א-לה כפר גליון מרץ 177 | מבצע דורבן

מבצע דורבן

חזרה לחדשות

שתי ולדות דורבן שאימם נדרסה ממש במהלך ההמלטה ניצלו במבצע משולב. עפר יעקב מכפר ורדים מספר על הדרמה

קרן דרוקמן אביב

שתי ולדות דורבן ניצלו לפני כחודש במבצע דרמטי על ידי עופר יעקב, תושב כפר ורדים ופקח רשות הטבע והגנים. אימם של הגורים נדרסה, ועופר גילה את הגורים כשהם עדיין מחוברים בחבל הטבור על רחם אימם המתה.
עופר, האחראי על מרחב גליל עליון, עסק באחד הלילות בפעילות שגרתית של דילול תנים. עופר: "באחת עשרה בלילה קיבלתי קריאה דחופה, שיש דורבן דרוס בכביש פקיעין סמיע. כשהגענו למקום התגלה מראה קשה. נקבת דורבן דרוסה עם בטן פתוחה, כנראה הייתה ממש לפני המלטה, ושני גורי דורבן נפלטו החוצה כתוצאה מהמכה בבטן כשחבל הטבור עדיין מחובר. זה היה לילה קר והגורות היו קפואות מקור עם עיניים פקוחות".
עופר יצר קשר עם ד"ר שלומי עמיאל משבי ציון, ובסמוך לחצות לקח את הגורות לבית הווטרינר. "דר' עמיאל ניתח את הגורות וניתק את חבל הטבור. חיממנו את הגורות, כאשר שלומי, אשתי ואני העברנו את הלילה במשמרות של שלוש שעות בהנקת הגורים עם בקבוק מטרנה, שהשאלנו מהתינוק הפרטי שלי".
מצבם הגופני של הגורים היה טוב, והטיפול המהיר של דר' עמיאל עזר להם לשרוד את 24 השעות הקריטיות. לאחר יומיים של טיפול מסור העביר עופר את הגורות לבית חולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים בשיתוף הספארי בר"ג. כעת מצויות הגורות בידיה הנאמנות של עינת מטלון, המטפלת מבית החולים. עינת מגדלת את הגורים בביתה מאכילה, שוקלת, ודואגת להן, נעזרת בבובת פרווה בצורת "אלף" (החייזר מסדרת הטלוויזיה), המדמה לגורים נוכחות של הורה והן נהנות לטפס עליה, ולהתכרבל לידה.
"אחרי שהצלתי את הגורות אני מאוד רוצה שהן יחיו בטבע", אומר יעקב. "קשה להחזיר בעלי חיים לטבע לאחר החתמה (התערבות) בטיפול של בני אדם. הגורות האלו לא חוו את הטבע, אין אמא אשר מלמדת אותן את רזי ההישרדות בטבע. עינת מטפלת מסורה, מקפידה לשקול את הגורות לפני כל הנקה, מגדלת אותן כמו שתי תינוקות. אני מקווה שהגורות יוחזרו למקום שאליו הן שייכות ומוכן להחזיק אותן בכלוב אקלום בחצר ביתי ברחוב חצב. הטבע בחצר עם מטע עצי זית דומה לסביבה שממנה באו הדורבנים, וככל שהמקום דומה יותר לסביבה הטבעית יהיה קל יותר לשחרר אותם וסיכוי ההסתגלות שלהם עולה". בינתיים הגורות טופלות על ידי עינת מטלון בסלון ביתה, ועופר מחכה לדעת האם יוכל להשלים את הטיפול ולשחררן לטבע.
אירוע הצלת החיים המיוחד והמרגש הזה, מעורר מודעות לסביבה המגורים שלנו. "לפעמים אנחנו שוכחים שאנחנו חיים בסביבה עם הרבה טבע וחיות בר אשר שוכנות בתוכו", אומר יעקב. "צריך להסתכל מסביב בכל יציאה מהבית, אנחנו יכולים לחוות מפגש עם חיית בר כמו תנים, זאבים, שפני סלע, סלמנדרה שיוצאת מבור המים, גוזל של בז ועוד. בתקופת הגשמים הטבע שופע אבל כשמתחיל להתייבש בעלי החיים יוצאים מהטבע ומגיעים לסביבה הקרובה יותר שלנו. זה גם הזמן להיזהר ולהיות ערניים לא לדרוס את חיות הבר. השטחים הפתוחים מסביבנו הם שטח מרעה לחיות".
רודי בר משה, תושב כפר ורדים, מתנדב ועוזר לעופר בפעילותו. "התושבים בכפר ורדים והאזור התרגלו לטבע ומקבלים אותו כמובן מאליו, והפסיקו להסתכל מסביב. חשוב להסתכל ולהיות מודעים, כדי שנוכל לשמור את היופי שמסביבנו".

כשהטבע צריך עזרה

עופר כנציג רשות הטבע והגנים נותן מענה גם למטרד של חיית טרף ואף אחראי על ביטחונם ושלומם של חיות הבר ואסור לשכוח גם את העצים. במקרה של אש או אפילו עשן בסביבת העצים, חוטב עצים באופן לא חוקי, מצוקה של חיית בר (דריסה, ציד לא חוקי ועוד) ניתן ואף רצוי לפנות ישירות למוקד של רשות הטבע *6911 או לעופר בטלפון 057-7945957.

 

בתמונות:
עפר יעקב ודר' שלמה עמיאל עם שתי גורות הדורבן. מטרנה בהשאלה מהתינוק הפרטי. הגורות היו מחוברות עדיין בחבל הטבור.
צילום: רודי בר משה

 
   

 

חזרה לחדשות