א-לה כפר 175 | סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

 חזרה לורדה ומדורים

מספיק לחפש אשמים

הרקע לדיון בוועדה לביקורת המדינה, ולהחלטה לשווק "חבילה" של מגרשים * שני מקרי נשיכה * מענק ממשרד הפנים * ומשהו אישי על לב של אמא, מערכת הבריאות והקידמה

ועדת הכנסת לביקורת המדינה קיימה דיון בנושא דו"ח המבקר על פיתוח כפר ורדים השבוע.

תוצאות הדיון מופיעות במקום אחר בעיתון, אני אתמקד ברקע לדיון. הדיון התקיים כאשר אנו נמצאים לקראת סיום משא ומתן באווירה חיובית הן מול מינהל מקרקעי ישראל והן מול החברה לפיתוח כפר ורדים. למרות זאת חשבתי כי נכון לקיים את הדיון על מנת ליהנות מבקרה פרלמנטרית על תהליך "העברת המקל" לידי המועצה. בתחילת דבריי בוועדה ציינתי כי אנו מבקשים לאכול את הענבים ולא להרביץ לשומר. רוצה לומר: המועצה מבקשת לפתח את כפר ורדים ולא לחפש אשמים בתקלות עבר. היה דיון טוב. יו"ר הועדה, ח"כ יואל חסון, גילה בקיאות בנושאי הדיון ובצדק עמד על חשיבותו של כפר ורדים לפריפריה.

פעמים רבות אנחנו "קוטלים" את נבחרינו, לרוב בצדק. אולם, אחרי שנכחתי במספר דיונים בוועדה לביקורת המדינה אשר עסקו בשלטון המקומי ובמשק המים, אני חייב לציין כי יו"ר הועדה, ח"כ יואל חסון, פשוט עושה עבודה טובה. אין דרך אחרת לומר זאת. האיש שולט בחומר, מתמצא בפרטים הטכנים, דורש תשובות מפקידי המימשל ואינו עושה הנחות לאיש. כל זאת באופן ענייני וממוקד. זוהי ועדה חשובה המנוהלת על ידי פרלמנטר אמיתי.

פועל יוצא מאותה "העברת מקל" אל המועצה הוא חידוש שיווק המגרשים בכפר. מינהל מקרקעי ישראל מתוכנן לצאת עם מיכרז לשיווק מגרשים בשכונה ד'. במצבו של כפר ורדים לא ניתן יהיה לצאת למכרזים על מגרשים בודדים ללא ודאות מלאה כי כל המגרשים יימכרו ויפותחו בזמן סביר. מסיבה זו פנתה המועצה למינהל וביקשה כי כל המגרשים יימכרו יחדיו במיכרז אחד ליזם או לקבוצת רכישה, שהיא התאגדות המשמשת כיזם לצורך קניית הקרקע. באופן זה נבטיח כי נוכל לבצע את הפיתוח הנדרש ולסיימו בזמן סביר. כך נהוג ומקובל ביישובים רבים בארץ וכך יהיה מעתה גם בכפר ורדים.

אזהרה לבעלי כלבים

מספר מקרי נשיכה אירעו בכפר לאחרונה. באחרון שבהם ננשך תושב הכפר על ידי כלב ונאלץ לעבור ניתוח! המקרה אירע כאשר התושב נחלץ לסייע לילד שכלבו הותקף על ידי כלב אחר, ננשך בחוזקה ופונה לבית החולים. במקרה אחר נשך כלב משוחרר ילדה ולאחר מכן נשך גם את סבתה. המצב בלתי נסבל. אני מבקש להזכיר לכולנו כי לבעלים של כלב אחריות קיצונית לשלום הציבור. על בעלי הכלבים לוודא שהכלב שלהם לא ישוטט חופשי ולא יהווה סכנה לציבור. נחמיר מאוד את לכידת הכלבים ונפעל ככל שמתיר לנו החוק על מנת לאפשר סביבה בטוחה להולכי הרגל. לא יינתנו יותר אזהרות. כל כלב משוטט ייתפס ובעליו ייקנס. אני קורא לבעלי הכלבים לעמוד בכל דרישות החוק ולא לסכן את ילדי ותושבי הכפר.

