א-לה כפר גיליון מאי 180 | כמה סמים פה?

כמה סמים פה?


חברי המועצה דנו על הנתונים הקשים בנושא הסמים שהציג עודד נוריאל. יחיאלי: יש בנתונים אי דיוק קיצוני. נוריאל: זה רק קצה הקרחון. ההחלטה היא להפעיל את תוכנית "עיר ללא אלימות" * הוצגה תוכנית הקיץ של הנוער * כל המרחב הציבורי בכפר מרושת ברשת מצלמות

עידוא דגן

נושא הסמים, הנוער והקיץ המתקרב עמדו במרכזה של ישיבת המועצה שהתקיימה ביום ראשון האחרון.

מה יותר חמור

הדיון הסוער והטעון יותר היה בנושא הסמים, בעיקר בעקבות הנתונים שפרסם עודד נוריאל בנושא הסמים באחד המקומונים. סיון ביקר קשות את הנתונים שהציג נוריאל, וטען כי הם אינם מבוססים ובשטח הנתונים המצב אינו קטסטרופלי, כפי שעודד מנסה להציגו, אם כי יש כמובן להתייחס לבעיה ולטפל בה.
כל ראשי המחלקות במועצה זומנו לישיבה, וכן מספר בעלי תפקידים נוספים. יחיאלי פתח והביע סלידתו ממה שכינה אי הדיוק הקיצוני בנתונים שהוצגו לכאורה על ידי נוריאל בעיתון, אך התבררו כסילוף של הכתבת. חבר המועצה נוריאל הציג את הנתונים שלו בפני חברי המועצה, שטענו מצידם כי הם מופרזים.
עיקר הדיון בנושא נסוב סביב אמיתות הנתונים כשהסאבטקס שלו הוא פוליטי. רק בסופו של הדיון , כאשר יותר ויותר הורים שנכחו בישיבה חשפו כי בניהם סיפרו להם על היקפה הגדול של תופעת האלכוהול והסמים הקלים בקרב הנוער, נסוב הדיון למהות הבעיה ואופי הטיפול בה. ראש שבט הצופים, מנחם מרגוליס, העיד כי לתפיסתו מרבית הנוער שותים אלכוהול באירועים מזדמנים, וכי תופעת הסמים קיימת אך היקפיה קטנים הרבה יותר מכפי שטען נוריאל. נוריאל מצידו המשיך וטען כי "המציאות אף גרועה מהנתונים, זהו רק קצה הקרחון". עידו חגאי, מנהל אגף החינוך, הצדיק את הנחיצות של טיפול בתופעה, פיזר את השאננות של חברי המועצה לגבי הדימוי של נוער כפר ורדים, וקרא לאגם משאבים לצורך הטיפול בתופעה. עו"ד ראובן מלאך ציין כי מניסיונו, תמונת הנוער היא בין הנתונים של נוריאל לבין התמונה שהוצגה בישיבה על ידי נציגי מועצת הנוער.
בהמשך עלה לדיון גם נושא האלכוהול. בעיית האלכוהול, נטען, עולה בחומרתה על בעיית הסמים הקלים בהיקף, בנגישות ובנזק. במיוחד בולטת בהקשר זה בעיית הנהיגה ללא רישיון.
בסופו של דיון הוחלט לפתח תוכנית במסגרת תוכנית הגג שהמועצה מקדמת לשנה הבאה "עיר ללא אלימות", הפועלת מתקציבי המשרד לביטחון פנים.

עד 2:00 בלילה

עוד לפני הדיון על הסמים הציג רכז הנוער, שי ברש, את תוכניות מועצת הנוער לפעילות בחופשת הקיץ. בהמשך הזמין ראש המועצה את נציגי הנוער להצטרף אל שולחן הדיונים.
פעילויות הקיץ יתקיימו בעיקר בבית תומר, באופן יומיומי, בליווי רכז הנוער, תושיה מהביטחון ומדריך בחצי משרה. הפעילויות, שנבחרו על ידי הנוער, כוללות ימי כיף באטרקציות מים, ערבי בנות, רחצה לילית, מופעי סטנד אפ ורוק, סדנאות הגנה עצמית, מסיבות ועוד, והן יימשכו מידי יום עד 2:00 בלילה. תקציב המועצה לפעילות עומד על 10,000 שקלים, אליהם יתווסף תקציב של משרד הרווחה. עלות ההשתתפות בכל הפעילויות במשך כל הקיץ לילד תעמוד על 100 שקלים.
בכפר כ-600 בני נוער בכיתות ז' עד י"ב, מתוכם כמחצית השתתפו בשנה שעברה בטיולים ופעילויות בחוץ, ורק 23 אחוז לקחו חלק בפעילות בכפר. החלטת בני הנוער להקפיא את כל הפעילות בתקופת הצפונבורי תיבחן מחדש לאור העובדה שישנם גם מאות בני נוער שאינם חניכי הצופים. עוד דובר על סיירת ההורים שתופעל גם הקיץ לאור הצלחתה בקיץ שעבר, והשנה גם זכתה לתקציבים מהג'ויינט.

הזולות לא יצולמו

חברי המועצה קיבלו דיווח על התקנתם של ארונות חשמל על העמודים אשר ישמשו את המצלמות. בני הנוער שנכחו בישיבה נחרדו להיווכח, בהקשר לחופשת הקיץ, כי מעתה המרחב הציבורי בכפר מרושת מצלמות. ואם זה אינו מספיק, מערכת המצלמות תחובר למערכת כריזה שתאפשר לפנות אל החוטאים בזמן אמת. הם התרעמו על איבוד הפרטיות וסיון הרגיע כי ישתדל לשמור על ה"זולות" שלהם מחוץ לטווח עינו של האח הגדול.

בתמונה: חברי המועצה בדיון. בני הנוער נבהלו

 
   

 

חזרה לחדשות