א-לה כפר 175 | ויקטור

"ראש המועצה מפחד מאופק"

חזרה לכתבות

 שנה לקדנציה של סיון יחיאלי, והאופוזיציונר ויקטור חזיזה מ"תומר" מבקר בעיקר את הסיעה המתחרה

 

"הייתה שנה סבירה למרות חוסר הניסיון של ראש המועצה * אני אמנם באופוזיציה, אבל ממשיך לתרום ועוזר לו המון * אנשי אופק רומסים זכויות של תושבים בכפר * ובבחירות הבאות לא אתמודד" * ויקטור חזיזה, יו"ר סיעת האופוזיציה והוותיק מבין חברי המועצה, מסכם שנה לקדנציה של סיון יחיאלי

אייל כץ

"יחסית לראש מועצה לא מנוסה, אפשר לסכם את השנה הראשונה של סיון כשנה סבירה". את ההצהרה הזו משמיע ויקטור חזיזה, יו"ר סיעת תומר במועצה ואולי האופוזיציה היחידה שיש לסיון במליאה. "הקדנציה התחילה בסימן שאלה", מנתח חזיזה. "סיון היה תעלומה עקב חוסר ניסיונו בתחום המוניציפאלי ובתחום הפוליטי מפלגתי. אלו שני התחומים הכי חשובים לראש מועצה, ולאט לאט הוא לומד את שניהם. רק שלצערו קדימה, המפלגה מטעמה התמודד בבחירות, לא נמצאת בממשלה מה שהופך את הדברים לעוד יותר קשים. נקודה בעייתית נוספת היא עדינותו. פוליטיקאי צריך להיות אגרסיבי, לפעמים כוחני, ולסיון אין את זה. הדרך שלו להתמודד עם החסרונות הללו היא להיעזר בחברי מועצה כאלה ואחרים כדי להשיג משאבים".

- אתה מתכוון במקרה לכאלה ואחרים כמו ויקטור חזיזה, שיש לו קשרים עם שרי העבודה?
"עד כמה שאני יכול אני עוזר".

- אבל הסיעה שלך לא בקואליציה, אתם לא חברים בהנהלה וגם ממודרים מהוועדות החשובות. אתם ממש לא שותפים לתהליכי קבלת ההחלטות.
"זכותו של סיון לבחור עם מי הוא עובד ועם מי הוא יושב בקואליציה".

- הוא דווקא קרא לכם בזמנו להצטרף.
"אבל זה היה אחרי שהוא כבר סגר עם סיעת אופק. זו סיעה שאנחנו לא יכולים לשבת איתה יחד בקואליציה. אנשי הרשימה הזו ניהלו נגדנו מסע השמצות והכפשות במערכת הבחירות, על מנת לזכות בקולות הבוחרים שלנו. לצערי, זה הצליח להם בחלק מהמקרים".

- והסירוב שלכם להצטרף לקואליציה לא היה בגלל שסיון החליט להחליף את יוסי מילוא בוועדה המקומית לתכנון ובנייה?
"מה פתאום. ממש לא בגלל זה. הוא פשוט העדיף את אופק, ואנחנו איתם לא יכולים לשבת בקואליציה".

פניתי לשרים

ויקטור חזיזה, 60, נשוי לדינה, אב לשתי בנות ובן וסב לשלוש נכדות, משמש כמפקד תחנות הכיבוי של נהריה ומעלות. הוא נולד במרוקו, עלה לארץ בגיל שנה, גדל בחצור הגלילית והתחנך בבית הספר החקלאי "ניר העמק" בעפולה. באוניברסיטה סיים לפני כשנתיים תואר בשלטון מקומי, והוא בוגר כל הקורסים המקצועיים במסגרת מכבי האש כול קורס קצינים בכירים שמתקיים במערך הקורסים של צה"ל.

