם הרצאה בנושא: מהסוכה לארמון - מבני מגורים מראשית היות האדם ועד לארמונות המלכים.

למי קראת חלש?
מרכז התיאטרון לצדק חברתי מעלה את ההצגה "מפעל המוות" המתבססת על כתבה של גיל מלצר שפורסמה לפני מספר שנים בידיעות אחרונות. בכתבה תחקיר על הזיהום במפעל "תעשיות אלקטרו-כימיות" (פרוטרום) בעכו והניסיון להסתירו. ההצגה מבוצעת בשיטת תיאטרון המוחלשים של הבמאי הברזילאי אוגוסטו בואל. על פי שיטה זו ההצגה מוצגת פעמיים (כמעט חצי שעה כל פעם) כאשר בפעם השנייה צופים מהקהל, בהנחייתו של הגו'קר (גוטלר אופיר) מוזמנים לעצור את ההצגה ולשנות את מהלכה ובכך להעלות אפשרות לשינוי חברתי. השחקנים-יוצרים המשתתפים בהצגה: ישראלה בשארי ופאניה גרינשפון מכפר ורדים, לימור מנגוני-ברקו, דניאל גולן, שי וילוז'ני, מאיר שקד ואריק גוטלר-אופיר (במאי-ג'וקר). ב-20 בנובמבר בשעה 21:30 באולם המופעים בקיבוץ כברי. להזמנת כרטיסים: 054-3050096 (25 שקלים במכירה מוקדמת).
בתמונה: בפעם השנייה הסוף יהיה טוב? ההצגה "מפעל המוות"

מהרו נא
טיפטיפה לפני שסיבוב ההופעות של אהוד בנאי מסתיים הוא נותן הופעה בהיכל התרבות כרמיאל. בהפקה מבטיחים מסע מוסיקלי מרתק אל תוך הלילה והנשמה ומי שהיה בהופעות של אהוד בנאי יודע שההבטחה גם מתקיימת. בנאי וחבורת הנגנים הוותיקה גיל סמטנה – בבס, ניצן – חן רזאל – בכינור, נושי פז – בגיטרות, ערן פורת – בתופים, אלעד כהן – בכלי הקשה וסמפלרים ינגנו חומרים מכל האלבומים, מ"הפליטים" ועד ל"שיר חדש". ב-19 בנובמבר בשעה 21:30. כרטיסים: בקופות ההיכל: 04-9881111 ובקסטל ת"א: קסטל 03-6045000 או 8965* מכל טלפון.