תודה לשר

משרד הפנים העביר למועצה רזרבת שר בת 200 אלף שקלים. זוהי אחת השנים הקשות ביותר לשלטון המקומי. יישובים רבים בקריסה ולא היה זה מובן מאליו שנקבל השנה מענק. שר הפנים, אשר לו סמכות בלעדית בנושא חלוקת הרזרבה, מכיר את בעיות הישוב ולזכותו יאמר כי לא התעלם מהן. נמשיך לעבוד על דיאלוג קונסטרוקטיבי עם שר הפנים ואנשי משרדו.

כבוד למערכת הבריאות

אימי עברה ניתוח לב פתוח בבית החולים רמב"ם. החליפו לה מסתם. מהאבחון עד הניתוח עבר זמן קצר להפליא, ולא היה זה ניתוח דחוף. בדרך היא פגשה קרדיולוג, עברה שתי בדיקות אקו לב (בשני מרכזים שונים) ועברה צינטור. לאחר מכן היא נותחה, שהתה בחדר התאוששות וחזרה למחלקה. אם הכל יעבור בשלום היא תשתחרר בעוד פחות משבוע. הכל נעשה ביעילות, במקצועיות ובמהירות. אפשר היה לחשוב שאנחנו בחו"ל. בחו"ל?? בבריטניה, למשל, היא הייתה עדיין מחכה לפגישה הראשונה עם הקרדיולוג. בארצות הברית הייתה משלמת הון ועדין ממתינה לא מעט זמן. איני יודע אם זו דוגמה מייצגת, אבל אם כן, אז כל הכבוד למערכת הבריאות. היא טובה יעילה ואכפתית.

בזכות הקידמה

פעמים רבות אנו מאשימים את הקידמה הטכנולוגית בהרבה רעות חולות ומתעלמים מיתרונותיה. חבר המועצה יעקב זיו סיפר לי שרק לפני 300 שנה היו בעולם 800 מיליון איש בלבד. היום יש כ-7 מיליארד. כמעט פי 10. יותר אנשים צורכים יותר מזון, מייצרים יותר פסולת, יותר ביוב, יותר נזק לסביבה ויהיו עוד יותר אנשים, הרבה יותר. ללא קידמה טכנולוגית לא הייתה כל אפשרות לנהל את העסק הזה. ללא קידמה וטכנולוגיה הייתה האנושות דומה לחיידקים הממלאים את צלוחית הפטרי שלהם עד כליון.

בחדר טיפול נמרץ חזיתי בסוג אחר של קידמה טכנולוגית. החולים מחוברים למערך של מכשירים אלקטרונים המנטרים ומווסתים את פעולות הגוף. איזה מזל שיש שם את כל המכשירים האלה. המון מכשירים חשמלים. התבוננתי בהם וחשבתי על הקרינה האלקטרומגנטית הנפלטת מהם. אתם יודעים, הרבה מכשירים, הרבה קרינה והמון קידמה מסביב, קידמה ברוכה.

כל המאשפזים עברו בימים האחרונים ניתוח. ניתוח לב פתוח היה אך לא מזמן לנס. כיום הוא דבר שבשיגרה. איש לא מתרגש, חוץ מהחולה כמובן. כולה עוצרים למישהו את הלב ומחליפים שם חלקים, מה הבעיה? אז זהו, שלולא הקידמה זה לא היה קורה. פשוט לא קורה. אז יצאתי מחדר הטיפול הנמרץ, חזרתי הביתה והרמתי כוס של יין אדום, בגלל שהוא בריא ללב, כמובן, לחיי אמא ולכבוד הקידמה.

הרבה בריאות,

סיון

בתמונה: הכלבים נושכים, והמועצה תעניש. תפסיקו להעניש (צילום אילוסטרציה)