הוא חבר מפלגת העבודה ופעיל מאוד בארגוני עובדים: חזיזה משמש כיו"ר ועד העובדים של אזור הגליל המערבי בשירותי הכבאות וכחבר המזכירות הארצית של ארגון הכבאים. בכפר ורדים הוא מכהן במועצה זו הקדנציה השלישית, למעשה מאז כינונה של המועצה הראשונה. באופן טבעי מקנה לו עובדה זו את התואר "חבר המועצה הוותיק ביותר". סיעתו, סיעת תומר, התמודדה בכל מערכות הבחירות רק למליאת המועצה, מבלי להציב מועמד מטעמה לראשות. בבחירות האחרונות איבדה הסיעה מכוחה. לעומת שלושה חברים שהיו לה בקדנציה הקודמת, נכנסו הפעם רק שניים: חזיזה וחברו יוסי מילוא. בין השאר, מי שנגס בכוחה הייתה סיעת אופק, כשהיריבות בין הצדדים גלויה וטעונה.

- מה אתה בעצם רוצה מהם? זו פוליטיקה, יש להם אג'נדה, והם השיגו הישג יפה.
"אני לא יושב בקואליציה עם סיעה שחבריה רומסים את זכויות התושבים".

- למה אתה מתכוון?
"הם הפגינו מול בית פרטי בצורה בוטה, והם לא רוצים לראות ביישוב אף בנאדם עם כיפה".

- אתה יודע שזה לא סתם בית פרטי, אלא מקום שמהווה בית חב"ד, ושהם לא מתנגדים לדתיים אלא לכפייה דתית ולניסיונות לשנות את אופי היישוב.
"זו ההיתממות שלהם. בכל מקרה, מכיוון שסיון העדיף אותם, אנחנו בחוץ, ולדעתי סיון פוחד מהם".

- אתה לא פוחד שקדנציה שלמה מחוץ למעגל העשייה תזיק לכם בבחירות הבאות?
"לא אמרתי שהפסקנו את העשייה. אנחנו לא בקואליציה, אבל עוזרים איפה שניתן. למשל, כשבאוצר רצו להוציא את כפר ורדים מקבוצת היישובים הזכאים ל-13 אחוז הנחה ממס הכנסה, סיון פנה אליי בבקשה לסייע".

- איך?
"פניתי לכל שרי מפלגת העבודה, כולל ליו"ר, וזכיתי לאוזן קשבת. פנינו בעלון מטעמנו לכלל התושבים עם בקשה שיפנו ישירות לשרים. רבים עשו זאת, והגזירה בוטלה".

- בזכות הפעילות שלכם?
"בין השאר. אני לא טוען שזה רק בזכותנו".

- מה עוד?
"זירזתי בזמנו העברת תקציב מסוים ממשרד החינוך בזכות פנייה לשרה יולי תמיר. לאחרונה הייתי בין אלו ששכנעו את סיון שלא להעלות את הארנונה, ויש עוד".

הקדנציה האחרונה שלי

- סיכמת קודם את השנה הראשונה של סיון בציון "סבירה". זה גם הציון שאתה נותן לו בהתנהלות בנושא חיי הדת ביישוב?
"זו נקודה כאובה ויש עליה ויכוחים ביישוב מימים ימימה. לדעתי אין מלחמה בין דתיים וחילוניים ומעולם לא הייתה. אין בכפר כפייה דתית, ואולי יש דווקא כפייה חילונית. אם חס וחלילה מישהו באמת יבקש לסגור כבישים בכפר, אהיה הראשון שאתנגד לכך".

- אבל יש בכפר גורמים שממש במוצהר מבקשים לשנות את אופיו החילוני.
"זו קבוצה קטנה וחסרת יכולת ועושים ממנו אטרקציה. את האנשים שבאמת רוצים להפוך את הכפר ליישוב בעל אופי דתי אפשר לנות על חצי כף יד. יורים כאן בתותחים על איזה זבוב טורדני, ועושים המון נזק. נזק תדמיתי, נזק במישור הנדל"ני ונזק פוליטי".

- למה, כי מעכבים לנו תקציבים?
"בוודאי. זה מסר שכולל ביטויים שהס מלהזכיר, ומי שאחראי לו זה סיעת אופק. רק לאחרונה פגשתי את שר הפנים אלי ישי, ודיברתי על לבו שלא יעכב תקציבים שמגיעים לכפר".

