א-לה כפר גיליון מאי 180 | משחקים של גן

משחקים של גן


איך הפכו גני השעשועים בשכונה הצעירה לזירת התגוששות לוהטת בין ראש המועצה סיון יחיאלי לחבר המועצה עודד נוריאל. והאם יצליח עודד לבצע את זממו ולהציב שם מתקנים חדשים?

אייל כץ, עידוא דגן

בשני גני שעשועים בשכונה הצעירה אמורות להתבצע בימים אלה עבודות חידוש, הכוללות חיפוי והצבת שבעה מתקנים חדשים. אם אכן מתבצעות העבודות, זה קורה בזכות יוזמה של עודד נוריאל ואסנת עקירב מסיעת קשת, שיחד תושבים אחרים גייסו תורמים לצורך העניין. אלא שנכון למועד ירידת העיתון לדפוס, טוען ראש המועצה, סיון יחיאלי, כי עודד מבצע את העבודות בצורה "פרטיזנית", ללא תוכנית ועם חומרים שאינם עומדים בתקן.
במקביל, מינתה המועצה המקומית את בן עמי מוסק כפרויקטור לנושא גני השעשועים.

העצומה והישיבה

הנושא עלה לדיון ציבורי בזכות תושבת השכונה הצעירה, צילה שנהר, שהתרעמה על מצבם של גני השעשועים ויחד עם ילדיה החתימה את תושבי השכונה על עצומה. היא הפיצה את תוכן העצומה בדואר האלקטרוני ובאתר "כפרניק" וכן את תוכן שיחה שערכה עם ראש המועצה בנושא. סיון יחיאלי הגיב באתר כי הנושא ייבדק לעומק, ואף ביקר את שנהר על שהביאה לידיעת הכלל שיחה שניהלו השניים בארבע עיניים.
בינתיים החלו חברים בקבוצת קשת לפעול. הם הצליחו לגייס תורמים שונים, כולל ספק של מתקני שעשועים שהסכים להציב מתקנים בהנחה ניכרת, ואף לקבל את שכרו מהכנסות של פעילות קהילתית שתתבצע בעתיד הקרוב. את פרטי התוכנית ניסה עודד לשמור חסויים, ובמקביל הגיש הצעה לסדר בנושא גני השעשועים, לקראת ישיבת המועצה שהתקיימה ביום ראשון האחרון.
סיון סירב תחילה לכלול את הנושא בסדר היום, וזכה לקיתונות של ביקורת. בסופו של דבר נכלל בישיבה סעיף הדן בגני השעשועים, וקצת לפני פתיחתה אף הושגה הסכמה בין יחיאלי, נוריאל ועקירב, לפיה ישוקמו שני הגנים בהתאם לתוכנית של עודד ואסנת. בישיבה, בה נכחו תושבים רבים, מסר סיון כי מינה פרויקטור לנושא, בן עמי מוסק, שיבדוק את הנושא בצורה מקיפה.

 

הספינים והפוליטיקה

ספין ראשון בפרשה התחולל ביום שני, למחרת הישיבה. מכתב של היועץ המשפטי קבע כי דרך זו של הקמת גנים אינה חוקית, בין השאר כיוון שסכום ההתקשרות אינו ידוע, והפרויקט אינו מתבצעת דרך מחלקת ההנדסה והגזברות. לאחר דין ודברים הוחלט לבצע בכל זאת את התוכנית, וביום שלישי בצהריים כבר פרקה משאית ערימת "שומשום" (אבני חצץ דקיקות המשמשות מצע לגני שעשועים) בקצה רחוב זמיר, בפתח אחד הגנים.
באותו ערב נעשתה פנייה לעודד שיסלק את השומשום מהמקום, מכיוון שהוא איננו תקני. ראש המועצה, סיון יחיאלי, מסר לא-לה כפר: "לא יעלה על הדעת שתתבצע עבודה בצורה פרטיזנית, מבלי שיוגשו אפילו תוכניות למועצה. עודד התלבש על הנושא למען מטרה פוליטית, אבל יש גבול לפופוליזם".
נוריאל מבחינתו טוען שהשומשום תקני, אך הוא יפנה אותו שכן סיון הסביר לו שהמועצה תממן מצע גומי, שהוא עדיף. "התוכניות לגן הוגשו הבוקר למהנדס המועצה, שאישר אותן בעל פה", הוסיף.
שני הגנים שאמורים להתחדש נמצאים בתחילת רחוב זמיר ובתווך שבין רחוב זמיר לחוחית. לדברי נוריאל, העבודות יכולות יסתיימו תוך ימים ספורים. "אני שמח", הוסיף, "שממצב בו הנושא כלל לא היה על סדר היום, הגענו למצב בו שני גנים ייבנו מחדש, ויש למועצה פרויקטור שמטפל בנושא".

- ובטח גם על הרווח הפוליטי שעשית בפרשה.

"הפוליטיקה לא בראש מעייניי. היה צורך אמיתי של תושבי השכונה הצעירה, אני וחברים מקשת הרמנו את הכפפה. סיון מנסה לטרפד את היוזמה שלנו, אבל זה לא יעלה בידו".
סיון יחיאלי: "הנושא נופח מעבר לכל פרופורציה, ובכל מקרה מדובר ביוזמה מקומית. אני מקווה שהיא אכן תצא אל הפועל ובצורה מסודרת וראויה. המועצה, כדרכה, תבחן את הנושא באופן מקיף ותגבש את המדיניות הנכונה".

בתמונות:
הגן במעבר שבין רחוב זמיר לחוחית. "אפשר לסיים תוך ימים"
עודד נוריאל

 
   

 

חזרה לחדשות