א-לה כפר גיליון מאי 180 | אנחנו בקו עלייה

אנחנו בקו עלייה


העדלאידע בוטלה בגלל מזג האוויר, הבית הפתוח כי האמנים לא שיתפו פעולה, ואין פעילות לגילאי 50-30 כי הם מעדיפים לבלות מחוץ לכפר. רכזת התרבות נגה כוכבי וראש המועצה סיון יחיאלי מצהירים שיש בכפר יותר תרבות והמצב משתפר כל הזמן. ראיון משותף

איל כץ

- סיון יחיאלי, בראיון שערכנו איתך עם כניסתך לתפקיד אמרת שהתושבים יידעו שיש ראש מועצה חדש לפי השינוי בפעילות התרבותית. לקח הרבה זמן עד שנגה מונתה לתפקיד רכזת התרבות, מאז חלפו עוד שישה חודשים וקשה להצביע על איזו התעוררות מיוחדת. תושבים אפילו טוענים שיש נסיגה.

"למה אתה קורא נסיגה?".

אפילו פעילויות ממעט שהיה לא התקיימו השנה. בטו-בשבט לא היו נטיעות, העדלאידע בוטלה, לא היה בית פתוח.

סיון: "בשנה וחצי שאני בתפקיד בהחלט ישנו שינוי בתחום התרבותי. ט"ו בשבט השתנה בגלל בתי הספר, אבל היה יריד והייתה פעילות יום למחרת. זה נכון שהנטיעות לא התקיימו השנה כפי שהיה תמיד, אבל זה בגלל שתוצאות הנטיעות מהשנים הקודמות לא עלו יפה. העדלאידע הייתה מוכנה לגמרי, הייתה עבודת מטה, נעשתה עבודת הכנה מאומצת, ומזג האוויר הפיל אותה".

- ברוב המקומות בארץ דחו אותה בשבוע. גם פה בכפר, הצופים דחו את הפורימון בשבוע.

"ברוב המקומות בארץ העדלאידע היא עירונית. כאן זה מבוסס על בתי הספר. הילדים באו לבית הספר מחופשים בפורים, אי אפשר להביא אותם מחופשים פעם נוספת. אם היה לנו מרכז ספורט גדול וסגור ולא רק הבלון, היינו יכולים לקיים אירוע סגור".

 

אג'נדה קהילתית

 

דווקא אחרי הטקסים של יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות, שהיו מוצלחים לרוב הדעות, ביקשנו לטפל בנושא התרבות. החגים המרכזיים זוכים אמנם להתייחסות ראויה ומקצועית, אך תושבים רבים מרגישים שבמשך השנה אין בכפר מספיק תרבות, וגם מסורות שמתחילות להתגבש נקטעות באיבן. למשל, אירועי הבית הפתוח שנעשו בשנה שעבר בצורה מאוד מוצלחת, לא התרוממו השנה.

סיון: "נעשה ניסיון להרים את העסק אבל בסופו של דבר הייתה היענות נמוכה מצד האמנים. אחת הסיבות היא שבאותה עת הייתה איזו סערה בקרב האמנים שגרמה למתיחות ואי אפשר להתעלם מזה שלפעמים גם קהילה עוברת משברים. אני חושב שהמשבר הזה מאחורינו. סך הכל נגה חדשה בעסק והיא צריכה לקבל שיתוף פעולה. לא תמיד ניתן ליצור את הבריתות והקשרים מהר מספיק כדי להרים דברים תוך כמה חודשים, לפעמים זה לוקח יותר זמן".
נגה: "לכל אירוע קהילתי גדול צריך משוגע לדבר, וכשמשוגע או שניים כאלה מרימים ידיים ואומרים שאין להם כוח, ואין אחר שירתם לכך, אז צריך לחשוב מחדש על הקונספט".
סיון: "צריך לזכור שאחת המטרות הגדולות של בית פתוח היא לסייע לאמנים להיחשף ולעודד מכירות של יצירות. כיישוב שאחת ממטרותיו היא לפתח את התיירות, וכיישוב שיש בו ציבור לא מבוטל של אמנים, הקישור המתבקש הוא לחבר בין השניים ולמנף. מצד שני הדברים האלה קשורים לשיתוף פעולה עם הקהילה, לפעמים זה מצליח יותר ולעיתים טיפה פחות. אבל אם ניקח את האירועים הקהילתיים האחרים שנגה הפיקה, הם היו ברמה גבוהה יותר מאשר בשנים קודמות והשתתפו בהם הרבה מאוד מתנדבים מהקהילה. קשה להעריך הישגים בשלב כזה מוקדם. איך אמר החכם הסיני על המהפכה הצרפתית 'עוד מוקדם להחליט'. בכפר ורדים יש הרבה מאוד פעילות תרבותית ביחס לגודל היישוב: קתדרה, תערוכות בגלריה טל, חוגים, והמון דברים שקורים ברקע, כולם נתמכים על ידי המועצה ורכזת התרבות מעורבת. פעילות התרבות בהחלט גדלה".