- אז התקציבים בכל זאת מגיעים. לאיזה ביטויים אתה מתכוון?
"מה שהקבוצה הזו עושה זה התאבדות. ביום שיהיה באמת ניסיון לכפייה דתית אני אהיה שם ואלחם בכל הכוח. אבל בינתיים, שיתנו לכל אדם לחיות בכפר בהתאם לאמונתו ויפסיקו לחרחר ריב".

- בעצם אתה בכלל לא אופוזיציה לסיון, אלא לאופק.
"למעשה כן. עם סיון אין לי בעיה, ואני גם עוזר לו הרבה".

- מאיפה כל הסוכר הזה פתאום? רק לפני כמה חודשים סיון זרק אותך מישיבת המועצה.
"נו, ולמה? בגלל נושאים שקשורים בדת. סיון דיווח לחברי המועצה על ההחלטה שלא להקים בית כנסת ומקווה, ואפילו לא הסכים לדון בעניין".

- כשקבענו את הפגישה אמרת לי שאתה ער מחמש בבוקר, ובישיבות המועצה אני רואה אותך שם באחת-עשרה בלילה, לפעמים גם בחצות. עם כל המזכירויות והוועדות והוועדים שאתה חבר בהם, זה כל יום ככה?
"כמעט. זה בהחלט קורה הרבה".

- ולא נמאס? אתה לא עייף?
"קצת. החלטתי שזו הקדנציה האחרונה שלי במועצת כפר ורדים".

- עזוב, החברים ישכנעו אותך להמשיך.
"מבטיח לך, בסוף הקדנציה הזו אני פורש מהמועצה.

- נו, אז דווקא בקדנציה האחרונה לא להיות במרכז העשייה?
"אני אמנם באופוזיציה, אבל כל הזמן תורם ועושה. וחוץ מזה היישוב צריך אופוזיציה. מועצה בלי אופוזיציה זה כמו קפה בלי סוכר".

בתמונה: ויקטור חזיזה בתחנת כיבוי מעלות. "אולי יש בכפר דווקא כפייה חילונית"

תגובה

מאיר גרינפלד, יו"ר סיעת אופק, מגיב לטענות שהעלה חזיזה בראיון:

"עד היום, יותר משנה לאחר הבחירות, ממשיכים חברי סיעת תומר להשמיץ את סיעת אופק ולהעלות גירה את הטענות שהעלו לפני הבחירות. סיעת אופק עומדת מאחורי כל הטענות שלה נגד סיעת תומר. לדעת חברי סיעת אופק, היו חברים בסיעת תומר שעסקו לפני הבחירות בפעילות ציבורית הכרוכה, לכאורה, במה שקרוי 'ניגוד עניינים'. סיעת אופק התריעה על כך לפני הבחירות והפנתה את תשומת לב המועצה לנושא זה.

"נראה לנו שסיעת תומר איננה מתנגדת לפעילות של גורמים חרדיים קיצוניים, ששאיפתם לשנות את האופי של הכפר. מטרות הפעילות החרדית מופיעות ביעדים של עמותת 'מעין חי', שמצהירה בין היתר שבכוונתה להקים רשת חינוך חרדית בכפר ורדים.

"ב'בית חב"ד כפר ורדים' נעשתה בעבר ואף היום, תחת מסווה של בית פרטי, פעילות שמהווה שימוש חורג במבנה, בניגוד לחוק. בנוסף, פעילות זו של חב"ד מנוגדת לדעתם של רוב תושבי הכפר. סיעת אופק בלמה בינתיים את הניסיון החרדי לשנות את אופי היישוב. אנו מתחייבים להמשיך בפעילות הבלימה כל עוד יהיה צורך בכך.

"סיעת אופק חוזרת על מה שאמרה בעבר, שאיננה מתנגדת למסורת ולא לחובשי כיפה. בין תומכי סיעת אופק ישנם שומרי מסורת רבים שמתנגדים גם הם ל'מיסיונריות חרדית' ולכפייה דתית".