גיליון א-לה כפר דצמבר 174 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

מפגשים מהסוג הטעון

על זעם קדוש ולא מוצדק * גירעון וקיצוצים * כסף לאולם הספורט * והמאבק על אזורי העדיפות הלאומית

בימים אלו אני מסיים שנה ראשונה בתפקיד. אני נהנה מכל רגע. התפקיד מעניין, מרתק ומהנה אבל בינתיים, בלי סיכומים. רק כמה דברים שלמדתי ממפגשיי עם תושבים.

בעיני המפגשים עם התושבים הם אחת הפריבילגיות הגדולות בתפקיד. הזהירו אותי מפניהם ואני חייב לומר שברוב רובם של המקרים ללא סיבה. אני פוגש תושבים מעורבים, אכפתיים, אינטילגנטיים ומודעים. תושבים שיש להם מה לומר ויש לנו מה ללמוד. זהו כמובן דיאלוג וגם לנו יש מה לומר. אני מוצא שדבריי נשמעים. בתחילה נהגתי להיפגש עם תושבים ביחידות, אך לאחר זמן מה מצאתי כי ידיעה מוקדמת של הנושא והשתתפותו של הממונה על התחום, מאפשרים מתן מענה טוב יותר לתושבים. עדיין לוקח קצת זמן לפגישות אלו, ואני מתנצל על כך, אולם קשה להאמין שבנסיבות הקיימות ישתחרר הלו"ז שלי במידה מספקת.

כאמור, זהו רוב רובם של המיקרים. במיעוטם אני מוצא שאכן קיימת בעיה בדיאלוג. כאשר אני מנתח את אותן הסערות עולה אצלי השאלה – האם התושב הנסער מכבד את זכותה של המועצה לקבל החלטות, גם כאלו הנוגדות את דעתו? לא בטוח. מדובר באותם מקרים בהם מופגן כלפינו "זעם קדוש" בעוד אנו לא מוצאים את הסיבה לעוצמות רגשיות כאלה. ייתכן והסיבה לכך היא החשש מפני "שרירות ליבו של השילטון". אני מעריך כי זו באמת הסיבה ויש אשר חשים כאילו המועצה, מערכת החינוך או גופים אחרים בישוב מגלים שרירות לב. למרות שאיני חושב שכך הם פני הדברים החלטתי שננסה לתת לדברים מענה בשני ערוצים: האחד הוא סבלנות וקשב רב יותר לרחשי הלב ולטענות של התושבים, והשני הוא שקיפות רבה יותר של מערכת השיקולים העומדים מאחורי ההחלטות. לאותם תושבים טעונים אני אומר: היו שקטים. המועצה תנהל את הדיאלוג בידים נקיות ובנפש חפצה. לא כולם ולא תמיד יסכימו איתנו, אבל זו דרכו של עולם.

ניאלץ לקצץ

חודש דצמבר ובלי לכתוב על תקציב אי אפשר. המועצה בגרעון של 1.7 מיליון שקלים לעומת שנה שעברה. 1.2 מיליון הם כתוצאה מהשינוי במשק המים וכ-0.5 מיליון כתוצאה מהשינויים במשרד החינוך. ולכן אנחנו מקצצים. לא בכל מקום, קיצוץ סלקטיבי, אבל קיצוץ. סלקטיבי, כיוון שעדיין יש סדר עדיפויות ונמשיך להשקיע בתחומים החשובים לנו, וברור שלא בהכל נקצץ. בכל מקרה החלטתי שזו אינה השנה להעלות ארנונה וביקשתי מחברי המועצה לאשר את השארת הארנונה בתעריפיה הנוכחיים, למרות לחצי משרד הפנים. הם תמכו בהצעתי והמועצה הצביעה פה אחד. הצעתי כי נגיש תקציב גרעוני, גרעון של מיליון שקלים, כאשר את הגרעון ננסה לקבל ממשרדי הממשלה. גם הצעה זו התקבלה. בשבועות הקרובים יסיים אילן עמרם ביחד עם ועדת הכספים של המועצה את הצעת התקציב, אשר יונח על שולחן המועצה לאישור.

מפלט אחרון

מעניין לעניין באותו עניין, כסף. השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום אישר לנו תקציב של 1.5 מיליון שקלים לטובת אולם הספורט בסמוך לחטיבת הביניים ולבית הספר תפן. נשמע מאוד טבעי, לא? אז זהו, שלא. זה קרה לאחר שהדרג המקצועי במשרד דחה את בקשותינו והשר נותר כמפלט אחרון. השר הפתיע, שמח להירתם ויסייע בגיוס יתרת הכספים מגורמים אחרים. אל אולם הספורט תיסלל דרך אשר תשמש את בית הספר תפן, את חטיבת הבינים ואת משתמשי אולם הספורט. משרד התחבורה אישר 700 אלף שקלים לטובת כביש גישה וסובה לבית ספר תפן, לאולם הספורט ולחטיבה. אני מניח שנקבל תוספת מתקציב השנה הבאה.

פריפריה א', פריפריה ב'

אשכול הגליל המערבי מסיים את תהליך ההתאגדות שלו. בין לבין הוא עשה יריד תעסוקה בתפן. צריך לפרגן, נרשמה הצלחה רבתי, אלפי משתתפים. הבעיה היא שהוצעו ואוישו פחות מ-300 משרות. עדות עצובה למצב התעסוקה בפריפריה.

הממשלה ממשיכה להכין את מפת אזורי העדיפות הלאומית. משרד ראש הממשלה יחד עם אגף תקציבים אחראים על הכנתה. לנו, תושבי הפריפריה הרחוקה, יש עניין מיוחד במפה זו. אני עוקב מקרוב אחר ההתפתחות שלה. במקור הציע אגף התקציבים מפה ממוקדת אשר לקחה בחשבון רק את נושא הפריפריה על פי המדד הפריפריאלי. בהמשך הצטרפו הפוליטיקאים ודחפו עוד ועוד אזורים, כמו יקנעם, עמק יזרעאל, אריאל ועוד, כמעט כל מי שאינו במרכז הופך לפריפריה. פניתי לחבריי מפורום קו העימות ויחד איתם הצגנו עמדה ברורה בפני שרים מהממשלה. אם יקנעם תהיה אזור עדיפות לאומית נאבד את הצפון, פשוט כי לא יבואו לצפון. לא לכפר ורדים, לא למעלות, לא לצח"ר (צפת, חצור, ראש-פינה) ולא לגורן. אם הפוליטקאים רוצים להכליל כל מי שאינו מרכז כאזור עדיפות, אז יידרש דירוג, על פיו הפריפריה הרחוקה תהיה אזור א' והקרובה ב'. אגף תקציבים תומך בעמדה זו באופן פעיל. עתה חשוב לעשות לובי פוליטי על מנת שעמדה זו תתקבל על ידי הממשלה.

בתמונה: השר סילבן שלום בחג היישוב בכפר ורדים. אישר תקציב לאולם לאחר שהדרג המקצועי דחה