גיליון א-לה כפר דצמבר 174 | אנטנה: פרטנר הציבה אולטימטום

אנטנה: פרטנר הציבה אולטימטום

חזרה לחדשות

נציגי הכפר והחברה הסלולרית מתקשים למצוא מקום מוסכם. לפרטנר מתחילה להיגמר הסבלנות

עידוא דגן

הסערה הסלולרית עוד לא שכחה. בשבוע שעבר הייתה אמורה להתקיים ישיבה בוועדה לתכנון ובנייה במעונה, בנוגע למיקום החלופי של האנטנה שהוסרה מרחוב לוטם. כזכור לאחר התנגדות התושבים ובגיבוי ראש המועצה, הסכימה חברת הסלולר פרטנר להיכנס למשא ומתן עם המועצה והתושבים ולמצוא יחד פתרונות לבעיית הקליטה בכפר. הישיבה, שהייתה אמורה להתקיים בנוכחות נציג פרטנר וראש המועצה סיון יחיאלי, נדחתה לאחרי החג. בינתיים השבוע (9.12, לאחר רדת העיתון לדפוס) אמור היה נציג פרטנר להגיע למשרדי המועצה כדי לדון בפתרונות המוצעים.

לויד אפטר, אחראי נושא אנטנות סלולריות מטעם הוועדה לאיכות הסביבה של כפר ורדים, יודע לספר כי נבחנים פתרונות מגוונים מבחינה טכנולוגית וסביבתית, ושלהתרשמותו, חברת פרטנר היא הקשוחה ביותר בנושא זה ביחס לשאר החברות.

 

ההפגנה שמנעה הצבת אנטנה זמנית לפני מספר חודשים.
האם יימצא פתרון מוסכם?

רם דישון, המייעץ לכפר ורדים בנושא אנטנות סלולריות, אומר שפרטנר יכולים להשתתף באנטנות המותקנות על תורן בינוח ועין יעקוב יחד עם החברות האחרות (פלאפון וסלקום), לפחות בשלב ראשון. לדבריו, החברות יכולות להתחלק באנטנות הגבוהות וישנם תקדימים לכך.

הדילמות העומדות כרגע מול עיני אותם תושבים הנאבקים על דמותו הירוקה של הכפר מוכרות: מצד אחד יש צורך למצוא פתרון לבעיות הקליטה, ומאידך למזער את עוצמת הקרינה במרחב הבנוי. בין היתר נבחנים היתרונות של תרנים גבוהים במיוחד המכסים איזור גדול יותר, מרוחקים מהשטח הבנוי אך קורנים יותר, או פיזורן של מספר אנטנות קטנות יותר ועם רמת קרינה נמוכה יותר בתוך היישוב. עוד נבחנים רעיונות של כיסוי קליטה אלחוטי ופתרונות טכנולוגיים אחרים. לדברי אפטר, איש הקשר של פרטנר מתעקש על אנטנה בתחומי הכפר, "אבל הנושא הוא לא אנטנה, אלא קליטה", אומר אפטר.

בינתיים פרטנר מתבקשת על ידי המועצה לספק מסמכים שונים המעידים על פריסת האנטנות הנוכחית באזור הכפר והיישובים הסמוכים, מפת הקליטה של פרטנר, היתרים של המשרד להגנת הסביבה ועוד. ואילו פרטנר מצידה מתנה את המשך המו"מ באולטימטום של חודש להציע פיתרון חלופי ולגבש הסכם חדש עם פרטנר, אחרת יעמידו אנטנה על עמוד החשמל מול המרכז המסחרי מעבר לכביש לינוח.