א-לה כפר גיליון מאי 180 | הרפלקסולוגיה מנעה ניתוח קיסרי

הרפלקסולוגיה מנעה ניתוח קיסרי


הרופאים כבר הכינו את ליאת מלר לניתוח קיסרי. המיילדת שכנעה אותם לחכות עוד קצת, הבעל דרור העניק טיפול רפלקסולוגי כשהוא מקבל הנחיות בטלפון, וזה נגמר בלידה טבעית, ילד בריא ואם מאושרת

קרן דרוקמן אדיב

טיפול רפלקסולוגי בהנחיה טלפונית מנע ככל הנראה ניתוח קיסרי. האם המאושרת היא ליאת מלר מכפר ורדים, מי שהעניק לה את הטיפול הוא בעלה דרור, כשבעברו השני של הקו נמצא המטפל גרגורי איצקוביץ, גם הוא מכפר ורדים.
ערב חג שני של פסח. ליאת מלר, תושבת כפר ורדים, אמא לשניים והריונית בשבוע ה34, הבינה ש"ירדו המים", וכמו שכתוב צריך להגיע מיד לבית החולים כדי לוודא שאין סכנה לעובר. בשעת לילה מאוחרת יצאה ליאת לבית החולים יחד עם חברתה רונית, בעוד דרור הבעל נשאר לשמור על שני הבנים הקטנים שישנו. כבר בדרך הבינה ליאת שיש סיכוי שהיא לקראת ניתוח קיסרי, כשהיא משתפת את רונית ומספרת לה שהבדיקה האחרונה הראתה שהעובר עדין לא התהפך, ושעדין לא התחילו צירים.
"אמרתי לרונית שהמחשבה על ניתוח קיסרי היא ממש סרט בשבילי, אבל רונית דבקה במנטרה שהכול יהיה בסדר ואין לי מה לדאוג", מספרת ליאת. "כשהגעתי לבית החולים הבנתי שהעובר התהפך מה שנתן לי הרגשה טובה שאולי באמת הכול יהיה בסדר. לאחר לילה בבית החולים להשגחה, התחילו לתת לי זריקת זירוז על מנת לזרז את הפתיחה. הרופאים הסבירו שכאשר נותנים זירוז יש האטה בדופק, ושאתחיל להכין את עצמי כי בכל רגע יכולים לקחת אותי לניתוח קיסרי. ממש לא התאים לי ניתוח. שתי הלידות הקודמות היו מהירות וקלות, ודווקא עכשיו, בלידה השלישית, ניתוח? ממש לא התאים לי".
ליאת שיתפה בחששותיה את שרי בידרמן, גם היא תושבת הכפר, מילדת עם ניסיון רב. תוך כדי שיחה עלה שמו של גרגורי איצקוביץ, מטפל בכיר ברפואה משלימה, אשר עזר ערב קודם ליולדת אחרת לשנות את תנוחת העובר, ובכך עזר לה ללדת לידה טבעית. גרגורי הנחה בעבר את האחיות המיילדות כיצד להשתמש ברפלקסולוגיה כדי לעזור ליולדות ולהקל עליהן ולהפחית את מספר הניתוחים הקיסריים במקרים של לידת עכוז (כשהעובר לא התהפך) או שאין פתיחה לקראת הלידה.
ליאת ודרור מחליטים ליצור קשר עם גרגורי. "חברתי רונית השיגה את הטלפון של גרגורי, השאירה הודעה ותוך דקות ספורות גרגורי חזר והחל להנחות את בעלי דרור איך ללחוץ ולסובב. דרור, מהנדס מכונות, הבין מיד את הרעיון: בדיוק כמו בכל מכונה, כשמסובבים ימינה פותחים, שמאלה סוגרים".
השינוי היה מהיר. לאחר 20 דקות כבר הבינו בני הזוג שהגוף מגיב לטיפול האלטרנטיבי. שרי המיילדת האריכה את המשמרת, ותוך כשעה מרגע ההתקשרות עם גרגורי נכנסה ליאת לתהליך של לידה אשר הגיע לסיום מוצלח כלידה טבעית.
"גרגורי היה מדהים", מספרת ליאת. "חג, זוג שהוא לא מכיר, הוא מנחה אותנו בטלפון, ומחכה בכל פעם לטלפון הבא. כשנודע לו שאני בתהליך לידה, הוא התקשר לרונית ליידע אותה. זה היה שילוב מוצלח, כי בלי שרי והמקצועיות שלה בכלל לא היו נותנים לנו לחכות יותר".

- גרגורי, איך זה עובד?

"לאט".

- מה זאת אומרת?

"שאסור להלחיץ את הגוף. בגלל שאנחנו כל הזמן בסטרס הגוף מתכווץ, ואנחנו לא יודעים להרפות. למעשה, הרפואה המשלימה נותנת לגוף לעשות את מה שהוא יודע לעשות. אין פה אגו".

גרגורי איצקוביץ, תושב כפר ורדים, נשוי ואב לשלושה משמש כראש המרכז ללימודי רפואה משלימה במכללת הגליל המערבי ובעל קליניקה לטיפול בכפר ורדים. הוא ואשתו סילביה אומנים. הרפלקסולוגיה, אומר גרגורי, מסייעת גם בטיפולים בבעיות פוריות. "במיוחד", הוא מסביר, "היא יכולה לסייע כשהבדיקות מראות שהכל תקין אצל הזוג. במקרים רבים הגורם המפריע הוא הלחץ בו מצוי הגוף". גרגורי מלווה זוגות במהלך הריון, כולל ליווי רפלקסולוגי בחדר לידה ובתקופה שאחרי הלידה.
ליאת ודרור ילדו בן בשם אלעד במשקל 2.700 ק"ג, ולדברי ליאת הוא ילד שקט ונוח.

בתמונות:
האם ליאת מלר עם הבן אלעד והמיילדת שרי בידרמן בחדר הלידה
גרגורי איצקוביץ בפעולה

 
   

 

חזרה לחדשות