א-לה כפר גיליון מאי 180 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש / סיון יחיאלי

נוער להתגאות בו

על שמועות לא מבוססות שהוציאו את דיבת הנוער * שיתוף פעולה עם ערי פיתוח במאבק התקציבי מול משרד הפנים * הדרך הפתלתלה לאישור התוכניות לשכונה ד' * ועל יום השואה, יום הזיכרון, הצעדה ואומני הצריף הירוק

היו לנו מספר סערות בעת האחרונה. תודו שלא משעמם פה, בכפרנו הקט. חלק מהסערות, אני נאלץ להודות, ניתן היה למנוע, אולם אחרות היו חייבות להתלקח, למצות את פוטנציאל הבעירה שלהן ולדעוך. מניעת הסלמה בשיח הציבורי חשובה, אך חשוב מאוד גם לברר נושאים עד תום ולהעמיד עובדות על דיוקן. כתבה במקומון אחר הוציאה את דיבת היישוב והנוער רעה ואני מוחה על כך בתוקף. לא אתן לשמועות לא מבוססות, גם אם נאמרות על ידי חבר מועצה, להיחשב לעובדות ובטח לא אקבל על בסיסן החלטות ואקבע מדיניות. יש גבול!

מאבק משותף

המועצה נכנסת למאבק מול משרד הפנים בנושא מענקי האיזון. הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) פרסמה את המדד החברתי כלכלי החדש. כפר ורדים נמצא במקום טוב, באמצע אשכול 9. מקום שביעי בארץ. איזו שמחה. יזמתי פורום במרכז השלטון המקומי אשר מרכז את הרשויות הקטנות מאשכול סוציו אקונומי גבוה. אלו הרשויות אשר נפגעות יותר מכולן משימוש היתר אשר עושה הממשלה במדד הסוציו-אקונומי. חברנו אל הנפגעות החדשות מהמדד החדש, ערי הפיתוח, והחלטנו לקיים מאבק. פורום ערי הפיתוח, בראשות דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות, נתקל בבעיה לראשונה השנה. המדרג אשר שימש את נוסחת גדיש עד השנה היה משנת 2003. עם העדכון שיצא בסוף 2009, שדרות עלתה מאשכול 3 לאשכול 5. מעלות עלתה מאשכול 4 לאשכול 5 ושלומי עלתה מאשכול 5 לאשכול 6. כולן חטפו מכה קשה במענקי האיזון המגיעים להן על פי נוסחת גדיש. כולן בחיסרון של מיליונים בתקציבן ונאלצות לנקוט צעדים דרסטים על מנת להתאזן. מעלות, למשל, העלתה ארנונה ב-15 אחוז. גם אחרים עשו כן. חברנו יחדיו למאבק משותף, פורום הרשויות הקטנות מסוציו גבוה וערי הפיתוח. המאבק מתחיל, הוא חשוב ואנחנו משתתפים בו. אם לא מלפנים אז מימין ואם לא מימין אז משמאל, את המדיניות הממשלתית המפלה הזאת חייבים לשנות וכמובן, חברים, את קרטגו, יש להרוס...

בנפתולי המינהל

מהנדס המועצה העביר למינהל מקרקעי ישראל אומדנים של עלויות הפיתוח בשכונה ד' של שלב ב'. מינהל מקרקעי ישראל חזר בו לפני מספר חודשים מהסכמות שהושגו במועצת המינהל בנוגע לשיווק הקרקע בשכונה ד'. הסיכום המקורי היה שהמגרשים ימכרו בעלות פיתוח של 350 אלף שקלים למגרש (בממוצע). המינהל טען שעלינו להכין אומדנים מדויקים של העלויות ולקבל את אישור הבקרה. אישרתי אז תב"ר (תקציב בלתי רגיל) במועצה של 150 אלף שקלים לצורך הכנת האומדנים, וכאמור הם הוגשו למינהל. אנחנו לוחצים עליהם לאשר את האומדנים בהקדם.
התב"ע (תוכנית בניין עיר) של שלב ב' הוגשה לוועדה המחוזית להפקדה. התב"ע עברה "שיפוץ" במספר נושאים ירוקים ונושאים הקשורים לקרקעות הפרטיות. עדין קיימים מספר נושאים הדורשים טיפול, אולם בהם אנו מטפלים בדרך של התנגדויות לתכנית. הקורא התמים יאמר "חלם", אבל מתברר שזו דרך הפעולה היעילה ביותר, כיוון שאחרת היה צורך להגיש את התכנית מראשיתה והדבר היה אורך שנים (ראש הממשלה צודק מאוד, הבירוקרטיה הקשה ביותר היא במינהל מקרקעי ישראל ובוועדות התכנון והבנייה). ועדה ציבורית בראשותי ובהשתתפות ציון, מהנדס המועצה, תרכז את ההתנגדויות. תושבים המעוניינים להכיר את התכנים ולהצטרף לוועדה מוזמנים לפנות אל מזכירות המועצה.

תרבות וקהילה

טקסי יום השואה ויום הזיכרון השנה היו מכובדים, מרגשים ומוקפדים. גם אירועי יום העצמאות היו מוצלחים מאוד בעיני. כמעט 100 תושבים, מבוגרים ובני נוער, התנדבו לסייע ולהופיע באירועים. אני מבקש להודות לכולם ובמיוחד לנגה כוכבי, רכזת התרבות, על העבודה הנהדרת שעשיתם. היה לי לכבוד להיות תושב כפר ורדים בימים אלו. בשבועות נחוג את חג הישוב על טהרת הכוחות המקומיים.
צעדת כפר ורדים ה-16 מבית ספר קשת בכפר ורדים לפארק הסלעים בכיסרא סמיע עמדה בסימן שיתוף פעולה בין מגזרי ותקווה לשחרורו של גלעד שליט. הצעדה הייתה מוצלחת ומהנה ואני מבקש להודות לאורי בר צורי, לעליזה ביטון ולנוער מהצופים, לעדנאן, צלאח, ניזר ותושיה על הארגון והביצוע המוצלח.
וגם מילה טובה על דרורה וינר ואומני הצריף הירוק. הלכתי עם אשתי לקנות מתנת יום הולדת בצריף הירוק. יש שם דברים יפים וטובים שנעשו על ידי אומני הכפר ואני אוהב את המקום ואת המוצרים שיש בו. קנינו.

***

בחודש הבא: חינוך. חינוך אישי, ספר החינוך היישובי, [email protected] – תכנית מחשוב קהילתית למערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית.

שלכם,
סיון

בתמונה: צעדת כפר ורדים. בסימן שיתוף פעולה בין מגזרי
צילום: בן עמי מוסק

 
   

 

חזרה לורדה ומדורים