-כמו מה למשל?

נגה: "כמו תערוכת האוספים שהייתה כאן בחנוכה ואנחנו רוצים להגדיל אותה כי היא הייתה מאוד מוצלחת ומשכה הרבה מאוד מבקרים. או כמו מרוץ הלפיד והדלקת נרות חנוכה מידי יום במהלך החג. ויש גם את פעילות הריקוד החופשי שזוכה להצלחה רבה. בט"ו בשבט מזג האוויר לא היה לטובתנו ולא יכולנו לממש את כל הפעילות שהכנו. זה קל להגיד 'למה לא הייתה עדלאידע', אבל היא הייתה מוכנה עד הרגע האחרון ממש. הגעתי לתפקיד עם אג'נדה קהילתית. אני עובדת עם כולם, עם כל הקבוצות בקהילה ונותנת דלת פתוחה, ובהחלט משתמשים בחשיבה ובעשייה איתי. תרבות בעיני היא עשייה קהילתית שמקבלת תוקף בחגים".

-יש דוגמאות ליוזמות נחמדות ונקודתיות כמו סרט שישי של קפה אחר, הפאב ודי. וי. דור, או ערבי השירה הציבורית שאורגנו על ידי מתנדבים. האם המועצה נותנת רוח גבית ליוזמות האלו?

סיון: "בהחלט. אני מקווה שאין ציפייה שהמועצה תהיה היוזמת העיקרית בכל עניין. אחד הדברים שהמועצה יכולה לעשות הוא לעזור ולמנף יוזמות מקומיות. אנחנו לא מונופול".
נגה: "אני מאוד מעורבת ומצויה בקשר מצוין עם כל הגורמים שהזכרת".

- בחגים אולי קורים דברים, למרות שבפסח לא קרה כלום וכך גם בל"ג בעומר, אבל ביום יום יש תחושה שהפעילות מיועדת רק לילדים קטנים ולאוכלוסייה מבוגרת. לתושבים בגילאי 8 עד 68 אין ממש מקבל התייחסות. לי ולאשתי אין מה לעשות כאן מלבד אולי הקתדרה, וגם לא לבני בן ה-16 ולבתי החיילת.

סיון: "יש היקף מסוים של פעילות שאנחנו מחויבים לספק. בתקופת החורף אנשים יוצאים פחות, ומי שכבר יוצא מעדיף לצאת מהכפר".
נגה: "היכלי התרבות באזור לא נמצאים בכפר. יחד עם זאת, בט"ו בשבט היה ערב שירה וסיפורים עם אמנון גופר ועופר גביש. מי שהיה ליקק את האצבעות, ולא מעט פנו אליי לאחר מכן ושאלו למה לא ידענו על זה? חשוב שאנשים ידעו שאמצעי התקשורת שלנו כוללים באנרים (שלטי בד) בשתי הכניסות הראשיות לכפר, באירועים גדולים אנחנו שולחים מידע בדואר ופרסום במקומונים. אנחנו פונים לתושבים למסור לנו את המיילים שלהם כדי שנוכל לעדכן במייל".
סיון: "תושבי הכפר גם זכאים להנחות בכל היכלי התרבות בסביבה בעקבות שיתופי פעולה שקידמה המועצה. האולם של המאר"ג מתקדם יפה מאוד והוא ייפתח בקרוב. זה ישנה את התמונה באופן משמעותי".

 

סביב בית הספר

 

-יש למועצה איזה מדיניות תרבות ברורה? מישהו עשה סקר צרכים?

נגה: "אני לא חסידה גדולה של סקרי צרכים. כמו שסיון אמר, נכנסתי לתפקיד לפני כחצי שנה. מצאתי בכפר תתי קבוצות שעושות פעילויות שונות. חלק רצו שאני אכנס לעניין וחלק בחרו להמשיך להתנהל לבד. איפה שפתחו דלת נכנסתי, וביחד אנחנו מעצימים את הפעילות".

-לדוגמה?

נגה: "לדוגמה פעילות של... לא זוכרת כרגע, יש פעילות שאני נמצאת איתה בקשר. אני הגעתי לפעילות קהילתית ולא לעבוד רק עם גוף אחד או שניים או לעסוק באמרגנות. להביא מופעים מבחוץ זה הכי קל. אני עובדת על יצירת הקשר ושיתוף הפעולה הרוחבי בקהילה לצורך אירועי ופעילויות תרבות. לדוגמה, תפאורת טקס יום העצמאות הורכבה מציורים שיצרו תושבים, החל מילדי הגנים ועד לחברי מועדון 50 פלוס. על הבמה היו 90 משתתפים מהקהילה, וזה המון. גם אירוע שבועות שאנו מפיקים עכשיו כחג היישוב, לא היה קודם בכפר ורדים".

- עם כל הכבוד לשיתוף ולקהילתיות, רוב התושבים הם צרכנים. מה אתם מציעים לנו?

נגה: "לגבי הזוגות הצעירים, מדובר באנשי קריירה שחוזרים הביתה מאוחר בערב, והם לא נוטים לקחת חלק באירועי התרבות בכפר. במשך השבוע אין כוח לצאת מהבית, ובטח שלא פה בתוך היישוב".

- אפשר לחלוק גם על זה, אבל לבני הנוער שעדיין אין להם רישיון יש זמן פנוי לא מנוצל. והם לא עובדים עד מאוחר.

סיון: "על פי סקר מיפוי צרכים בקרב הנוער הם מעדיפים את ההתגודדות הלא מוסדרת מאשר אירועי אין-האוס. אנחנו לא נלחמים בזה, רק מציעים את התנאים הטובים ביותר לנערים ואת ההגנה".

-מבחינתי נושא התרבות הוא חוד החנית של תרומת המועצה לתושב. כל שאר השירותים הם טכניים במהותם. אתם מסכימים לאמירה הזו?

סיון: "אנחנו תמיד רוצים לעשות יותר, ותמיד פתוחים להצעות ויוזמות מהקהילה. זה לא אוטופיה, אך המצב הוא בהחלט לא רע ובמגמת שיפור מתמדת. אחד הדברים שנמצא בראש סדר היום שלנו הוא יצירת קהילה סביב בית הספר, ובזה היישוב שלנו מיוחד. אני הייתי בטקס יום העצמאות בבית הספר וראיתי במו עיני כמה מבוגרים שהגיעו לטקס, למרות שילדיהם לא הופיעו. זה לא רק התרבות, אלה בעיקר החיבור בין הפורמלי ללא פורמלי, בין החינוך לתרבות. זה יוצר קהילה. אולי אנחנו לא במקום הכי גבוה שאפשר מבחינת התרבות, אבל אנחנו בדרך לשם ובמגמת עלייה מתמדת".

צילם והשתתף בהכנת הכתבה: עידוא דגן


בתמונה: אולי אנחנו לא במקום הכי גבוה שאפשר, אבל אנחנו בדרך לשם. כוכבי ויחיאלי במהלך הראיון

 
   

 

חזרה לחדשות